Fabryka porcelany w Chodzieży w likwidacji

Opublikowano: 18.02.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1360

Fabryka porcelany w Chodzieży zakończy produkcję w czerwcu. Pracę straci 140 osób.

Fabryka powstała w XIX w. Do 2001 r. przy Chodzieskich Zakładach Porcelany i Porcelitu przy ul. Kasprzaka funkcjonowała przyzakładowa szkoła zawodowa kształcąca ceramików. Od 1965 r. porcelanę produkowano w Chodzieży w trzech zakładach. Pierwszy sprzedano w 2000 r., siedem lat temu połączono pozostałe dwa. Kryzys zaczął się po 1989 roku, kiedy do Polski zaczęły napływać tanie naczynia porcelanopodobne z zagranicy. Niestety wszystko wskazuje na to, że produkcja ma się ku końcowi. Od marca, kiedy ostatni pracownicy otrzymają wypowiedzenia, produkcja ma trwać jeszcze tylko kilka miesięcy, do czerwca.

Z trzech zakładów produkujących porcelanę w Chodzieży został obecnie tylko jeden. Już w zeszłym roku z 380 pracowników zwolniono ok. 200. Jak wynika z wysłanego w tym tygodniu oświadczenia prezesów zarządu firmy, i ten zostanie zamknięty. W skład Polskiej Grupy Porcelanowej wchodzą też marki porcelany Lubiana i Ćmielów. Firma zdecydowała się na koncentrację produkcji w pozostałych zakładach, by ograniczyć koszty.

Fabryka w Chodzieży podzieli los huty szkła w Zawierciu, która została postawiona w stan upadłości w 2016 r. Niektórzy z hutników do tej pory nie odzyskali zaległych wypłat.

Źródło: NowyObywatel.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 9, średnia ocena: 3,33 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
kopydlok
Użytkownik
kopydlok

Smutne to…

Radek
Użytkownik
Radek

Smutne. Może gdyby był wolny rynek, to by fabryka stała. Owszem, ludzie by mniej zarabiali, ponieważ aby konkurować z Chinami musieliby oszczędzać, ale znaleźliby się ludzie, którzy chcieliby pracować za marny grosz. No cóż. Jak firma pada, to nie daje wypłaty pracownikom jak nie ma z czego. Chyba, że państwowa.
Tak więc jeżeli państwo Polskie chciałoby przypadkiem rozwijać polski przemysł, to powinno zająć się zmniejszeniem utrudnień dla polaków i firm produkujących jakieś dobra. Na przykład pracownicy produkcyjni nie sa okradani przez państwo z dochodu jeżeli nie przekracza 5x minimalną krajową, albo podatek dochodowy 5% a ZUS w dowolnej firmie a nie ZUSie. Jest pełno możliwości rozwijania państwa i biznesu. Trzeba tylko chcieć a nie zajmować się przekupywaniem społeczeństwa jałmużną. Do tego społeczeństwo też musi być przygotowane, a wiele lat socjalizmu zniszczyło w ludziach honor.

Hassasin
Użytkownik
Hassasin

Jakie smutne ?! Myśleć Mondzioły !! Zaraz będą przepraszać się z fabryką i pracownikami, rym cym raz dwa !!! Myślenie ON. Koniec transportowców z Chin. Dziękować wujkowi Samowi korona/umbrella wirus. Jezcze zawodówki, przeproszą, rym cym raz dwa ;p tratatatataa

Barney
Użytkownik
Barney

nie import wykończył, tylko “polityka polskiego nie rządu”.

a może my mamy dysonans poznawczy pomiędzy wkładaną nam do głów wizją wartości w świecie a tym, co naprawdę jest istotne?

kompas moralny bywa niezłym kagańcem. jak religie.