Ilu Polaków wyemigrowało w 2019 r.?

Opublikowano: 10.01.2021 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1635

Według GUS-u tylko nieco ponad 10 tysięcy Polaków zdecydowało się na emigrację ze swojej ojczyzny w 2019 roku. To najmniejsza liczba od lat! W 2006 roku emigrantów szukających lepszego życia poza granicami Polski było prawie pięciokrotnie więcej!

W raporcie „Sytuacja demograficzna Polski do 2019 r. Migracje zagraniczne ludności w latach 2000–2019″ przygotowanym przez Główny Urząd Statystyczny czytamy o tendencjach związanych z emigracją Polaków z Polski, ale także z imigracją do Polski. Na samym wstępie warto zwrócić uwagę na ważną kwestię. GUS wyliczając ile osób z Polski wyjechało, a ile do niej przyjechało, bierze pod uwagę tzw. „migracje definitywne”, które są obliczane „na podstawie informacji o zameldowaniach na pobyt stały po przyjeździe z zagranicy oraz wymeldowaniach z pobytu stałego w związku z wyjazdem na stałe za granicę”. Zatem, jeśli ktoś realnie wyjechał z Polski w tym okresie, zamieszkał dajmy na to w Wielkiej Brytanii, podjął tam pracę, wynajął mieszkanie, żyje i płaci podatki, ale nie wymeldował się w polskim urzędzie, to nie został ujęty w tych statystykach.

Jak wyglądało saldo migracji w 2019 roku? Z naszego kraju wyemigrowała 10,7 tys., a z kolei liczba imigracji sięgnęła 16,9 tys., a więc tyle osób do Polski się sprowadziło. Saldo migracji wyniosło 6,2 tys. Warto w tym miejscu dodać, że dodatki bilans w tym względzie utrzymuje się już czwarty rok z rzędy (w 2016 r. – 1,5 tys., w 2017 r. – 1,4 tys., w 2018 r. – 3,6 tys.). Zgodnie z przyjęto przez GUS metodologią do Polski przyjeżdża więcej ludzi, niż z niej wyjeżdża.

Warto w tym miejscy dodać, że „imigranci przybywający do Polski w celu zamieszkania na stałe to w większości powracający Polacy (w 2019 r. stanowili 70% ogółu imigrantów)”. Skąd wracają? Z Wielkiej Brytanii to Polski wróciły 4 tysiące osób, a dla porównania z Niemiec – 2,5 tysiąca. „W dłuższej perspektywie, począwszy od momentu akcesji Polski do Unii Europejskiej, obserwujemy względnie stabilny poziom imigracji (około 10–17 tys. rocznie) i jednocześnie znaczne wahania emigracji do 2015 r. (w 2006 r. – 46,9 tys., w 2010 r. – 17,4 tys., w 2013 r. – 32,1 tys.) oraz niewielkie jej zmiany po 2015 r.” – czytamy w raporcie GUS`u.

Do jakich krajów Polacy najchętniej emigrują? Odpowiedź na to pytanie nie będzie żadnym zaskoczeniem, bo kierunki emigracji od lata pozostają takie same i są to Niemcy oraz Wielka Brytania. Do Niemiec w 2019 r. wyjechało na stałe 3,8 tys. mieszkańców Polski (w 2018 r. – 4,4 tys.), do Wielkiej Brytanii – 2,4 tys. (w 2018 r. – 2,7 tys.).

Według GUS-u Polska staje się krajem, z którego się nie tylko wyjeżdża się za pracą, ale również miejscem, do którego się przyjeżdża w poszukiwaniu zatrudnienia. „Analiza trendów w migracjach wskazuje, że Polska z kraju typowo emigracyjnego przekształca się w kraj emigracyjno-imigracyjny” – czytamy w raporcie. „Rośnie liczba imigrantów zarobkowych, szczególnie obywateli Ukrainy zainteresowanych czasowym podjęciem pracy w Polsce. Widoczny jest również wzrost liczby cudzoziemców zainteresowanych kontynuowaniem nauki na polskich uczelniach. Liczba obcokrajowców studiujących w naszym kraju w 2019 r. (według stanu na dzień 31 grudnia) wynosiła 80,9 tys., w tym 30,1% na pierwszym roku. Dla porównania w 2018 r. polskie placówki akademickie kształciły 78,3 tys. cudzoziemców (coroczny wzrost w tym zakresie jest notowany regularnie od 2000 r.)”.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Na podstawie: Stat.gov.pl
Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 1,80 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
polach
Użytkownik
polach

Wyjechało mało ludzi bo mało nas zostało którzy są gotowi wyjechać gdyż inni już dawno temu opuścili kraj mlekiem i miodem płynący… Bo było tu za dobrze :)

mackadmin
Użytkownik
mackadmin

focze mleko popylynie niebawem szerszym strumieniem z miejskich kranow…

aakk4488
Użytkownik
aakk4488

Barany, Jelenie, kuny, łosie, sowy, wydry ale nie foki…