Historia i Teraźniejszość to nowy przedmiot szkolny

Opublikowano: 13.11.2021 | Kategorie: Edukacja, Historia, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1298

W 2022 roku w planie lekcji uczniów polskich szkół pojawi się nowy przedmiot. Będzie to HIT. Dosłownie, bowiem przedmiot ten nazywa się Historia i Teraźniejszość. Pomysł ministerstwa edukacji nie został jednak przyjęty z entuzjazmem. Budzi wiele emocji. Nie ma jeszcze ani podstawy programowej, ani podręcznika do nauczania tego przedmiotu.

Wprowadzenie nowego przedmiotu do szkolnego planu zajęć to pomysł Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Historia i teraźniejszość byłaby nauczana w szkołach ponadpodstawowych od nowego roku szkolnego, czyli od 1 wrzesnia 2022 roku. Zakres tematyczny przedmiotu obejmie zagadnienia związane z wydarzeniami drugiej połowy XX w. i początku XXI. W podstawie programowej znajdą się tematy, które obecne są w obowiązującej dziś podstawie programowej przedmiotu wiedza o społeczeństwie w zakresie podstawowym oraz zagadnienia z historii najnowszej – dzieje powojenne od 1945 r. do 2015 r., Polska i świat.

„Ideą jest to, żeby w I i II klasie szkoły ponadpodstawowej wprowadzić przedmiot, którego treścią będzie historia najnowsza, zaczynając od końca II wojny światowej” – wyjaśnił podczas konferencji prasowej Minister Edukacji i Nauki. „Celem wprowadzenia nowego przedmiotu jest zwiększenie zakresu zagadnień związanych z historią najnowszą w edukacji historycznej uczniów szkół ponadpodstawowych. Co istotne, zachowany zostanie obowiązkowy, regularny, chronologiczny, pełny kurs historii dla każdego ucznia szkoły ponadpodstawowej. Uczniowie poznają także podstawowe i trwałe zasady życia społecznego, w tym fundamenty państwa i prawa” – wskazuje ministerstwo.

Faktem jest, że historia najnowsza w szkole średniej traktowana jest nieco po macoszemu. Jest jej za mało i przerabiana jest za szybko. Pojawia się w ostatniej klasie, kiedy uczniowie przygotowują się do egzaminów końcowych i niekoniecznie skupiają się na nauce historii. Jednakże czy wprowadzenie nowego przedmiotu zmieni tę sytuację na lepszą? Nauczyciele mają mnóstwo wątpliwości. Wskazują też, że zarówno program nauczania, jak i plan lekcji są przepełnione. Minister jednak podkreśla, że Historia i Teraźniejszość nie spowoduje wzrostu liczny godzin lekcyjnych, ponieważ przedmiot zostanie wprowadzony kosztem wiedzy z zakresu historii najstarszych epok. Z kolei w komunikacie wydanym przez ministerstwo czytamy, że HIT zastąpi WOS, czyli wiedzę o społeczeństwie.

„Nowy przedmiot historia i teraźniejszość zastąpi przedmiot wiedza o społeczeństwie realizowany w liceum, technikum oraz szkołach branżowych w zakresie podstawowym. Wiedza o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym dla uczniów technikum i liceum pozostaje bez zmian” – wyjaśniono w ministerialnym komunikacie.

Wiadomo też, że wymiar godzin przedmiotu historia i teraźniejszość będzie wynosił 3 zamiast obecnych 2 godzin WOS-u w cyklu kształcenia w liceum ogólnokształcącym i technikum. Z kolei w przypadku kształcenia w zakresie podstawowym wymiar godzin zmieni się z obecnych 8 i będzie wynosił 7.

Czy faktycznie uda się wprowadzić zmiany w szkołach już od 1 września 2022 roku? Nie wiadomo. Nie ma bowiem jeszcze ani podstawy programowej, ani podręcznika. Pracuje nad tym zespół ekspertów w składzie: prof. Grzegorz Kucharczyk, dr Robert Derewenda, Włodzimierz Krzysztof Kowalczyk, dr Paweł Milcarek, dr Wojciech Muszyński, prof. Mieczysław Stanisław Ryba i Małgorzata Żaryn.

Zapowiedziano już, że propozycja programu będzie gotowa do końca listopada, a w grudniu ruszą konsultacje w tej sprawie.

Autorstwo: Magdalena Mikrut-Majeranek
Na podstawie: Gov.pl, glos.pl, Samorzad.Infor.pl, DziennikWschodni.pl
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. zxcv 13.11.2021 16:49

  Właściwie to nie jest taki zły pomysł.
  Ograniczając materiał np ze starożytności i średniowiecza wprowadzi się miejsce na rzeczywiście wiedzę bardziej istotną z 2 poł. XX w.
  Dzisiejsza młodzież chyba niezbyt zdaje sobie sprawę czym był komunizm praktycznie równoległy do nazizmu w wielu założeniach ani, że lewica wywodzi się z komunizmu. Która swoją drogą pokazuje swoją prawdziwą twarz w ostatnich kilku latach.
  Dzięki temu ci młodzi ludzie tak podatni na manipulacje z mediów może będą mieli choć trochę wątpliwości wobec tego co proponują takie Nitrasy, Lemparty, kodziarze, Tuski, czy Verhofstaty w Brukseli
  Może świadomość tego, że kilka lat temu kilku prezydentów ze starej UE uroczyście odsłaniało pomnik Karla Marxa naświetli im kształt obecnej rzeczywistości?

 2. Dandi1981 14.11.2021 09:35

  Powini zaczac tak drogie dzieci w latach 70tych niejaki bolek kradl akumulatory w stoczni z wozkow widlowych zeby nie isc siedziec do donosil na kolegow za to domek od ubecji dla ktorej pracowal
  Tak ciemny lud myslal ze ich leder jest ich a byl wroga. To sie nie zmienilo do dzis ze elty rzadzace nie sa dla ludu tylko przeciw niemu . A ubekow nikt nie rozliczy bo tam nie ma uczciwych haki na hakach jak oni ich rozlicza to ktos rozliczy ich za zdrady i przekrety.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.