„Facebook” wypłaci odszkodowanie w Kanadzie

Opublikowano: 13.01.2024 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1991

Wielomilionowa ugoda zaproponowana przez Meta wysyła sygnał do innych firm o tym, jak ważne jest zwracanie uwagi na krajowe przepisy dotyczące prywatności, twierdzi prawnik reprezentujący Kanadyjczyków w pozwie zbiorowym przeciwko gigantowi mediów społecznościowych.

Meta oferuje 51 milionów dolarów na ugodę w czterech prowincjach w związku z programem reklamowym „Facebooka” o nazwie „Sponsorowane historie”, który trwał od 2011 do 2014 roku i wykorzystywał nazwiska i zdjęcia osób bez ich wiedzy.

Christopher Rhone, partner w kancelarii prawnej Branch MacMaster z Vancouver, który reprezentował powodów, powiedział, że duże firmy z branży mediów społecznościowych zwykle nie mają siedziby w Kanadzie, ale nadal spodziewają się tu robić interesy. „Ważne jest, aby sprawdzili i rozważyli prawa do prywatności przysługujące obywatelom tych prowincji w Kanadzie, zanim zaczną tu działać” – dodał.

W 2019 r. powództwo wniesione przez kobietę z Kolumbii Brytyjskiej rozszerzono poza tę prowincję, obejmując mieszkańców Saskatchewan, Manitoby oraz Nowej Fundlandii i Labradoru.

W ramach programu sponsorowanych historii, jeśli ktoś „polubił” produkt, „Facebook” generował poparcie w kanale aktualności, wykorzystując jego imię i nazwisko oraz zdjęcie profilowe, ale nie informował o tym danej osoby, że wykorzystuje te informacje.

Firma MNP Ltd. (wyznaczony przez sąd zarządca) stwierdziła w oświadczeniu, że umowa musi zostać zatwierdzona przez sędziego Sądu Najwyższego BC w marcu, wraz z procesem mającym na celu określenie udziału członków grupy w pieniądzach. „Proponowana ugoda przewiduje, że »Facebook« zapłaci całkowitą kwotę 51 milionów dolarów w zamian za pełne i ostateczne zwolnienie przez grupę wszystkich roszczeń będących przedmiotem pozwu zbiorowego przeciwko »Facebookowi«” – ​​stwierdzono w oświadczeniu wydanym w czwartek przez MNP.

Sprawa ciągnęła się latami, i doszła aż do Sądu Najwyższego Kanady, który w 2017 roku orzekł, że „Facebook” może zostać pozwany przed sądem Kolumbii Brytyjskiej.

Meta zawarła w zeszłym roku ugodę prawną o wartości 725 milionów dolarów z amerykańskimi użytkownikami „Facebooka” w sprawie naruszenia prywatności po ujawnieniu informacji, że platforma umożliwiła przesłanie danych osobowych swoich użytkowników do Cambridge Analytica, firmy, która pomogła Donaldowi Trumpowi w kampanii prezydenckiej w USA w 2016 roku. Prawnicy szacują, że 4,3 miliona osób mogłoby kwalifikować się do części kanadyjskiej ugody.

W oświadczeniu MNP stwierdzono, że „Po zatwierdzeniu ugody zostanie ogłoszony proces określający procedurę i sposób zgłaszania przez członków grupy roszczeń o udział w funduszach ugodowych”.

Rhone powiedział, że zaproponuje utworzenie formularza internetowego, za pomocą którego można będzie wykazać, że mieszkali w jednej z czterech prowincji i byli członkami „Facebooka” w okresie, gdy publikowano sponsorowane treści. Nie istnieje żadna baza danych zawierająca informacje, kto został wykorzystany w reklamach.

Autorstwo; Andrzej Kumor
Na podstawie: „Canadian Press”
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.