Fontanna w stolicy Bułgarii spłynęła „krwią”

Opublikowano: 10.09.2019 | Kategorie: Historia, Kultura i sport, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 386

W Doctor’s Garden w Sofii przeciwnik przejścia na stronę przeciwników Hitlera zabarwił wodę w fontannie na krwawy kolor i umieścił tuż obok napis ze słowami „Wszystkiego najlepszego z okazji święta, niewdzięcznicy”.

9 września 1944 roku w Bułgarii doszło do przewrotu państwowego, w wyniku którego państwo walczące po stronie Niemiec w czasie II wojnie światowej przeszło na stronę bloku walczącego przeciwko nazistom. Do 1990 roku dzień obchodzony był jako święto narodowe. W niektórych źródłach dzień ten nazywany jest także socjalistyczną rewolucją.

Autor „dzieła sztuki”, rzeźbiarz Andriej Wrabczew, nie uważa tego, co zrobił za akt wandalizmu. Oświadczył, że wraz z przewrotem państwowym w państwie pojawiło się wielu takich, którzy wszczynali awantury zasłaniając się ideą antyfaszyzmu.

„Wielu zostało zabitych, odbierano majątek… bez sądu i (wydanych – red.) wyroków. Nie może być tak, żeby w społeczeństwie całe grupy ludzi zasłaniały się maską antyfaszyzmu. W tym nie ma wandalizmu, nie należy bać się sztuki. Mój stosunek jest raczej moralny, a nie polityczny” – oświadczył na antenie Bulgaria On Air Andriej Wrabczew.

Powiedział też, że swoim zachowaniem chciał zwyczajnie przywołać współobywateli do zastanowienia się nad wydarzeniami tamtych lat. „Ja nie chcę nikogo obrażać, ja chcę skłonić do refleksji. Minęło dość czasu, abyśmy ocenili fakty i abyśmy nie czuli, że ktoś nas oskarża” – oświadczył autor. „To nie święto, to czarna data w historii Bułgarii. Dopóki nie otrzymamy prawdziwej odpowiedzi, dopóty w społeczeństwie nie dojdzie do rozejmu, do którego dążymy od 30 lat” – zakończył Wrabczew.

Bułgarscy użytkownicy „Facebooka” skomentowali wydarzenie. Yavor Dachkov także negatywnie odbiera 9 września, ale uważa zachowanie rzeźbiarza za przejaw wandalizmu. „Taki przejaw wandalizmu jest obrzydliwy. Ja także uważam, że 9 września jest tragiczną datą w historii Bułgarii, ale taki antykomunizm budzi moje obrzydzenie” – napisał użytkownik. Dzień wcześniej w Sofii wandale po raz kolejny zamalowali pomnik Armii Radzieckiej.

9 września w Sofii otwiera się wystawa poświęcona 75. rocznicy wyzwolenia Europy Wschodniej od nazizmu. W ubiegłym tygodniu MSZ Bułgarii wystąpiło z oficjalnym oświadczeniem odnośnie nazwy wydarzenia: resort oświadczył, że nie neguje wkładu ZSRR w zwycięstwo nad nazizmem, jednak apeluje o to, by nie zamykać oczy na „półwiecze represji” i nie popierać „wątpliwej tezy historycznej (o wyzwoleniu”). Rzecznik prasowy rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wezwała bułgarskich polityków do tego, by nie zajmowali się przepisywaniem historii.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 1,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o