Android zdetronizował Windowsa

Opublikowano: 05.04.2017 | Kategorie: Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

W ubiegłym miesiącu Android stał się najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie. Z danych firmy StatCounter wynika, że po raz pierwszy liczba podłączonych do internetu użytkowników tego systemu przekroczyła liczbę użytkowników Windows.

“To krok milowy w historii technologii. Wyznacza on koniec światowej dominacji Microsoftu na rynku systemów operacyjnych. Trwała ona od lat 1980.” – mówi Aodhan Cullen, dyrektor StatCountera. W marcu udział wszystkich podłączonych do internetu urządzeń z Androidem wyniósł 37,93%. Udziały urządzeń z Windows to 37,91%.

Zmiany lidera wśród systemów operacyjnych można było spodziewać się od pewnego czasu. Android powoli zyskiwał użytkowników, a Windows ich tracił. Nie była ona jednak oczywista. Znacznie starsze od Androida systemy operacyjne Apple’a nigdy nie przebiły popularnością Windows. iOS i macOS miały w marcu 18,3% rynkowych udziałów.

Do utraty przez Windows pozycji lidera rynku systemów operacyjnych przyczyniła się popularność urządzeń przenośnych. Microsoftowi nigdy nie udało się zdobyć popularności na tym rynku, a w obliczu spadającej sprzedaży pecetów i rosnącego zapotrzebowania na smartfony czy tablety było od pewnego czasu jasne, że Windows przestanie być liderem. W ostatnich latach spadek popularności tego systemu był bardzo szybki. Jeszcze w styczniu 2013 roku do Windows należało 75% rynku, a w lipcu 2015 udział ten spadł do 50%.

Niektóre regiony świata to wciąż twierdze Microsoftu. W Ameryce Północnej do Windows należy 39,5% rynku, podczas gdy udziały iOS-a sięgają 25,7%, a Androida 21,2%. Jeszcze mocniejszą pozycję ma Windows w Europie. Tutaj należy doń 51,7% rynku, do Androida 23,6%, a do iOS-a tylko 13,7%.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Ilustracja: mammela (CC0)
Na podstawie: Computerworld.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
gajowy
Użytkownik
gajowy

Począwszy od windowsa 7, start systemu jest skandalicznie długi.

Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Powinni wrócić do taniej sprzedaży XP (!) Do internetu, edycji tekstów, a nawet prostej obróbki graficznej w zupełności mi wystarcza XP !? Niektóre proste rzeczy działają w XP szybciej niż w Windows 7, 8, 9 ,10…

Szaman
Użytkownik
Szaman

A jak dla mnie Micro$oft może zniknąć z rynku. Windows powinien był stać sie mniej popularny już dawno temu. Dzięki temu szybciej producenci zaczęli by wypuszczać programy kompatybilne z linuxem, a co za tym idzie spopularyzował by się jeszcze bardziej i wypchnął by z rynku zarówno iOS-a jak i inne płatne alternatywy. Już dziś jest lepiej ale wciąż brak takich ważnych narzędzi jak Photoshop czy też autocad a to powstrzymuje olbrzymia rzeszę użytkowników przed zmianą systemu na linuxa.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ