Fabryka porcelany w Chodzieży w likwidacji

Opublikowano: 18.02.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2227

Fabryka porcelany w Chodzieży zakończy produkcję w czerwcu. Pracę straci 140 osób.

Fabryka powstała w XIX w. Do 2001 r. przy Chodzieskich Zakładach Porcelany i Porcelitu przy ul. Kasprzaka funkcjonowała przyzakładowa szkoła zawodowa kształcąca ceramików. Od 1965 r. porcelanę produkowano w Chodzieży w trzech zakładach. Pierwszy sprzedano w 2000 r., siedem lat temu połączono pozostałe dwa. Kryzys zaczął się po 1989 roku, kiedy do Polski zaczęły napływać tanie naczynia porcelanopodobne z zagranicy. Niestety wszystko wskazuje na to, że produkcja ma się ku końcowi. Od marca, kiedy ostatni pracownicy otrzymają wypowiedzenia, produkcja ma trwać jeszcze tylko kilka miesięcy, do czerwca.

Z trzech zakładów produkujących porcelanę w Chodzieży został obecnie tylko jeden. Już w zeszłym roku z 380 pracowników zwolniono ok. 200. Jak wynika z wysłanego w tym tygodniu oświadczenia prezesów zarządu firmy, i ten zostanie zamknięty. W skład Polskiej Grupy Porcelanowej wchodzą też marki porcelany Lubiana i Ćmielów. Firma zdecydowała się na koncentrację produkcji w pozostałych zakładach, by ograniczyć koszty.

Fabryka w Chodzieży podzieli los huty szkła w Zawierciu, która została postawiona w stan upadłości w 2016 r. Niektórzy z hutników do tej pory nie odzyskali zaległych wypłat.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. kopydlok 18.02.2020 15:51

    Smutne to…

  2. Radek 19.02.2020 03:50

    Smutne. Może gdyby był wolny rynek, to by fabryka stała. Owszem, ludzie by mniej zarabiali, ponieważ aby konkurować z Chinami musieliby oszczędzać, ale znaleźliby się ludzie, którzy chcieliby pracować za marny grosz. No cóż. Jak firma pada, to nie daje wypłaty pracownikom jak nie ma z czego. Chyba, że państwowa.
    Tak więc jeżeli państwo Polskie chciałoby przypadkiem rozwijać polski przemysł, to powinno zająć się zmniejszeniem utrudnień dla polaków i firm produkujących jakieś dobra. Na przykład pracownicy produkcyjni nie sa okradani przez państwo z dochodu jeżeli nie przekracza 5x minimalną krajową, albo podatek dochodowy 5% a ZUS w dowolnej firmie a nie ZUSie. Jest pełno możliwości rozwijania państwa i biznesu. Trzeba tylko chcieć a nie zajmować się przekupywaniem społeczeństwa jałmużną. Do tego społeczeństwo też musi być przygotowane, a wiele lat socjalizmu zniszczyło w ludziach honor.

  3. Hassasin 19.02.2020 09:36

    Jakie smutne ?! Myśleć Mondzioły !! Zaraz będą przepraszać się z fabryką i pracownikami, rym cym raz dwa !!! Myślenie ON. Koniec transportowców z Chin. Dziękować wujkowi Samowi korona/umbrella wirus. Jezcze zawodówki, przeproszą, rym cym raz dwa ;p tratatatataa

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.