Gdzie obiecana ustawa reprywatyzacyjna?

Opublikowano: 28.04.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 92

Lokatorzy i aktywiści zgromadzili się pod Sejmem, by przypomnieć, że wbrew obietnicom obecnej władzy nadal nie ma ustawy reprywatyzacyjnej, która zabezpieczałaby dobro lokatorów i nie pozwalała na oddawanie ich z budynkami. Nowe przepisy tymczasem jeszcze bardziej ułatwiają działalność handlarzom roszczeniami do kamienic. Nie ma na to zgody wśród ludzi oddanych idei sprawiedliwości społecznej.

W czwartek 25 kwietnia w Warszawie pod Sejmem członkowie Komitetu Obrony Praw Lokatorów zorganizowali pikietę, by przypomnieć o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą podpisana niedawno przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami. Podczas, gdy obóz rządzący od dawna udaje, że staje po stronie osób pokrzywdzonych przez reprywatyzację nieruchomości, faktycznie wprowadzono zmiany, które pozwolą kontynuować zwroty kamienic, również z lokatorami. Mało tego – proceder, który przez ostatnie lata przebiegał nielegalnie stanie się teraz pełnoprawny. Urzędnicy nie będą już bowiem mieli obowiązku upewniać się, że następcy prawni wszystkich spadkobierców są reprezentowani we wniosku o zwrot nieruchomości. Czy zatem metoda “na słupa”, z udziałem kuratora, stosowana dotychczas przez zawodowych “odzyskiwaczy” jako sposób na ominięcie prawa, stanie się legalna?

– Wszystko będzie zależało od tego, jak zinterpretują to sądy – tłumaczył przed pikietą Jakub Żaczek z KOPL. – Będziemy teraz mieli do czynienia z sądową reprywatyzacją, gdzie prawnicy będą się dwoili i troili, by dokonać interpretacji, że dekret Bieruta stanowił wywłaszczenie.

Legislacyjnie klamka już zapadła, teraz pozostanie tylko walczyć z reprywatyzacją w sądach z wykorzystaniem mobilizacji opinii publicznej, która może mieć wpływ na orzecznictwo.

– Pomóc może oczywiście uchwalenie ustawy reprywatyzacyjnej, która zabraniałaby zwrotów z lokatorami. Problem z tym, że projekt ustawy został odłożony bezterminowo odłożony do “zamrażarki” – mówił dalej Żaczek, zauważając, że Ani Patryk Jaki ani nikt z komisji weryfikacyjnej nie komentowali nowelizacji prawa“przyklepanej” przez prezydenta Dudę.

Na zgromadzeniu KOPL podkreślał, że nowe przepisy wprowadzają w życie założenia projektu ustawy Jakiego, które ułatwiają biznes handlarzom roszczeniami, a lekceważą te, które chronią lokatorów przed “oddawaniem” ich przez miasto razem z budynkami.

Tak właśnie wygląda uchwalanie prawa przez dzisiejszy Sejm, gdzie interesy grup kapitałowych, handlarzy nieruchomościami i zwykłych oszustów są na pierwszym miejscu, a dobro lokatorów znika. Kiedy ucichnie burza medialna, skończą się wywiady, gdy przestanie to być tematem numer jeden w kampanii wyborczej, okazuje się, że problem nie istnieje. Że wszystkie projekty ustaw, które obiecano i które czekają w sejmowej zamrażarce, mogą sobie tam zostać po wsze czasy. To wielki wstyd dla wszystkich polityków, którzy obiecywali uchwalenie ustawy reprywatyzacyjnej.

Mówiono też o tym, że układ reprywatyzacyjny trwa w najlepsze, a część osób, którym postawiono zarzuty na tle udziału w nim, powychodziła już z aresztów.

– Nie możemy dopuścić do tego, by ta sytuacja znormalizowała się, żeby zapomniano o krzywdzie jaką wyrządzono dziesiątkom tysięcy ludzi – ostrzegał Żaczek – Dlatego będziemy o tym przypominać. Musimy naciskać na władzę, żeby reprywatyzacja wraz z przekazywaniem lokatorów z kamienicami nie została odmrożona i nie nabrała nowego tępa, krzywdząc kolejne dziesiątki tysięcy osób.

Autorstwo: PJ
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o