Administracja przestaje być atrakcyjna

Opublikowano: 09.04.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2417

Rosnąca dysproporcja w zarobkach i wzrost wynagrodzeń w sektorze prywatnym powodują, że administracja rządowa i samorządowa mają coraz większe trudności ze znalezieniem pracowników, którzy dodatkowo nie widzą w nich możliwości awansu zawodowego. Na dodatek pensje na stanowiskach dyrektorskich rosną dużo szybciej niż płace proponowane specjalistom wykonującym zadania kluczowe dla funkcjonowania państwa.

Najnowszy raport przygotowany przez Służbę Cywilną na pierwszy rzut oka nie wydaje się być niepokojący. Średnie pensje w administracji rządowej rok do roku wzrosły więc o 339 zł brutto (6,1 proc.), co było możliwe między innymi dzięki wzrostowi dodatków stażowych oraz przesunięciu pieniędzy w wynagrodzeń dla nieobsadzonych miejsc pracy. Okazuje się jednak, że kwota bazowa odmrożona została dopiero w tym roku (o 2,3 proc.), natomiast w 2018 r. jedynie fundusze wynagrodzeń zostały zwiększone tylko o wskaźnik inflacji wynoszący 1,3 proc.

Tym samym w wielu urzędach przeciętne wynagrodzenie jest dużo mniejsze niż w sektorze prywatnym, zaś zdaniem przedstawicieli związków zawodowych pensje w Służbie Cywilnej są w wielu przypadkach niższe od tych oferowanych przez popularne sieci hipermarketów. Średnie wynagrodzenie brutto z trzynastą pensją w urzędach wojewódzkich wynosi więc 4863 zł brutto i jest wyższe zaledwie o 88 zł.

Najlepiej wygląda sytuacja osób znajdujących się na kierowniczych stanowiskach, które od stycznia 2016 r. obsadzane są na podstawie powołania, a nie w drodze konkursów. W 2017 r. w ministerstwach średnie wynagrodzenie osób zajmujących wyższe stanowiska wynosiło 15 668 zł, natomiast rok później wzrosło o 920 zł. W tym samym czasie specjaliści zarabiali przeciętnie 5178 zł brutto, czyli o 322 zł niż rok wcześniej.

Dysproporcje w zarobkach powodują tym samym lawinę odejść. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz w ministerstwach w ubiegłym roku z pracy zrezygnowało 14,4 proc. zatrudnionych, zaś wśród nich trzy czwarte dotyczyło stanowisk specjalistycznych i samodzielnych. Z urzędów wojewódzkich zwolniło się 13,5 proc. urzędników natomiast w instytucjach nadzoru budowlanego odsetek odejść wyniósł aż 16,5 proc. Jednocześnie na jedno miejsce w administracji ubiegało się w 2018 r. tylko ośmiu chętnych przy jedenastu rok wcześniej.

Na podstawie: Dziennik.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. maj cher 09.04.2019 13:20

  Działalność gospodarczą,koszty podstawowe w roku 1997, na przykład:
  -etylina 94 – 1,59zł/litr brutto (14.02.1997 r.),cena dziś, e 95 – 5,06 zł/l ;
  -gaz płynny(butla)-16 zł, – 2019 rok- 56 zł ;
  -woda 0,93 zł+ścieki 1,45zł =2,38 zł, -w 2019 – 9,20 zł ;
  -energia elektryczna – 0,16zł/kW (razem z wszystkimi opłatami stałymi zmiennymi) – w 2019 roku – 1,75 zł/kW ;
  -podatek od nieruchomości za lokal własny – 330 zł/rok 97,(za 2019 rok -1049 zł) .
  Wszystko spisane z faktur i rachunków. Można porównać, każdy do swoich dochodów (ile razy mu wzrosły lub…zmniejszyły) –
  “bez komentarza”

 2. kuralol 09.04.2019 15:45

  Doskonały dokument o tym jak przebiegła Rewolucja w Islandii która przywróciła względną normalność. Serio polecam, bo sam nie miałem pojęcia jak to wyglądało…
  https://www.youtube.com/watch?v=afx5_Vw3edQ
  (film oglądać do końca bo powala!) a dla porównania tu są wyliczenia ile ”polin” zaciągnęło długu w naszym imieniu… https://www.youtube.com/watch?v=mUWw3b-K8DM

 3. agama 09.04.2019 20:00

  w Polsce i tak jest za dużo urzędów i urzędników

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.