Kanada spadła w rankingu wolnych krajów

Opublikowano: 27.01.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2416

Kanada, silna i wolna, nie jest już tak wolna, wynika z Human Freedom Index (HFI), opracowywanego corocznie przez Fraser Institute i amerykański Cato Institute.

Po raz pierwszy od ponad 10 lat Kanada nie znalazła się w pierwszej dziesiątce najbardziej wolnych krajów na świecie, w oparciu o różne wskaźniki wolności osobistej, takie jak swoboda przemieszczania się, słowa, zgromadzeń, religii i wolności gospodarczej.

W tym roku Kanada zajmuje 13. miejsce na liście wolnych krajów na świecie, korzystając z najnowszych dostępnych danych z 2020 r., podczas gdy w zeszłym roku zajęła 6. miejsce, korzystając z danych z 2019 r. To pierwszy raz od 12 lat, kiedy Kanada nie znalazła się w pierwszej dziesiątce. Autorzy badania przypisują ten spadek reakcji rządu na pandemię. „Podczas pandemii, podobnie jak inne rządy na całym świecie, rządy w Kanadzie ograniczyły swobodę przemieszczania się, wypowiedzi, zgromadzeń i inne wolności nawet bardziej niż w poprzednich latach” – powiedział Fred McMahon z Fraser Institute, współautor HFI.

„Gwałtowny spadek wolności w 2020 r. następuje po latach powolnego spadku po szczycie z 2007 r. i ustawia globalną wolność na poziomie znacznie niższym niż w 2000 r., wcześniej najniższym punkcie w ciągu ostatnich dwóch dekad” – czytamy w raporcie.

Dane wskazują również na nierówną dystrybucję wolności na całym świecie, gdzie 13,4 procent populacji żyje w pierwszej ćwiartce wolnych krajów na świecie, a prawie 40 procent w dolnej ćwiartce listy.

Kraje, które były najbardziej wolne, miały również znacznie wyższy średni dochód na mieszkańca (48 644 USD) w porównaniu ze średnim dochodem na mieszkańca (11 566 USD) w mniej wolnej ćwiartce rankingu.

Szwajcaria zajęła pierwsze miejsce w rankingu wolności, a następnie Nowa Zelandia, Estonia, Dania, Irlandia, Szwecja, Islandia, Finlandia, Holandia i Luksemburg na 10. miejscu.

Najmniej wolnych krajów na świecie, od najniższego do najwyższego wyniku, to Syria (165. miejsce), Wenezuela (163), Iran (162), Arabia Saudyjska (159), Chiny (152), Turcja (130) i Nigeria (124).

W raporcie zauważono, że w latach 2019-2020 polityka pandemiczna ograniczyła wolność 94,3 procent światowej populacji.

Polska zakwalifikowana została na miejscu 49.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Irfy 27.01.2023 17:27

    Padłem. Kanada i “wolność”? Mam tam znajomym. Jeszcze rok temu bez “paszportu covidioty” nie dało się tam nawet wyjechać z rodzinnego miasta. Oraz wejść do jakiejkolwiek publicznej instytucji.

    Przeciętny Kanadyjczyk dysponował więc wolnością rosyjskiego chłopa w czasach carskich. O wjeździe czy wyjeździe z kraju też nie było mowy. I aż 13 miejsce? Niektóre zamordystyczne dekrety obowiązują tam do dzisiaj. W porównaniu z Kanadą nawet Polska wygląda jak USA na początku 19 wieku. Gdzie ludzie faktycznie byli wolni, o ile akurat nie byli czarnymi niewolnikami. Albo Indianami.

  2. sga 27.01.2023 20:57

    i jakiez to wskazniki sa tej “wolnosci”?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.