Kuba próbuje zdelegalizować niezależne media?

Opublikowano: 11.07.2019 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 684

Nowy dekret zakaże hostingu na zagranicznych serwerach. Nielegalne będzie również hostowanie na Kubie niepaństwowych „serwisów informacyjnych”.

4 lipca kubańscy urzędnicy wydali rozporządzenie zakazujące obywatelom Kuby prowadzenia stron internetowych na serwerach znajdujących się poza granicami kraju. Ustawa zadaje potężny cios rosnącemu sektorowi niezależnych mediów na Kubie, gdzie niemalże wszystkie strony i blogi korzystają z zagranicznych hostingów i platform blogowych.

Z samej ustawy nie wypływają żadne szczegóły odnośnie jej wdrażania – nie jest pewne, czy będzie miała wpływ na ludzi korzystających z zagranicznych serwisów społecznościowych do publikowania własnych poglądów. Kubańczycy twierdzą jednak, że stanowi zasadniczy problem dla obywateli, którzy chcą prowadzić własną stronę internetową, z co najmniej dwóch powodów.

Po pierwsze, w wyniku nowych przepisów wzrosną koszty takiej działalności. Usługi hostingowe na Kubie, dostarczane wyłącznie przez państwową agencję ETECSA, jedynego usługodawcę w zakresie telekomunikacji w kraju, są znacznie droższe niż usługi zagraniczne, szczególnie w sytuacji prowadzenia bloga na stronach typu WordPress, gdzie koszty minimalne są zerowe.

Drugim, bardziej niepokojącym aspektem nowej ustawy jest fakt, że kubańskie regulacje państwowe narzucają ścisłe ograniczenia co do rodzajów stron, jakie w ogóle mogą być na Kubie hostowane. Zgodnie z punktem 28 długiego FAQ ogłoszonego przez ETECSA, publikacje oznaczone jako „serwisy informacyjne” nie będą mogły ubiegać się o hosting na kubańskich serwerach. Ponadto, co się tyczy blogerów oraz pozostałych niezależnych komentatorów, ustawa zakazuje treści, które “sprzeciwiają się jakimkolwiek przepisom prawa bądź decyzjom władz”, lub które mogłyby naruszać „porządek publiczny”.

W kraju, w którym krajobraz medialny tworzą trzy główne składniki – media państwowe, zagraniczne agencje prasowe oraz małe, lecz ciągle rozwijające się wpływowe lokalne grupy medialne – nowa ustawa może wpędzić ten trzeci sektor do długoterminowej prawnej próżni.

„Nowa ustawa pozostawia niezależne media bez „legalnej” alternatywy hostingowej” – mówi lokalna dziennikarka i autorka Global Voices Elaine Díaz. „Poprzez wprowadzanie kar pieniężnych penalizuje się decyzję, która nie powinna mieć żadnych konsekwencji prawnych”. Díaz jest redaktorem naczelnym „Periodismo de Barrio”, niezależnej grupy medialnej z Hawany.

Również na „Twitterze” Díaz skrytykowała fakt, że ustawa wprowadzona została na zasadzie dekretu, bez uprzedniej dyskusji i analizy w parlamencie: „Artykuł 68 uderza w każdego obywatela, który ma blog na @Wordpress bądź stronę na @Medium. Jest to naruszenie praw i nie było nawet zatwierdzone przez Zgromadzenie [Narodowe]. Polityka informacyjna powinna być wynikiem konsensusu, w przeciwnym razie będzie niesprawiedliwa i arbitralna.”

Autorstwo: Ellery Roberts Biddle
Tłumaczenie: Paweł Mazurkiewicz
Zdjęcie: paulbr75 (CC0)
Źródło: pl.GlobalVoices.org


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.