Koniec ścigania za zniesławienie?

Opublikowano: 11.07.2023 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1955

Rzadko przychodzi mi pochwalić posłów z klubu rządzącej partii, ale tym razem to zrobię, bo wnieśli do Sejmu projekt ustawy uchylającej karalność zniesławienia.

Zgodnie z projektem, z „Kodeksu karnego” ma zniknąć krytykowany od wielu lat (m.in. przez Rzecznika Praw Obywatelskich, organizacje dziennikarskie czy Helsińską Fundację Praw Człowieka) artykuł 212, używany nierzadko do zamykania ust dziennikarzom czy osobom sprzeciwiającym się lokalnym politykom lub układom. Co za tym idzie, w przypadku domniemanego pomówienia ma pozostać jedynie możliwość pozwu cywilnego o naruszenie dóbr osobistych.

Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości (co może wskazywać na inicjatywę Suwerennej Polski, czyli „ziobrystów”). Ale kilka lat temu o zniesieniu tego artykułu mówił sam Jarosław Kaczyński, więc przypuszczam, że ma to szanse powodzenia.

Co ciekawe, jeszcze w 2019 r. próbowano ten artykuł zaostrzyć, dodając do niego paragraf pozwalający na ściganie – i to z oskarżenia publicznego – „tworzenia fałszywych dowodów na potwierdzenie nieprawdziwego zarzutu”. Zmiany tej – która ostatecznie nie weszła w życie – bronił ten sam wiceminister Warchoł.

Ale lepiej późno niż wcale.

Autorstwo: Jacek Sierpiński
Na podstawie: Orka.Sejm.gov.pl
Źródło: Sierp.Libertarianizm.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Szaman 11.07.2023 10:07

    dobre sobie. Taa konie ścigania za zniesławienie bo początek ścigania za bycie ruskim trollem 😛

  2. replikant3d 11.07.2023 18:40

    No to koleś jest naiwny. Jeżeli zamierzają,,oficjalnie,, to zlikwidować, to znaczy że wprowadzą ,,nieoficjalnie,,coś znacznie gorszego….tak to działa.

  3. Szaman 11.07.2023 23:38

    Nie wprowadzą a już robią podwaliny. Przepisy o tym aby państwo mogło każdego kto mówi coś przeciw władzy, podciągnąć pod ruską agenturę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.