Rosną długi Polaków

Opublikowano: 29.11.2022 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1837

Rosnące stopy procentowe odbiły się czkawką posiadaczom kredytów hipotecznych. Nawarstwiają się problemy ze spłatą zobowiązań. Zadłużenie Polaków z takimi kredytami w pół roku się podwoiło.

Na problem narastającego zadłużenia Polaków z kredytami hipotecznymi zwrócił uwagę na „Twitterze” ekonomista Rafał Mundry. Podkreślił, że w pół roku ich dług wzrósł ponad dwukrotnie. „Polacy zaczynają mieć problem w spłatach kredytów hipotecznych. Niespłacany dług podwoił się w pół roku. Z 200 na 450 mln zł. Zaskakuje, bo przecież są Wakacje Kredytowe i Fundusz Wsparcia Kredytobiorców” – zauważył Rafał Mundry.

Według danych Biura Informacji Kredytowej obecne zadłużenie kredytobiorców hipotecznych wzrosło we wrześniu do 450 mln zł. A jeszcze do maja wahało się ono w okolicach 200-225 mln zł. Jednak jak podkreśla portal Money.pl instytucja nie uwzględnia dłużników, którzy najmniej tydzień, spóźniali się ze spłatą raty. W tym przypadku chodzi o zadłużenie niespłacane przez minimum trzy miesiące. „Niewątpliwie wpływ na to miały rosnące raty kredytów związane m.in. z podniesieniem stóp procentowych. W ciągu ostatnich 13 miesięcy Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na podwyżkę aż jedenastokrotnie (choć w ostatnich dwóch miesiącach nie dokonywała korekty polityki pieniężnej). Obecnie główna stopa referencyjna wynosi 6,75 proc.” – wyjaśnia Money.pl.

Aby przeciwdziałać takiej sytuacji, rząd wprowadził nowe mechanizmy osłonowe m.in wakacje kredytowe lub usprawnili te już obowiązujące taki jak Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Wakacje kredytowe dają możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie 8 miesięcy w tym i przyszłym roku. Spłatę można zawiesić na dwa miesiące w trzecim i na dwa miesiące w czwartym kwartale 2022 r. oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 r. Dzięki Funduszowi Wsparcia Kredytobiorców z kolei można skorzystać z darmowej pomocy w spłacie kredytu hipotecznego lub otrzymać pożyczkę na jego spłątę.

Według internautów z wakacji kredytowych mogą skorzystać tylko te osoby, które zaciągnęły kredyt w polskiej walucie na własny cel mieszkaniowy. Jeśli ktoś wziął kredyt w zagranicznej walucie nie może on liczyć na skuteczną osłonę lub jej całkowity brak. „Zaczyna się realizować scenariusz, który kreślę od dłuższego czasu tj. jeszcze od czasu tzw. gorączki covidowej. Niestety wobec niedawnej konkluzji Rady dalsze pisanie o tym będzie jak tytuł książki J. Mackiewicza »Nie trzeba głośno mówić«” – zauważył Jacek Janas.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: Money.pl
Źródło: MediaNarodowe.com

16

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.