Kapitalizm przynosi dziś więcej szkody niż pożytku?

Opublikowano: 21.01.2020 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1558

Doroczne badanie „Edelman Trust Barometer” skupiało się dotychczas na zaufaniu do instytucji publicznych w różnych państwach świata. W tym roku poproszono jednak respondentów, aby wypowiedzieli się na temat kapitalizmu. Blisko 56 procent uczestników badania z różnych części świata podpisało się pod stwierdzeniem, że kapitalizm w obecnym kształcie przynosi więcej szkody niż pożytku. Ponadto ludzie boją się niekontrolowanego rozwoju technologicznego.

We wspomnianym sondażu wzięło udział łącznie 34 tysiące uczestników z 54 państw na całym świecie. Po raz pierwszy mogli oni wypowiedzieć się nie tylko na temat instytucji publicznych, ale także wyrazić swoją opinię na temat współczesnego systemu ekonomicznego. Pod tym względem widać wyraźnie, że kapitalizm przeżywa wyraźny kryzys. Blisko 56 proc. wszystkich respondentów twierdzi bowiem, iż system ten w swoim obecny kształcie „przynosi więcej szkody niż pożytku”.

Na poziomie krajowym brak zaufania do kapitalizmu był najwyższy w Tajlandii i Indiach, wynosząc odpowiednio 75 i 74 proc. We Francji z powyższym stwierdzeniem zgadza się z kolei 69 proc. ankietowanych. Pozytywnie do kapitalizmu odnosili się z kolei jedynie mieszkańcy Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej, Hongkongu i Japonii. Dodatkowo jedynie Azjaci optymistycznie patrzyli się na przyszłość swoich gospodarek.

Ponadto 62 proc. respondentów z całego świata obawia się niekontrolowanego rozwoju technologicznego. Poza jakąkolwiek kontrolą mają być zwłaszcza technologie pracy, a same zmiany technologiczne zachodzą zdecydowanie zbyt szybko. Ponadto 83 proc. badanych obawia się utraty pracy, wskazując na automatyzację jako jeden z najpoważniejszych czynników mogących pozbawić ich zatrudnienia. 78 proc. uważa z kolei, iż „elity stają się bogatsze niż na to zasługują, natomiast zwykli ludzie walczą tylko o zapłacenie rachunków”.

Na podstawie: News.yahoo.com
Źródło: Autonom.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 4 , średnia ocena wartości wpisu: 5,00 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. radical3dom 21.01.2020 12:36

    Z tego co mi wiadomo w Tajlandii działalność gospodarcza zaczyna się już w obwoźnej budce z krewetkami, u nas przecież to brak higieny. I to niby oni są przeciw kapitalizmowi, zapraszam Tajów do Polski, niech spróbują prowadzić jakiś interes.

  2. Radek 21.01.2020 17:49

    Tyle, że obecnie nie ma zdrowego kapitalizmu. Jest albo dziki, albo koncesyjny. Czyli nie wolny z ochroną przez przestępczością.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.