Google śledzi twoją lokalizację nawet gdy się nie zgadzasz

Opublikowano: 05.12.2019 | Kategorie: Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1388

Na pewno zdarzało wam się nieraz otrzymać pytanie od Google czy może zapisywać dane o waszej lokalizacji. Zapewniam, nawet jeżeli nie wyraziliście zgody, dane i tak są rejestrowane.

Wyrażenie zgody na zapisywanie lokalizacji dla wielu osób oznacza utratę kontroli nad prywatnością. Z tego rozwiązania skorzystała policja w Północnej Karolinie, która za zgodą sądu posłużyła się danymi z Google aby zlokalizować podejrzanych. Sprawa dotyczyła morderstwa, policja dzięki lokalizacjom mogła odnaleźć potencjalnych świadków całego zajścia.

Google twierdzi, że w przypadku odmowy użytkownika nie zapisuje jego historii. Strona pomocy Google informuje: „Możesz wyłączyć „Historię lokalizacji” w dowolnym momencie. Po wyłączeniu „Historii lokalizacji” odwiedzane miejsca nie są już przechowywane”. Ale to nie jest prawda! Nawet po jej wyłączeniu niektóre aplikacje Google wciąż automatycznie gromadzą i przechowują dane lokalizacji użytkownika ze znacznikiem czasu.

Na przykład robią to aplikacje mapy i prognozy pogody. Niektóre wyniki wyszukiwania, które nie mają nic wspólnego z lokalizacją, takie jak „ciasteczka z kawałkami czekolady” czy „zestawy naukowe dla dzieci”, wskazują dokładną szerokość i długość geograficzną (z dokładnością do stopy kwadratowej), i zapisują ją na koncie Google.

Problem prywatności dotyczy około dwóch miliardów użytkowników urządzeń z systemem operacyjnym Google na Androida i setek milionów użytkowników iPhone’ów, którzy korzystają z Google.

Przechowywanie danych o lokalizacji z naruszeniem preferencji użytkownika jest niewłaściwe – powiedział Jonathan Mayer, informatyk z Princeton i były główny technolog w biurze ds. Egzekwowania Przepisów Federalnej Komisji Łączności. „Jeśli pozwalasz użytkownikom wyłączyć „Historię lokalizacji”, to powinna być wyłączona we wszystkich miejscach, w których „Historia lokalizacji” jest rejestrowana” – powiedział Mayer. Wydaje się to proste, ale w rzeczywistości tak nie jest.

Autorstwo: Victor Orwellsky
Źródło: Orwellsky.blogspot.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o