Facebook został pozwany w Wielkiej Brytanii

Opublikowano: 18.01.2022 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1568

W Wielkiej Brytanii złożono pozew zbiorowy przeciwko Facebookowi. Stawiane są mu zarzuty związane z bezprawnym wykorzystywanie danych dziesiątek milionów mieszkańców Wielkiej Brytanii oraz praktyki monopolistyczne. Suma roszczeń sięga 2,3 miliarda funtów.

https://www.youtube.com/watch?v=XTv4l5TMeeQ

Do brytyjskiego sądu apelacyjnego ds. konkurencji (Competition Appeal Tribunal) zlokalizowanego w Londynie wpłynął pozew zbiorowy przeciwko Facebookowi, który obecnie jest jedną z marek firmy Meta. Pozew dotyczy danych użytkowników najpopularniejszej platformy społecznościowej w okresie od października 2015 roku do grudnia 2019 roku. Miały one być wykorzystywane w nieuprawniony sposób nie tylko w ramach samego Facebooku, ale także na innych stronach. Za pomocą narzędzia Facebook Pixel nie tylko zbierano dane dotyczące użytkowników, ale miały również do nich dostęp strony trzecie, które mogły wykorzystać te informacje choćby w celach marketingowych, przede wszystkim do skuteczniejszego targetowania swoich reklam.

Rzeczony pozew jest obsługiwany przez adwokatkę dr Lizę Lovdahl Gormsen. Jej zdaniem w wyniku działań Facebook aż 44 mln osób mieszkających w Wielkiej Brytanii zostało poszkodowanych i w związku z tym domaga się ona odszkodowania w wysokości (przynajmniej!) 2,3 mld funtów. „W ciągu 17 lat od jego utworzenia Facebook stał się jedyną siecią społecznościową w Wielkiej Brytanii, w której możesz mieć pewność, że będziesz mieć kontakt z przyjaciółmi i rodziną w jednym miejscu” – komentował dr Gormsen na łamach serwisu „TechCrunch”. „Facebook miał jednak ciemną stronę, nadużył swojej dominacji rynkowej, aby narzucić nieuczciwe warunki zwykłym Brytyjczykom, dając możliwość wykorzystywania ich danych osobowych. Rozpoczynam tę sprawę, aby zabezpieczyć miliardy funtów szkód dla 44 milionów Brytyjczyków, których dane zostały wykorzystane przez Facebooka” – zaznaczała.

Co na to druga strona? „Ludzie mają dostęp do naszej usługi za darmo” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu wydanym przez Meta. „Wybierają nasze usługi, ponieważ dostarczamy im wartość i mają znaczącą kontrolę nad tym, jakie informacje udostępniają na platformach Meta”. Competition Appeal Tribunal ma podjąć decyzję czy w tej sprawie rozpocznie się proces. Jeśli do tego dojdzie, może trwać od 6 do 12 miesięcy.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.