Inspektor zamieni śmieciówę na umowę o pracę?

Opublikowano: 13.09.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1013

To może być koniec bezradności kontrolerów Państwowej Inspekcji Pracy wobec problemu patologii umów śmieciowych. Rząd pracuje nad projektem rozszerzającym uprawnienia tego organu.

Dotychczas kontrolerzy PIP mogli jedynie wystawić mandat bądź skierować sprawę do Sądu Pracy, który po ustaleniu, że miał miejsce stosunek pracy, czyli praca wykonywana pod nadzorem, z grafikiem, w określonych ramach godzinowych – mógł nakazać zatrudnienie pracownika na podstawie umowy o pracę. Taka procedura powoduje, że proces dochodzenia sprawiedliwości zniechęca pracowników do walki o legalne formy zatrudnienia, a wyzyskiwaczom dale pełne pole do machinacji. Obecne przepisy, co pokazują liczby są nieskuteczne. W 2017 roku umowy o pracę dostało 9,6 tys. osób, a więc jedynie 0,8 proc. pracowników eksploatowanych na umowach śmieciowych.

Rządowy projekt ma to zmienić. Kontrolerzy będą mogli nakazać właścicielom firm natychmiastową zmianę formy zatrudnienia na kodeksową. Inspekcja będzie mogła przeprowadzać kontrole w przedsiębiorstwach wyłącznie na podstawie legitymacji służbowej, bez konieczności przedstawienia dodatkowego upoważnienia. “To biurokratyczny wymóg ograniczający skuteczność nadzoru” – powiedział Janusz Śniadek, poseł PiS i przewodniczący Ochrony Pracy.

Wprowadzone zmiany spowodują, że walka z zatrudnieniem na umowach cywilnoprawnych może być bardziej skuteczniejsza. Jak pokazują dane GUS wyłącznie na tej podstawie zatrudnionych jest ok. 1,25 mln osób. Ponad 80 proc. musi pracować w ten sposób, ponieważ nie ma innego wyboru. Sytuacja wygląda podobnie z grupą samozatrudnionych. Połowa spośród nich, czyli 1,15 mln była zmuszona założyć działalność, bo w innym wypadku nie dostałaby angażu.

Osoby zatrudnione na umowach śmieciowych nie mają zapewnionego m.in. płatnego urlopu, limitów czasu pracy, dodatków za nadgodziny, zasiłków chorobowych i macierzyńskich.

Pomysł nie podoba się lobby kapitału. Pracodawcy RP wydali komunikat, w którym oświadczają, że „proponowane zmiany przez posłów PiS mogą naruszać konstytucję – organ administracyjny nie powinien decydować o treści umów zawieranych przez osoby trzecie”, a także zalecają aby pozwolić, by problem umów cywilnoprawnych został wyeliminowany przez… rynek.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. MvS 13.09.2018 15:05

    A ja swego czasu poprosiłem o zmianę formy zatrudnienia z umowy o pracę na umowę o dzieło, żeby mniej tracić na zusowsko- podatkową hydrę i moja firma odmówiła. I co na to powiesz, PIPie ? Czuję się obecnie wykorzystywany przez Zakład Utylizacji Szmalu i chciałbym zgłosić nadużycie. Proszę o podanie numeru telefonu !

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.