Jony podczas fuzji jądrowej zachowują się inaczej, niż przewidują teorie

Opublikowano: 17.11.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1429

Naukowcy z National Ignition Facility (NIF) w Lawrence Livermore National Laboratory zauważyli, że jony w reaktorze fuzyjnym zachowują się inaczej, niż wynika z obliczeń. Prowadzone w NIF badania dadzą lepszy wgląd w działanie reaktorów fuzyjnych, w których reakcja inicjowana jest za pomocą potężnych impulsów laserowych.

Specjaliści z całego świata próbują odtworzyć reakcje fuzji jądrowej zachodzące na Słońcu. Ich opanowanie dałoby ludzkości niemal nieograniczone źródło czystej energii. W NIF wykorzystuje się zespół 192 laserów, za pomocą których kompresuje się kapsułki z trytem i deuterem, zapoczątkowując fuzję jądrową. To koncepcja znana jako ICF (Inertial Confinement Fusion – inercyjne uwięzienie plazmy) Przed kilkoma dniami na łamach Nature Physics opublikowano artykuł, z którego dowiadujemy się, że zmierzona energia neutronów – przynajmniej podczas najbardziej intensywnej fazy fuzji – jest wyższa niż spodziewana.

„To oznacza, że jony biorące udział w fuzji mają większą energię. To coś czego się nie spodziewaliśmy i nie byliśmy w stanie przewidzieć na podstawie standardowych równań opisujących ICF” – mówi fizyk Alastair Moore, główny autor artykułu.

Eksperci nie są pewni, co spowodowało obserwowane zjawisko, podkreślają jednak, że to jeden z najbardziej bezpośrednich pomiarów jonów biorących udział w fuzji. Pomiary oznaczają, że teoretycy będą musieli zmodyfikować teorie i wzory, którymi posługują się specjaliści z NIF. Jest tutaj też powód do optymizmu. Dzięki lepszym teoriom wyjaśniającym obserwowane zjawiska, być może uda się opracować metodę zainicjowania długotrwałej samopodtrzymującej się reakcji.

Zaobserwowanie niespodziewanego zachowania jonów było możliwe dzięki opracowaniu nowej technologii detektorów, nazwanej Cherenkov nToF. Dzięki niej niepewność odnośnie prędkości neutronów wynosi zaledwie 5 km/s czyli 1/10 000. Średnia energia neutronów uzyskiwana podczas reakcji w NIF oznacza, że poruszają się one z prędkością ponad 51 000 km/s.

„Jednym z możliwych wyjaśnień zaobserwowanego zjawiska jest stwierdzenie, że jony deuteru i trytu nie są w równowadze. Potrzebujemy bardziej zaawansowanych symulacji, by to zrozumieć. Współpracujemy na tym polu z Los Alamos National Laboratory, Imperial College London i MIT” – dodaje Moore.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Lawrence Livermore National Laboratory
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Stary Kulas 17.11.2022 14:34

    Ciekawe co ich jeszcze zaskoczy przy zabawach w Boga? Postanie samonapędzającej się fuzji i zamiana Ziemi w gwiazdę?

  2. Szwęda 17.11.2022 17:05

    SK, im szybciej tym lepiej…

  3. Dandi1981 17.11.2022 18:11

    Moze baza na ksiezycu i tam robcie slonca, czarne dziury it’d.

  4. Rozbi 19.11.2022 02:08

    @Stary Kulas
    Myślę że w podobnych sposób kilkadziesiąt lat temu ludzie mówili o elektrowniach atomowych (a może nawet jeszcze gorzej, bo najpierw 2 bomby atomowe zrównały 2 duże miasta z ziemią, a dopiero później ktoś wpadł na to że można z tego robić prąd).

    100 lat temu rolnicy z podkarpacia (i innych regionów świata) winili fale radiowe za to że im się krowy nie cielą i mniej mleka dają.

    Tak – technologia to “bawienie się w boga”, robimy to na skalę przemysłową zmieniającą życie wszystkich ludzi na planecie od 150 lat, na szczęście są jeszcze lokalne społeczności gdzie wyrzekają się nowinek technologicznych, więc jest opacja dla każdego, jeśli ktoś nie chce uczestniczyć w rozwoju ludzkości, lub uważa ów rozwój za degenerację.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.