„Krzyk rozpaczy” polskich rolników

Opublikowano: 13.08.2021 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1850

W ramach swojej trasy po Polsce, promującej Polski Ład, premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że program zakłada mocne wsparcie dla polskiego rolnictwa. Tymczasem rolnicy, zrzeszeni w Agrounii, zapowiadają kolejne protesty.

Podczas wizyty w Brzydowie w województwie warmińsko-mazurskim premier Mateusz Morawiecki mówił m.in. o tych założeniach rządowego programu Polski Ład, które mają wesprzeć polskich rolników. Jednym z takich założeń ma być ułatwienie rolnikom dotarcia do rynków zbytu, co ma mieć szczególne znaczenie dla producentów żywności w regionach z monopolem dużych firm przetwórczych.

„Często ten lokalny monopolista korzysta z tej wartości, ale za małą wartość płaci polskiemu rolnikowi. Będziemy starali się przebudowywać ten rynek, bo to jest wolny rynek, ale nie chcemy lokalnych monopoli” – mówił Morawiecki. Premier zaznaczył, że jego rząd traktuje rolnictwo priorytetowo. „Nasi poprzednicy patrzyli na polską wieś jak na pola uprawne, ale zapominali o ludziach. My patrzymy na polską wieś całościowo” – deklarował premier. „Nikt się nie może wstydzić i nikt się nie będzie wstydzić polskiej wsi. To jest nasza duma, polska wieś to jest nasza duma, polscy rolnicy walczyli o naszą niepodległość i wywalczyli ją razem z Solidarnością, z Solidarnością Rolników Indywidualnych” – powiedział.

Kancelaria Premiera opublikowała wczoraj na „Twitterze” niektóre założenia programu Polski Ład, które mają być wsparciem dla polskiej wsi i rolników. Wśród przyjętych projektów ustaw, które mają pomóc w rozwoju rolnictwa, znalazły się projekty, dotyczące m.in. uwolnienia rolniczego handlu detalicznego, podwyższenia kwoty przychodów zwolnionej z podatków, większego zwrotu akcyzy na paliwo.

Tymczasem zrzeszeni w Agrounii rolnicy zapowiadają kolejne protesty przeciwko ich zdaniem niekorzystnej dla nich polityce rządu. „24 i 25 sierpnia będziemy blokować drogi, w co najmniej kilku miejscach w całym kraju. Blokady będą trwały 24 godziny, a niektóre 48 godzin. To jest krzyk rozpaczy” – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej lider Agrounii Michał Kołodziejczak. „Teraz będzie działo się to, a na jesień zapowiadamy inwazję na Warszawę, bardzo możliwe, że z innymi grupami zawodowymi i społecznymi, które czują się rozżalone i niedocenione i ponoszą koszty władzy Prawa i Sprawiedliwości. Nie będziemy się bali i będziemy jeszcze bardziej radykalni niż do tej pory” – zapowiedział.

Jak mówił lider protestujących rolników, „na polskiej wsi jest rozpacz, jest drożyzna, jest brak perspektyw. Polscy rolnicy nie mają komu sprzedawać świń, a codziennie trafiają do Polski dziesiątki tirów mięsa i żywych zwierząt z zagranicy, głównie z Niemiec i z Litwy. Supermarkety nie chcą kupować zdrowego mięsa, które pochodzi ze stref ASF. To przekłada się na zanik produkcji mięsa w kraju. Tylko w ostatnim półroczu produkcja spadła o pół miliona sztuk świń. Problem dotyczy także sprzedaży warzyw, ciągle jesteśmy pod kreską”.

Kołodziejczak zapewnił, że Agrounia nie zamierza stworzyć formacji politycznej.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Matylda 13.08.2021 19:51

    Powinno się protestować tam, gdzie jedzie cyrk.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.