Jak Rosja i Indie poradzą sobie bez waluty USA?

Opublikowano: 21.12.2017 | Kategorie: Gospodarka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 937

Moskwa i Delhi zamierzają prowadzić wzajemne rozliczenia w walutach krajowych. To pozwoli ożywić handel i pokonać zależność od trzeciego państwa – Stanów Zjednoczonych. Na razie dwustronny handel jest zdominowany przez dolara. Co przeszkadza obu krajom w rozliczaniu się ze sobą w rublach i rupiach i jakie są perspektywy tego pomysłu?

Według Centralnego Banku Rosji ponad 77% umów handlu zagranicznego między Rosją a Indiami w pierwszej połowie tego roku było nadal opłacanych w dolarach amerykańskich, a tylko 19% — w rublach. Jednak wskaźnik ten zmienia się — na przykład w 2013 roku udział dolara wyniósł 96,6% rozliczeń.

Żaden z rosyjskich i indyjskich ekspertów nie wątpi, że przejście na wzajemne rozliczenia w walutach krajowych jest środkiem koniecznym dla obu krajów, a ponadto we właściwym czasie.

„Jest to bardzo ważne, ponieważ handel między naszymi krajami jest znacznie poniżej potencjału, który istnieje i musimy znaleźć sposoby zwiększenia dwustronnej wymiany handlowej. W tym celu musimy szukać sposobów, aby rozliczenia i płatności były łatwiejsze, a handel w walucie krajowej jest jednym z nich” — przekonuje zastępca szefa misji dyplomatycznej Indii w Rosji Gandadkharan Balasubramianian.

Według prezydenta Federacji Indyjskich Organizacji Eksportowych (FIEO) Ganesha Kumara Gupty przejście na płatności w walutach krajowych jest w stanie odmrozić wymianę towarową między Rosją a Indiami, która przeżywa poważny kryzys w ciągu ostatnich dwóch lat: z zaplanowanych 15 miliardów dolarów teraz udaje się osiągnąć tylko połowę — około 7,5 miliarda. Ponadto konieczne jest wyeliminowanie jawnej dysproporcji: dzisiaj Indie kupują od Rosji towary o wartości 5,56 miliarda dolarów, a sprzedają je wyłącznie na 1,94 miliarda.

„Handel w walutach krajowych pozwoli utrzymać pewną zmienność cen, a tym samym stworzyć bardziej komfortowe warunki dla przedsiębiorców obu krajów” — powiedział Ganesh Kumar Gupta.

KURS NA REZYGNACJĘ Z DOLARA

Obrót w walucie krajowej pomoże wykluczyć z procesu handlowego „dodatkowy krok”, a tym samym zmniejszyć koszty transakcji dla eksporterów i importerów w obu krajach. A to z kolei sprawi, że sam handel będzie bardziej atrakcyjny dla obu stron, przekonuje partner indyjskiej firmy konsultingowej Koan Advisory Vivan Sharan. Ponadto, jego zdaniem, same waluty krajowe są bardziej „płynne”, ponieważ mogą być wykorzystywane do handlu z innymi krajami.

„W rezultacie każda taka waluta w miarę upływu czasu staje się cenniejsza, a to będzie sprzyjać współfinansowaniu projektów komercyjnych dwóch lub więcej członków BRICS z wykorzystaniem jednej waluty, ale nie dolara” — mówi Vivan Sharan.

FANTOMOWY LĘK

Potrzebę jak najszybszego przejścia na narodowy system wzajemnych rozliczeń między Rosją a Indiami przyznają oba kraje, jednak sam proces nie został jeszcze znacząco przyspieszony. Według Gandadkharana Balasubramianiana jednym z powodów jest niewystarczająca świadomość przedsiębiorców.

„Według handlowców dużym problemem jest to, że rubel na razie nie jest bezpośrednio wymienialny na rupię. Być może uda się przezwyciężyć ten problem w miarę wzrostu obrotu towarowego” — uważa indyjski dyplomata.

„Jeśli rupia byłaby przedmiotem obrotu na Moskiewskiej Giełdzie i istniała możliwość obserwowania zmian jej kursu, to pozwoliłoby to biznesmenom ocenić stopień niestabilności i poziom ryzyka przy zawieraniu transakcji” — zgadza się Ganesh Kumar Gupta.

Ponadto istnieje jeszcze inny powód, wywołany sytuacją w ostatnich latach. Jest to niestabilność kursu rubla i jego zależność od cen ropy, zauważa inny ekonomista z Koan Advisory Shaivangi Mittal.

„Dla każdego kraju handel w walutach krajowych jest korzystny tylko wtedy, gdy jego waluta jest słaba. W obecnej sytuacji indyjski eksport ryzykuje znalezieniem się na przegranej pozycji. Dlatego niezbędne jest opracowanie mechanizmu, przy którym korzyści z niższych kosztów transakcyjnych przewyższają straty indyjskich biznesmenów” — przekonuje ekspert.

„Ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć, że zależność surowcowa rosyjskiej gospodarki odchodzi w przeszłość. Potwierdza to również analiza struktury dochodów, w których udział przychodów z sektora naftowego i gazowego jest coraz mniejszy, a także struktura rosyjskiego eksportu. Znacznie zmniejszyła się również zmienność rubla” — stwierdza Lisowolik.

CZY KRYPTOWALUTA POMOŻE ROSJI?

Istnieje również alternatywna droga, aby pozbyć się wpływu dolara z rosyjsko-indyjskiego handlu — opowiadają specjaliści Koan Advisory. Według nich może to być przejście na wspólne rozliczenia w kryptowalucie. Co prawda, tylko w tym przypadku, jeśli zostanie uznana za oficjalną bazę normatywną. To, że Rosja w październiku zapowiedziała kryptorubel, otwiera taką możliwość, uważają indyjscy ekonomiści.

„Rzeczywiście, kryptowaluty mają wielką przyszłość, ale tylko wtedy, gdy wejdą w nie poważni inwestorzy. Jeśli z Bitcoinem, na przykład, sytuacja jest bardzo problematyczna, ponieważ on tak naprawdę nie jest niczym zabezpieczony, to wirtualne pieniądze, które tworzą finansowe organizacje lub całe państwa, mają bardzo duże perspektywy. Sieci Blockchain to technologia przyszłości, inną rzeczą jest to, że na razie nadmuchiwane są na nich zbyt duże bańki”- mówi prezydent Centrum Komunikacji Strategicznych Dmitrij Abzałow.

Jest to idea, która jedynie odwraca uwagę od kluczowego celu — nie zgadza się Lisowolik. Celem, jego zdaniem, są rozliczenia między Indiami a Rosją w rupiach i rublach, wzrost wzajemnych rozliczeń w walutach krajowych.

„Dyskusje, które toczyły się w kuluarach ostatniego szczytu BRICS, pokazały, że oba kraje muszą skoncentrować się właśnie na tym zadaniu, a przejście na kryptowaluty tak naprawdę jest kwestią na przyszłość”. Można będzie do tego przystąpić, gdy udział rozliczeń w walutach krajowych znacząco wzrośnie” — mówi analityk.

Autorstwo: Władimir Ardajew
Zdjęcie: jackmac34 (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.