Ile Polacy wydali na pomoc ukraińskim uchodźcom?

Opublikowano: 29.07.2022 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2006

Łączny roczny koszt, jaki Polacy ponieśli na pomoc uchodźcom, przez trzy miesiące od wybuchu wojny, wynosi ok. 25,4 mld złotych.

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) ponad trzy czwarte dorosłych Polaków było zaangażowanych we wspieranie i wydanie 9-10 miliardów złotych na pomoc ukraińskim uchodźcom od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego.

Raport organizacji wykazał, że 77 proc. dorosłych Polaków wydało na pomoc sąsiednim Ukraińcom od 1,9 do 2 mld euro – co stanowi 0,34-0,38 proc. PKB Polski w 2021 r. – czyli więcej niż na akcje charytatywne w kraju w całym 2021 r.

Szacunek ten uwzględnia wartość pieniędzy przekazanych uchodźcom w formie przekazów bezpośrednich lub udziału w zbiórce środków publicznych, wartość zakupionych dla uchodźców artykułów i towarów, koszty zakwaterowania, żywności oferowanej uchodźcom, a także inne formy wsparcia.
25,4 mld złotych

W raporcie czytamy: „Przedstawiony szacunek wynika z deklaracji badanych osób dotyczących wartości środków, które przeznaczyli na pomoc uchodźcom w rozmaitej formie”.

Szacunkowy łączny roczny koszt, jaki polski rząd poniósł na pomoc uchodźcom, wraz z kwotą wydatków ponoszonych przez naród polski, przez trzy miesiące od wybuchu wojny, wynosi 25,4 mld złotych, co stanowi 0,97 proc. polskiego PKB w 2021 roku.

Polski Instytut Ekonomiczny stwierdził, że skala, forma i intensywność pomocy udzielanej uchodźcom zmieniały się wraz z rozwojem kryzysu uchodźczego i oczekiwaniami na zakończenie konfliktu.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: „Do Rzeczy”, „Remix News”
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.