Google śledzi twoją lokalizację nawet gdy się nie zgadzasz

Opublikowano: 05.12.2019 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2110

Na pewno zdarzało wam się nieraz otrzymać pytanie od Google czy może zapisywać dane o waszej lokalizacji. Zapewniam, nawet jeżeli nie wyraziliście zgody, dane i tak są rejestrowane.

Wyrażenie zgody na zapisywanie lokalizacji dla wielu osób oznacza utratę kontroli nad prywatnością. Z tego rozwiązania skorzystała policja w Północnej Karolinie, która za zgodą sądu posłużyła się danymi z Google aby zlokalizować podejrzanych. Sprawa dotyczyła morderstwa, policja dzięki lokalizacjom mogła odnaleźć potencjalnych świadków całego zajścia.

Google twierdzi, że w przypadku odmowy użytkownika nie zapisuje jego historii. Strona pomocy Google informuje: „Możesz wyłączyć „Historię lokalizacji” w dowolnym momencie. Po wyłączeniu „Historii lokalizacji” odwiedzane miejsca nie są już przechowywane”. Ale to nie jest prawda! Nawet po jej wyłączeniu niektóre aplikacje Google wciąż automatycznie gromadzą i przechowują dane lokalizacji użytkownika ze znacznikiem czasu.

Na przykład robią to aplikacje mapy i prognozy pogody. Niektóre wyniki wyszukiwania, które nie mają nic wspólnego z lokalizacją, takie jak „ciasteczka z kawałkami czekolady” czy „zestawy naukowe dla dzieci”, wskazują dokładną szerokość i długość geograficzną (z dokładnością do stopy kwadratowej), i zapisują ją na koncie Google.

Problem prywatności dotyczy około dwóch miliardów użytkowników urządzeń z systemem operacyjnym Google na Androida i setek milionów użytkowników iPhone’ów, którzy korzystają z Google.

Przechowywanie danych o lokalizacji z naruszeniem preferencji użytkownika jest niewłaściwe – powiedział Jonathan Mayer, informatyk z Princeton i były główny technolog w biurze ds. Egzekwowania Przepisów Federalnej Komisji Łączności. „Jeśli pozwalasz użytkownikom wyłączyć „Historię lokalizacji”, to powinna być wyłączona we wszystkich miejscach, w których „Historia lokalizacji” jest rejestrowana” – powiedział Mayer. Wydaje się to proste, ale w rzeczywistości tak nie jest.

Autorstwo: Victor Orwellsky
Źródło: Orwellsky.blogspot.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.