Koniec misji Landsat 5

Opublikowano: 29.12.2012 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 886

Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych (USGS) poinformowała o planowanym zakończeniu misji Landsat 5. To najdłużej działający satelita do obserwacji Ziemi. Landsat 5 miał pracować przez trzy lata, jednak jego misja była wielokrotnie przedłużana. Urządzenie ulegało licznym awariom i niejednokrotnie wydawało się, że to już koniec jego misji. Zawsze jednak inżynierom udawało się przywrócić je do życia. Jednak ostatnia awaria żyroskopu stała się jego gwoździem do trumny.

Landsat 5 trafił na orbitę w 1984 roku. W ciągu niemal trzech dekad okrążył naszą planetę ponad 150 000 razy i przesłał na Ziemię ponad 2,5 miliona zdjęć powierzchni lądów.

“To koniec epoki wyjątkowego satelity, a fakt, że latał on przez niemal trzy dekady stanowi wspaniały pomnik dla inżynierów NASA i zespołu USGS, którzy go wystrzelili i utrzymali w dobrej kondycji znacznie dłużej, niż przewidywano. Program Landsat wyznaczył złoty standard dla obserwacji satelitarnych, dostarczając bezcennych danych na temat naszej planety – mówi Anna Castle z Departamentu Spraw Wewnętrznych. Każde ważne wydarzenie od 1984 roku, a które miało miejsce na obszarze większym niż boisko futbolowe – niezależnie od tego, czy było to tsunami, huragan, pożar, wyciek ropy naftowej czy wycinka lasów – zostało prawdopodobnie zarejestrowane przez Landsat. Będziemy kontynuowali program Landsat, ale jest mało prawdopodobne, by którykolwiek z przyszłych satelitów działał tak długo jak Landsat 5” – powiedziała dyrektor USGS Marcia McNutt.

Landsat dostarczył nam zdjęcia m.in. tak pamiętnych wydarzeń jak pożary szybów naftowych podpalonych w Kuwejcie przez armię Saddama Husseina, wybuch wulkanu Mount Saint Helen, zdjęcia z Czernobyla po wybuchu w elektrowni atomowej. Dzięki niemu mogliśmy obserwować utratę obszarów leśnych, rozrost miast, zmiany w areale upraw czy w powierzchni lodów Antarktyki. W przyszłym miesiącu USGS Flight Operations Team rozpocznie pierwszą serię manewrów, których celem będzie obniżenie pozycji Landsat 5.

Obecnie na orbicie znajdują się dwa satelity Landsat. Wspomniany Landsat 5 oraz Landsat 7. Ten drugi został wystrzelony w 1999 roku, a jego misję planowano na 5 lat. W lutym przyszłego roku NASA wystrzeli Landsat 8, zwanego też Landsat Data Continuity Mission (LDCM).

Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: USGS
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.