Kuchenka gazowa szkodzi bardziej niż bierne palenie

Opublikowano: 01.07.2023 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2936

W wielu domach i mieszkaniach znajduje się kuchenka gazowa z piekarnikiem, która służy do codziennego gotowania. Nowe badanie wykazało, że takie urządzenia gospodarstwa domowego mogą być niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ niepełne spalanie gazu domowego uwalnia dużo benzenu do powietrza. To silny czynnik rakotwórczy, którego stężenie w tym przypadku jest nawet wyższe niż w powietrzu obok palacza.

W wielu kuchniach nadal znajduje się kuchenka gazowa, umożliwiająca gotowanie i smażenie potraw na płytach grzejnych lub pieczenie w piekarniku. Jest to szybkie i wygodne, ale nie zawsze bezpieczne i to nie tylko ze względu na okresowe wybuchy domowego gazu. Jak odkryli autorzy nowego artykułu w „Environmental Science & Technology”, korzystanie z kuchenki uwalnia do powietrza dużo benzenu, aromatycznego związku organicznego, jednego z niebezpiecznych czynników rakotwórczych.

Rurociąg gazowy i butle gazowe, które zapalają niebieskie światła palnika, zawierają proste węglowodory. Najczęściej jest to odpowiednio metan i propan, a także zanieczyszczenia niektórych innych. Taki gaz spala się z wydzielaniem ciepła, ale nie spala się całkowicie, więc produktami tego procesu są nie tylko nieszkodliwa woda i dwutlenek węgla, ale także niektóre niebezpieczne substancje.

Autorzy nowego artykułu badali benzen, jeden z produktów ubocznych tego procesu. To najprostszy związek aromatyczny, który w czystej postaci silnie podrażnia skórę i błony śluzowe, może kumulować się w organizmie i zanieczyszczać środowisko. Ale najbardziej niepokojące jest to, że benzen ma właściwości silnego czynnika rakotwórczego, czyli powoduje raka, przede wszystkim różne choroby nowotworowe układu krwiotwórczego i szpiku kostnego.

Naukowcy przeprowadzili badania w 87 domach i odkryli, że płonący palnik lub piekarnik nagrzany do około 180 stopni uwalnia do powietrza dużo benzenu, tj. więcej niż palący się papieros. Okazuje się, że pod tym względem gotowanie na kuchence gazowej może być bardziej niebezpieczne niż bierne palenie.

Sam gaz z gospodarstw domowych zawiera bardzo mało benzenu, tj. setki razy mniej niż produkty jego spalania — zauważają autorzy artykułu. Ten czynnik rakotwórczy nie został wyizolowany z żywności smażonej na kuchence w ramach eksperymentu (w tym przypadku bekonu i łososia).

Ponadto „gotowany na piecu” benzen szybko rozprzestrzenia się po całym pomieszczeniu, w którym pracuje kuchenka gazowa lub piekarnik. Z łatwością przedostaje się do sąsiednich pomieszczeń i unosi się w powietrzu godzinami. Jednocześnie stężenie benzenu w sypialniach przekroczyło maksymalne dopuszczalne stężenia przyjęte w wielu krajach.

Dobra wentylacja w pomieszczeniu pomaga zmniejszyć stężenie benzenu. Jednocześnie standardowe okapy kuchenne umieszczone nad kuchenką nie radzą sobie dobrze z tym zadaniem.

Pod tym względem konkurenci kuchenek gazowych (elektrycznych i indukcyjnych) wyglądają znacznie mniej groźnie. Te pierwsze emitują 10–50 razy mniej benzenu, podczas gdy w przypadku tych drugich w ogóle nie można było go wykryć.

Autorstwo: tallinn
Zdjęcie: Maklay62 (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. LichoNiespi 01.07.2023 13:05

  Pan X to milioner ktory robi jeszcze wieksze miliony, dajac tzw dotacje tu i tam ..i tak jakos wyszlo ze ktos oglosil ze kuchenki gazowe sa nie zdrowe i trzeba zalozyc kuchenki elektryczne, samochody elektryczne, krzesla i lozka do spania elektryczne…a kto kontroluje elektryke…..elektryke bedziemy mieli z elektrowni ktore gedom zasilane weglem/wenglem….

 2. LichoNiespi 01.07.2023 13:08

  Tzn ze w wojsku czolgi, roznego rodzaju pojazdy, samoloty , dziala i armaty, lodzie podwodne i okrety tez beda/bendom na elektryke. Czy ja dobrze zrozumialem czy tez oni sa/som az tak chorzy umyslowo.

 3. Szwęda 01.07.2023 14:15

  Niedługo trzeba będzie do lasu, o ile jeszcze one będą…

 4. chaldejczyk 01.07.2023 17:03

  A jedzenie zwłaszcza z kuchenki indukcyjnej jest baaardzo zdrowe

 5. M4ndarkus 01.07.2023 22:08

  W ogóle powinni zakazać jedzenia, zawiera masę syfu w postaci chemii itp.
  Masakra co się dzieje z tym światem. Oczywiście wszyscy łykną to jak bocian żabę.

 6. Endryu99 03.07.2023 23:13

  3,14erdolenie o szopenie – pokaż mi to palcem te ilości benzenu w tym gazie.

  “Pod tym względem konkurenci kuchenek gazowych (elektrycznych i indukcyjnych) wyglądają znacznie mniej groźnie. Te pierwsze emitują 10–50 razy mniej benzenu, podczas gdy w przypadku tych drugich w ogóle nie można było go wykryć.”

  Czyli elektryczne emitują 10-50razy mniej benzenu ? o co tu chodzi bo dalej nie rozumie. przecież tu nima gazu to skąd benzen ? z jedzenia jak już !

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.