Inflacja w cieniu wyborów

Opublikowano: 01.10.2023 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1991

Inflacja na poziomie 8 procent nadal jest wysoka – ocenił podczas konferencji prasowej w Olsztynie wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, komentując dane GUS dotyczące inflacji we wrześniu 2023 r. Jak podkreślił, wzrost cen na poziomie 8 procent powoduje, iż w skali roku emeryci tracą jedną emeryturę.

„Spadająca inflacja to dobra informacja, ale jednym z czynników, który to spowodował, to są ceny benzyny. Problem polega na tym, że te ceny zostały sztucznie zaniżone. Rok temu w trakcie pandemii były one sztucznie zawyżane, wtedy marże Orlenu były bardzo wysokie. Wtedy też pojawił się argument, że ta cena jest wysoka, aby nasi sąsiedzi nie kupowali benzyny w Polsce” – przypomniał. Zdaniem Czarzastego na przestrzeni ostatnich miesięcy poza wojną w Ukrainie wysoka inflacja w Polsce była spowodowana złym zarządzeniem naszym krajem.

„Ceny paliw w całej Europie idą w górę, a w Polsce spadają. Dlaczego? Spadają dlatego, że idą wybory. A więc dobrze by było, aby przed 15 października w związku z niskimi cenami paliwa spadła inflacja” – oświadczył. „Przestrzegam tylko przed tym co będzie z inflacją po wyborach, jeżeli ceny benzyny znów pójdą w górę” – mówił.

Zdaniem Lewicy, aby walczyć z inflacją, należy pozyskać środki w ramach Krajowego Planu Odbudowy, inwestować w odnawialne źródła energii oraz kontrolować marże koncernów energetycznych. „Po wygranych wyborach Lewica uruchomi pieniądze z KPO” – zapowiedział poseł Marcin Kulasek. Odebranie władzy PiS-owi nie będzie oznaczać polityki oszczędności i zakończenia programów socjalnych np. 500 Plus. „Nic co zostało dane, nie zostanie zabrane” – uspokajał Kulasek.

Zdaniem posłanki Joanny Scheuring-Wielgus tłuste koty z PiS nie odczuwają wysokiej inflacji, ponieważ mają się świetnie w spółkach Skarbu Państwa i eksponowanych stanowiskach. „Trafia mnie szlag, kiedy na temat życia codziennego wypowiadają się ludzie, którzy nie mają kontaktu z rzeczywistością. My wiemy, jak jest, ponieważ dziś byłam na targowisku w Olsztynie. Wszyscy, których spotkaliśmy, klęli na sytuację gospodarczą w Polsce. Pan Glapiński zarabia ponad 100 tysięcy zł miesięcznie i może Pan nie wiedzieć, jakie są prawdziwe ceny” – mówiła.

Źródło: Trybuna.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.