Kanadę czeka tsunami nowotworów

Opublikowano: 18.12.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1893

W ciągu kilku miesięcy od wybuchu pandemii wiele elementów normalnego życia zostało zatrzymanych.

Onkolodzy w Kanadzie obawiają się, że pauza przyczyniła się do kolejnego potencjalnego kryzysu. „Martwimy się oczywiście, że może pojawić się tsunami chorób nowotworowych” – powiedział dr Keith Stewart, dyrektor Princess Margaret Cancer Center w Toronto. Onkolodzy martwią się znacznym spadkiem liczby badań przesiewowych, skierowań i diagnoz w Kanadzie z jakimi mają do czynienia od czasu wybuchu pandemii w marcu. Nie oznacza to, że spada odsetek zachorowań na raka – oznacza to pomijanie przypadków, i odpowiedniego leczenia.

Nastąpił już 97-procentowy spadek liczby badań przesiewowych mammografii w ramach Ontario Breast Screening Program, 88% spadek liczby testów cytologicznych w ramach Ontario Cervical Screening Program i 73% spadek testów kału dzięki ColonCancerCheck.

Alberta Health twierdzi, że w okresie od marca do września 2020 roku liczba mieszkańców prowincji, u których zdiagnozowano raka, zmniejszyła się o 23 procent w porównaniu z tym samym okresem w 2019 roku. „Zaległości w badaniach przesiewowych powodują napływ pacjentów z zaawansowanymi nowotworami oznacza to wzrost liczby ludzi, którzy mają raka, ale o tym nie wiedzą”.

Według niedawnego artykułu redakcyjnego w „British Medical Journal”, opóźnienia w diagnozowaniu będą miały tragiczne skutki. Według badania opublikowanego w „Canadian Medical Association Journal” w kwietniu tego roku w Ontario przeprowadzono o 38 procent mniej operacji nowotworowych w porównaniu do kwietnia 2019 roku. W Princess Margaret w Toronto poziom badań przesiewowych powrócił do około 60 procent ze względu na zachowanie dystansu i konieczność rozłożenia wizyt pacjentów.

Wszyscy lekarze zachęcają pacjentów, aby odwiedzili swoich lekarzy lub szukali badań, jeśli mają jakiekolwiek objawy, o które się martwią. „Martwimy się, że istnieją pacjenci z potencjalnie uleczalnymi nowotworami, których nie wykrywa się dostatecznie wcześnie” – mówią.

Opracowanie: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.