Indie protestują przeciw sikhijskim demonstracjom w Kanadzie

Opublikowano: 12.09.2023 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 984

Jak wynika z oświadczenia Indii, premier Indii Narendra Modi przekazał premierowi Kanady Justinowi Trudeau przy okazji spotkania podczas szczytu G20 w New Delhi poważne zaniepokojenie protestami przeciwko Indiom w Kanadzie. New Delhi od dawna jest wrażliwe na protesty sikhijskie, jakie mają miejsce w tym kraju.

W czerwcu Indie skrytykowały Kanadę za zezwolenie na udział w paradzie platformy przedstawiającej zabójstwo indyjskiej premier Indiry Gandhi w 1984 r. dokonane przez jej ochroniarzy, co jest postrzegane jako gloryfikacja przemocy sikhijskich separatystów. „Promują secesjonizm i nawołują do przemocy wobec indyjskich dyplomatów, niszczą placówki dyplomatyczne i grożą społeczności indyjskiej w Kanadzie oraz jej miejscom kultu” – stwierdzono w indyjskim oświadczeniu.

Stosunki między Indiami a Kanadą pozostają napięte, a Ottawa wstrzymała w tym miesiącu rozmowy na temat proponowanego traktatu o wolnym handlu z Indiami, zaledwie trzy miesiące po tym, jak oba kraje oświadczyły, że zamierzają niebawem podpisać wstępne porozumienie. Modi, który podczas szczytu G20 odbył dwustronne spotkania z wieloma światowymi przywódcami, nie odbył takiego spotkania z Trudeau.

Indira Gandhi została zamordowana w 1984 r. przez dwóch sikhijskich ochroniarzy po tym, jak pozwoliła na szturm policji i wojska na najświętszą świątynię sikhijską w północnych Indiach, mając na celu zakończenie protestu sikhijskich separatystów, którzy domagali się, uznania niepodległości Khalistanu.

Kanada ma największą populację Sikhów poza ich rodzimym stanem Pendżab w Indiach, a kraj ten był miejscem wielu protestów, które irytowały Indie.

Kanada zawsze będzie bronić „wolności słowa, wolności sumienia i pokojowych protestów” – powiedział Trudeau na konferencji prasowej w New Delhi. „Jednocześnie zawsze jesteśmy gotowi zapobiegać przemocy i przeciwstawiać się nienawiści” – stwierdził, dodając, że działania nielicznych „nie reprezentują całej społeczności ani Kanady”.

Indyjskie środki przekazu krytykują Kanadę za tolerowanie sikhijskiego separatyzmu i zarzucają Trudeau hipokryzję wskazując na siłowe zakończenie protestu trakerów (Konwoju Wolności).

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Szurnięty Mędrzec 13.09.2023 03:13

    Już nie Indie ale Bahrat

  2. Foxi 13.09.2023 09:43

    Czyli Kanada jawi się w tym świetle jako przechowalnia wszelakich separatystów i skrajnych organizacji z całego świata. Widać na czyim postronku uczepieni, bo te różne nacjonalistyczne grupy są zorganizowane i rozniosły by rząd kanadyjski w pył podczas tych protestów anty-c19, ale nie przyłączyli się do kierowców. To oznacza że są opłaceni i czekają w zanadrzu na rozkaz.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.