Kolejni pracownicy wyjdą protestować na ulice

Opublikowano: 01.11.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 840

Kolejna grupa zawodowa szykuje się do protestów z powodu niskich zarobków. 13 listopada ogólnopolski protest zaplanowali pracownicy administracyjni prokuratur i sądów.

80 proc. osób zatrudnionych na stanowiskach administracyjnych w prokuraturze i sądach zarabia mniej niż dwa tysiące złotych netto – podkreślają Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP oraz Solidarność Pracowników Sądownictwa. Chodzi o 35 tys. urzędników.

Wiceprzewodnicząca pierwszej z wymienionych organizacji Barbara Chrobak stwierdziła, że to niegodna płaca. Dodała, że opinia publiczna jest wprowadzana w błąd informacjami, jakoby każda osoba zatrudniona w prokuraturze czy sądzie zarabiała w granicach 4 tys. złotych. Tymczasem rzeczywistość jest o wiele bardziej bolesna, a w dodatku płace od trzech lat są praktycznie zamrożone. Nic dziwnego, że coraz więcej szuka innego zajęcia, zwłaszcza, że do skromnej pensji zgodnie z prawem nie mogą dorabiać bez akceptacji przełożonych. A ci często odrzucają wnioski, bo wychodzą z założenia, że szereg prac nie licuje z powagą pracownika wymiaru sprawiedliwości. W ciągu ostatnich trzech lat 17 tys. urzędników, asystentów sędziów i pracowników obsługi odeszło z pracy.

Postulaty są, w przeliczeniu na każdego pracownika, bardzo skromne: przeciętnie związki starają się o podwyżkę ok. 100 zł brutto miesięcznie. “Jednak dla pracowników zarabiających na poziomie płacy minimalnej, którzy są zmuszeni korzystać z opieki społecznej, nawet taka kwota ma ogromne znaczenie” – podkreśla w rozmowie z Onetem Edyta Odyjas, szefująca Solidarności Pracowników Sądownictwa. Tymczasem dotychczasowe decyzje rządu w sprawie płac tych urzędników mogą budzić tylko rozczarowanie: o ile Ministerstwo Sprawiedliwości chciałoby zwiększyć fundusz na wynagrodzenia, to Ministerstwo Finansów nie zamierza „przyklepać” tych planów.

Pikieta pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie ma tylko zapoczątkować akcję protestacyjną. Pracownicy, którzy nie dotrą do Warszawy, będą pikietować tam, gdzie są zatrudnieni. Związki namawiają również, by w tym dniu wziąć urlop na żądanie i oddać krew.

Autorstwo: MKF
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.