Kosmiczne koszty życia w Polsce

Opublikowano: 23.10.2018 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2238

Druga edycja badania „Portfel statystycznego Polaka” przeprowadzonego w 2015 roku, pokazuje, że od tego czasu miesięczne średnie koszty utrzymania w naszym kraju skoczyły o 60 procent czyli z 976 do 1572 zł. 70 procent Polaków uważa, że koszty życia są w Polsce zbyt wysokie. 4 na 10 badanych spłaca zresztą pożyczki lub kredyty zaciągane tylko na bieżące potrzeby. Również dane BIG InfoMonitor oraz BIK za drugi kwartał 2018 nie pozostawiają wątpliwości: zadłużamy się szybciej, na potęgę korzystamy z „chwilówek”.

Polacy odnotowali znaczny wzrost kosztów życia od 2015 roku. Ze statystyk GUSu wynika, że najbardziej zauważalne podwyżki cen dotyczą żywności, paliw i kosztów utrzymania mieszkań. Jak podaje portal pulshr.pl, rachunki za wodę wzrosły o 56 proc., za prąd o 65 proc., koszt gazu wzrósł o 73 proc., a wywozu śmieci nawet o 93 proc. Rekordowo wysokie rachunki płacimy dziś jednak za energię cieplną (wzrosły o 188 procent w ciągu 3 ostatnich lat).

Wzrost kosztów życia najbardziej dotyka osoby z wykształcenie podstawowym (82 procent), które wykonują słabo płatne prace. Po odliczeniu średniej wysokości rachunków, na życie zostaje im około 600 zł. Z podobną sumą w kieszeni zostają seniorzy (80 proc.) – czyli z 775 zł. Ich głównym źródłem utrzymania są niskie emerytury bądź świadczenia socjalne.

Rzeczpospolita jest zadłużona po pas. 4 na 10 uwzględnionych w badaniu KRD spłaca pożyczki lub kredyty.

“Statystyczne gospodarstwo domowe wydaje na spłatę rat pożyczek i kredytów gotówkowych około 706 zł miesięcznie, (w 2015 r. było to mniej, bo niecałe 440 zł). Wydaje się niewiele, ale to zjawisko dotyczy już prawie 4 na 10 Polaków. To niemal dwukrotny wzrost w porównaniu z pierwszą edycją badania KRD. Wynika z tego, że nasze długi rosną” – powiedziała pulsowihr.pl Diana Jarocka z firmy Intrum Justitia, zarządzającej wierzytelnościami. Podkreśliła też, że zadłużenie osób w wieku 18-24 lat łącznie wynosi już 872 mln zł – w ciągu ostatniego roku wzrosło aż o 62 proc.

Co więcej, wzrósł Indeks Zaległych Płatności Polaków z 76,8 w 2017 r. do 86,5 w 2018 (to oznacza w praktyce 87 zaległości na każdy tysiąc zaciągniętych pożyczek). Raport BIG Monitor wskazuje, że w cały 2018 Polacy wezmą kredyty konsumpcyjne na około 83 miliardy złotych.

Najnowsze dane BIG z 22 października zwracają natomiast uwagę na rosnące w kosmicznym tempie ceny pieczywa. „Chleb powszedni” w ciągu ostatniego roku podrożał dwa razy szybciej niż reszta artykułów żywnościowych. W sierpniu pieczywo było droższe niż rok wcześniej o 4,6 proc. W tym czasie ceny żywności i napojów bezalkoholowych poszły w górę o 2,1 proc.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 4,50 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Gray
Użytkownik
Gray

Chleb drożeje? Można kupować pieczywo przeznaczone na paszę, odświeżać i wyjdzie taniej. Ale trumny też drożeją. Czym zastąpić?