Japonia zrzuci radioaktywną wodę z Fukushimy do oceanu

Opublikowano: 13.04.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1386

Rząd Japonii postanowił zrzucić do oceanu wodę z elektrowni jądrowej Fukushima 1. Informację tę rozpowszechniła agencja Kyodo. Według wstępnych danych przeprowadzenie operacji zaplanowano na 2023 rok.

Wykorzystywana do ochładzania reaktorów jądrowych woda jest obecnie przechowywana w zbiornikach na terytorium elektrowni jądrowej. Przed utylizacją zostanie oczyszczona z pierwiastków radioaktywnych, w tym trytu. Wszystkie posiadane kontenery, biorąc pod uwagę tempo gromadzenia płynu w zbiornikach, zostaną przepełnione w 2022 roku.

USA oczekują od Japonii potwierdzenia, że zrzut wody z Fukushimy jest właściwą decyzją, powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. „W unikalnej i trudnej sytuacji Japonia przeanalizowała warianty i konsekwencje, wspierając transparentrność odnośnie podjętej decyzji i wygląda na to, że jej podejście jest zgodne z przyjętymi na świecie standardami bezpieczeństwa jądrowego. Liczymy na dalszą koordynację z rządem Japonii i kontakty w miarę tego, jak rząd monitoruje skuteczność tego podejścia” – powiedział Price.

„Korea Południowa bardzo ubolewa (w związku z tymi doniesieniami – red.) i nazywa nie do przyjęcia jednostronną decyzję Japonii ws. zrzucenia do oceanu wody z elektrowni jądrowej Fukushima 1, w której doszło do awarii” – powiedział na briefingu szef południowokoreańskiego resortu ds. koordynacji polityki państwowej Koo Yun-cheol. Jak dodał, w ciągu dnia Korea Południowa planuje powiadomić Japonię o swoim stanowisku w tej sprawie, a także wyrazi swoje obawy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i zażąda odtajnienia informacji oraz dochodzenia ws. procesu zrzutu.

Chiny wezwały Japonię do rewizji kwestii utylizacji wody z elektrowni atomowej Fukushima 1, przejawienia odpowiedzialności i niezrzucania wody do oceanu bez przeprowadzenia wszechstronnych konsultacji i osiągnięcia porozumienia ze wszystkimi zainteresowanymi krajami i Międzynarodową Agencją Energii Atomowej, napisano w oświadczeniu MSZ Chin. Jak podkreślił resort, ocean to wspólne dziedzictwo człowieka, a kwestia zrzucenia wody z elektrowni atomowej Fukushima-1 to nie tylko problem wewnętrzny Japonii.

Uwolnienie wody z elektrowni Fukushima 1 w Japonii doprowadzi do tego, że możliwe radioaktywne zanieczyszczenia znajdą się w centrum północnej części Oceanu Spokojnego, gdzie nabiera wagi łosoś pacyficzny, powiedział w rozmowie ze „Sputnikiem” kierownik organizacji społecznej „Ekologiczna wachta Sachalina” Dmitrij Lisicyn. „Fukushima znajduje się na pacyficznym wybrzeżu wyspy Honsiu. Kiedy radioaktywne skażenie trafia do Oceanu Spokojnego u wybrzeży Honsiu, szybko i jednostronnie przenoszone jest w kierunku północno-wchodnim przez prąd Kuro Siwo, który później przechodzi w Prąd Północnopacyficzny, wszystkie zanieczyszczenia są wynoszone bezpośrednio w północnej części Oceanu Spokojnego. W jaki sposób zagraża to Rosji? Gatunki ryb, które występują w północnej części Pacyfiku i potem trafiają na stoły Rosjan, są już w pewien sposób zanieczyszczone przez Fokushimę, a po zrzuceniu wody będą jeszcze bardziej. W pierwszej kolejności to łosoś pacyficzny” – powiedział Lisycyn.

Elektrownia Atomowa Fukushima Nr 1 została zamknięta po katastrofie z 11 marca 2011 roku, do której doszło w wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 9,0 i wywołanego nim tsunami. Gigantyczna fala o wysokości 15 metrów zalała bloki stacji, powodując odłączenie ich zasilania, co doprowadziło do zatrzymania systemu chłodzenia reaktorów. Całkowita likwidacja skutków awarii, w tym demontaż reaktorów, potrwa 40 lat.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.