Zyski firm odpowiadają za prawie połowę inflacji

Opublikowano: 27.06.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2570

Międzynarodowy Fundusz Walutowy w swojej najnowszej analizie zajął się kwestią inflacji w Europie. Wynika z niej jednoznacznie, że za wzrost prawie połowy inflacji na naszym kontynencie odpowiadają zwiększone zyski przedsiębiorstw. W ciągu ostatnich dwóch lat podnosiły one bowiem ceny o wartość wyższą niż wzrost kosztów energii, dlatego w czasie kryzysu poradziły sobie dużo lepiej od pracowników.

Analitycy MFW wzięli pod lupę dane z ostatnich dwóch lat, gdy inflacja zaczęła rosnąć w niepokojącym tempie. Zauważają oni, że inflacja w strefie euro osiągnęła najwyższy poziom w październiku ubiegłego roku (10,6 proc.), natomiast w maju tego roku spadła już do poziomu 6,1 proc.

Dużo bardziej miarodajnym wskaźnikiem jest jednak inflacja bazowa, która według MFW okazała się dużo trwalsza. Powodem takiego stanu rzeczy jest przerzucenie kosztów wzrostu cen energii na konsumentów. Problem w tym, że firmy przy tej okazji jeszcze bardziej zwiększyły swoje marże.

Tym samym zyski przedsiębiorstw odpowiadają za blisko 45 proc. wzrostu inflacji w ciągu ostatnich dwóch lat. W ten sposób europejskie firmy były dużo lepiej chronione przed szokiem cenowym niż sami pracownicy. Ich zyski skorygowane o inflację zwiększyły się o 1 proc., z kolei wynagrodzenia ludzi zmniejszyły się o 2 proc.

Na podstawie: IMF.org
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

12 komentarzy

 1. pikpok 27.06.2023 10:54
 2. Rozbi 27.06.2023 11:05

  Jak już mamy krytykować przedsiębiorstwa to dobrze by było chociaż wspomnieć czy były to firmy prywatne, czy państwowe 🙂

 3. emigrant001 27.06.2023 13:04

  A gdyby tak przestać płacić podatki?
  To byłby zysk czy strata?

 4. pikpok 27.06.2023 13:14
 5. Szwęda 27.06.2023 14:51

  Rozbi,
  Obstawiałbym raczej na międzynarodowe, które trudno określić jako prywatne czy państwowe. Wiele z nich stoi ponad prawem, jedyne prawo, które je obowiązuje to maksymalizacja zysków po trupach, nie w przenośni, ale dosłownie.

 6. Rozbi 27.06.2023 17:54

  JA ciekawy jestem faktycznych wyliczeń bo podam tylko dwa cytaty z artykułu

  ” Ich zyski skorygowane o inflację zwiększyły się o 1 proc.,”

  ” zyski przedsiębiorstw odpowiadają za blisko 45 proc. wzrostu inflacji w ciągu ostatnich dwóch lat. ”

  Przydałoby się to porównać do analogicznych danych np z okresu 2017-2019 gdzie jestem prawie pewien że również skorygowane o inflacje zwiększyły się + / – o 1 procent.

  Bo z tego co ja rozumiem to za wzrosty cen są odpowiedzialne głównie wzrosty cen energii, a artykuł mówi jakby o wszystkich firmach , które często musiały podnieść ceny bo zwiększyły im się koszty.

  Dodam jeszcze że raport jest zrobiony przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, więc na pewno ma jakieś drugie dno i jest bardziej polityczny niż de facto ekonomiczny/gospodarczy.

  Mi w tym raporcie ewidentnie coś się nie zgadza i coś śmierdzi, bo poza jedną branżą jakoś tych gigantycznych zysków nie widać, ani na giełdzie, ani w wynikach finansowych spółek.

 7. replikant3d 27.06.2023 18:26

  Rozbi, poczytaj ,,Kosmiczne Ujawnienie,, to dowiesz się gdzie ,,znika,, ta cała kasa. I to na całym świecie….Kwoty jakie znikają są nie do wyobrażenia dla zwykłego człowieka. No cóż utrzymanie infrastruktury w całym układzie słonecznym jest horredndalnie kosztowne. Dlatego na naszym globie jest taka bieda. Ale 90% społeczeństwa światowego nawet nie wie co finansuje. Gdyby to wyszło na jaw byłaby jatka na całym globie tak ludziska by się wkurzyli. Pamiętacie jaki był szok kiedy Chiny powiedziały ile kosztowały ich nowe puste metropolie? No to wyobraźcie sobie że przy kwotach wyprowadzanych z całej planety na rzecz tych ukrytych inwestycji kosmicznych, to ,,malutkie kieszonkowe,,. Tak jest różnica.

 8. emigrant001 27.06.2023 19:02

  @Rozbi
  Inflacja to opóźniony skutek banksterskiego, złodziejskiego QE i korzystających z okazji populistów, kupujących wyniki wyborcze drukarką pieniędzy notabene ich własnych z podatków:)
  Stąd najprostszym rozwiązaniem antyinflacyjnym jest zaprzestanie płacenia podatków marnotrawionych przez populistów:)
  Giełdowe ceny paliw wróciły do stanu styczeń 2022, ceny na stacjach paliw już nie:)

 9. Szaman 27.06.2023 19:41

  Inflacja to skutek dodruku pieniądza podczas plandemii. Przypominam mineło dopiero półtorej roku od tej głupoty kiedy zaprzestano dodrukowywania tylu pieniędzy ile jeszcze nigdy w historii.

  A teraz mydlą wam oczy głupotami o firmach i innych takich żebyście wzajemnie się wytykali palcami.

  Za inflację odpowiada Plandemia i dodruk i tyle. Gospodarka nie reaguje z dnia na dzień tylko w przeciągu kilu lat od katastrofalnych decyzji. A przypomnę ze już przed plandemią dużymi krokami zbliżała się recesja jak jeszcze nikt nic nie wiedział. Szaleńczy dodruk dodatkowo spotęgował katastrofę.

 10. MasaKalambura 27.06.2023 19:50

  Dokładnie tak szaman. Artykuł powinien brzmieć, największe firmy przejęły większość z dodrukowanych pieniędzy, przez które mamy dzisiaj inflację.

 11. pikpok 27.06.2023 21:26

  Szaman, planedmia i wojna. Dodruk to były rekompensaty dla firm, by zamknąć nas w domach. Zwiększyły się zyski firm energetycznych, bo ceny na giełdzie poszybowały w górę w ostatnim czasie, a koszty pozostawały w miejscu. Część firm otrzymuje dopłaty, więc narazie tragedii nie ma. Ale powoli zmniejsza się wydobycie, a złoża rosyjskie zostały skierowane do Indii i Chin, to może dalej napędzać spiralę. Powolne gotowanie żaby. W pewny momencie mogą powiedzieć, że nie ma pieniędzy na dopłaty i odetną kroplówkę, pozostaną tylko wybrańcy. Do tego zgotowano nam spolaryzowany świat, jak u Orwella wprowadzają stopniowo zamordyzm.

 12. Szaman 28.06.2023 08:54

  @pikpok wojna nie miała dużego wpływu na inflację. Co jak co ale to wciąż jest lokalna wojna. Inflacja to inaczej psucie wartości pieniądza po przez to że jest go za dużo w obiegu i zawsze jest tylko jeden jedyny powód:

  Dodruk, kredyty.

  Wojna zrobiła co innego. Wojna pozwoliła min przejąć ukraińskie grunty rolne pod przyszły kryzys żywnościowy, dać pretekst do podwyższenia cen energii co jest kluczowe w niszczeniu gospodarki oraz właśnie odwrócić uwagę ludzi od skutków plandemi tak że właśnie niektórzy wierzą że wysoka inflacja to przez Putina i nie domagają się rozliczenia swoich rządów za plandemiczne rozdawnictwo.

  oczywiście ceny energii tez mają wpływ na inflację tylko że właśnie widzisz po tym artykule: ceny zasadniczo nie wzrosły tak drastycznie w wyniku wojny tylko firmy podwyższyły je bardziej niż musiały a dlaczego to się stało? no właśnie pytanie o jakich my tu firmach mówimy bo artykuł jest mega niekonkretny.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.