Holenderski Senat odrzucił przepisy antydyskryminacyjne

Opublikowano: 28.03.2024 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1630

Projekt ustawy przeciw dyskryminacji w miejscu pracy został odrzucony w Eerste Kamer, wyższej izbie holenderskiego parlamentu. Pomimo „rozwodnienia” proponowanych przepisów i daleko idących ustępstw w kształcie nowego prawodawstwa nie udało się zyskać poparcia ze strony BBB, VVD i PVV.

W Holandii odrzucono projekt ustawy, który miał na celu walkę z dyskryminacją na rynku pracy. Rząd Marka Ruttego, aby uzyskać poparcie dla tego prawodawstwa w Eerste Kamer, znacząco złagodził jego zapisy i poszedł na ustępstwa na rzecz między innymi parlamentarzystów Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (VVD), ale i tak nie udało się zyskać odpowiedniego poparcia.

Propozycja ustępującej minister spraw społecznych i zatrudnienia Karien van Gennip była dyskutowana wieczorem, we wtorek 26 marca 2024 roku. Było to już czwarte takie posiedzenie. Choć posłowie VVD głosowali za w sejmie (Tweede Kamer, izbie niższej holenderskiego parlamentu), to już w odpowiedniku senatu odrzucili ten projekt. Senatorowie z frakcji liberałów nie są pewni czy proponowane przez rząd przepisy będą skuteczne.

Zasadniczo, w myśli proponowanych zapisów, holenderskie prawo wymagałoby od firm i agencji rekrutacyjnych określenia sposobu działania, aby zapobiegać dyskryminacji przy rozpatrywaniu wniosków o pracę. W praktyce oznaczałoby to neutralny język w ogłoszeniach o pracę i podobny tok pytań w przypadku każdego kandydata. Takie rozwiązanie miałoby zastosowanie do wszystkich przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 50 pracowników.

Poprzedni limit został ustalony na poziomie 25 osób, ale minister van Gennip musiała „zmiękczyć” regulacje i wprowadzić dwuletni okres przejściowy. W ten sposób nowe przepisy miałyby zastosowanie jedynie do 4% holenderskich pracodawców, ale obejmowałyby prawie 70% stanowisk pracy, jak podaje portal „NL Times”.

Trzy z czterech partii biorących udział w rozmowach na temat utworzenia nowego rządu – BBB, VVD i PVV – głosowały przeciw ustawie, podobnie jak skrajnie prawicowe JA21 i FvD, 50Plus oraz fundamentalistyczna protestancka SGP.

Sama ustępująca minister w odpowiedzi w mediach społecznościowych wyraźnie wyraziła swoje rozczarowanie. Odrzucenie projektu ustawy dla Van Gennip było „niezwykle bolesne”. „W poszukiwaniu pracy każdy powinien mieć takie same możliwości” – jak pisała w mediach społecznościowych.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.