Kolejny krok ku kontroli internetu

Opublikowano: 26.12.2013 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 663

Rosyjska Duma w pierwszym czytaniu przyjęła ustawę dającą prokuratorom możliwość blokowania stron internetowych, które uznają za „ekstremistyczne” bez orzeczenia sądu.

Zgodnie z projektem ustawy przedłożonej izbie niższej rosyjskiego parlamentu, strony internetowe, które uznane zostaną za szerzące treści niezgodne z prawem Federalnej Służby Nadzoru Łączności, będą mogły być blokowane natychmiast po powiadomieniu dostawcy hostingu. Ten z kolei, będzie miał jeden dzień na powiadomienie autora strony o zablokowaniu jej. Strony będą mogły być odblokowane po usunięciu z nich treści, które nie spodobają się prokuratorom.

Obecnie proces blokowania strony trwa w Rosji kilka dni, potrzebne jest m.in. zezwolenie sądu. W prokuraturze generalnej zostanie powołany specjalny zespół, który będzie wyszukiwał w sieci stron „ekstremistycznych” np. takich wzywających do zamieszek lub innych niezgodnych z prawem wystąpień.

Przyjęta ustawa jest poprawką do ustawy odnośnie ochrony informacji z 2006 roku, która została zaproponowana przez posłów trzech partii: Partii Liberalno-Demokratycznej, Partii Komunistycznej oraz rządzącej partii Jedna Rosja.

Zwolennicy ustawy twierdzą, że należy dać prokuratorom prawo do blokowania stron i narzędzia wystarczające do możliwości blokowania nawet tych witryn, które znajdują się na zagranicznych serwerach. Największym problemem według ustawodawców jest Facebook i Twitter, których siedziby znajdują się za granicą. Wierzą oni jednak w owocną współpracę z tymi portalami.

Poseł Partii Liberalno-Demokratycznej Andriej Ługowoj (były agent KGB, podejrzany o udział w zabójstwie Aleksandra Litwinienki) przedstawiając propozycję ustawy wspomniał o tym, jak portale społecznościowe pozwoliły szybko zorganizować się demonstrantom, którzy protestowali po zabójstwie Rosjanina przez imigranta z Azerbejdżanu w Moskwie w październiku (zatrzymano wtedy prawie 400 osób).

Krytycy nowej poprawki do ustawy twierdzą, że jest ona niezgodna z konstytucją. Ustawa nie reguluje także kwestii „ekstremistycznych treści” w komentarzach czytelników danych serwisów.

Na podstawie: Russia Today
Źródło: Autonom


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Aaron Schwartzkopf 26.12.2013 09:47

    “Największym problemem według ustawodawców jest Facebook i Twitter” – fakt. Najdobitniej pokazał to przykład Afryki północnej, gdzie okazało się, że są to idealne narzędzia do organizacji wszelkiego rodzaju “kolorowych rewolucji”, siania zamętu, destabilizacji sytuacji w krajach zbyt niezależnych od światowych oligarchii, organizacji przewrotów itp. Wspomniana ustawa nie jest przejawem tłumienia wolności słowa (która w Rosji jest dużo większa, niż to przedstawia oficjalna liberastyczna propaganda), a niezbędną obroną przed zalewem pseudowartości europejskich i przed jawnym wspieraniem niszowych acz głośnych i niebezpiecznych ruchów czy ugrupowań.

  2. supertlumacz 26.12.2013 18:10

    Komentowanie pod tym tytułem zmian ustawodawczych w Federacji Rosyjskiej to dowcip. FR jest zdecydowanym ŚWIATOWYM LIDEREM WOLNOŚCI SŁOWA. Od kilku lat wykorzystuję to do DARMOWEGO oglądania niedostępnych gdzie indziej filmów (nazistowskie,stalinowskie, amerykańskie i brytyjskie z okresu sprzed dominacji żydowskiej), czytania unikalnych książek, przeglądania starych kronik itd itp.

    Porównanie tych oryginałów z wytworami współczesnej propagandy daje dużo do myślenia np porównanie starego jubileuszowego brytyjskiego REPRINTU powieści OLIVER TWIST (niecenzurowane wydanie, język i ryciny uchodzące obecnie za antysemickie), starych ekranizacji przed i powojennych, a także produktu rozpowszechnianego pod tym samym tytułem autorstwa (producent, reżyser a nawet autor scenariusza!) Romana Polańskiego. Wg polskich recenzentów jest to OPOWIEŚĆ ŁOTRZYKOWSKA , a odrażający Żyd FAGIN , w najstarszych wydaniach w odcinkach nazywany po prostu ŻYD do połowy książki, jest przedstawiony jako dobrotliwy dowcipny dziwak., a nie paser, deprawator, stręczyciel, konspirator morderca. W ekranizacji RP scena z nocy poprzedzającej poranną egzekucję Fagina nie tylko nie występuje, ale jest nawet nie do pomyślenia…

    Wąskim gardłem do poszukiwań w rosyjskim Internecie jest tylko znajomość tytułu pisanego grażdanką (cyrylicą).

    Uwielbiam przeglądanie materiałów antypolskich produkowanych przez Żydów w USA niedostępnych w Polsce z oczywistych względów np kwestia ODDZIAŁU BRACI BIELSKICH.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Otriad_Bielskich
    najpierw po polsku dla zorientowania się o co idzie , a potem produkt USA, a ta wspomniana polska premiera http://pl.wikipedia.org/wiki/Op%C3%B3r_(film) to chyba u rabina na prywatnym pokazie dla KOR?
    Ja musiałem zadowolić się wersją rosyjską
    http://filmix.net/3999-3999.html

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.