Ekspansja AI może spowodować wielkie bezrobocie

Opublikowano: 02.04.2023 | Kategorie: Gospodarka, Nauka i technika, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2687

Raport banku inwestycyjnego Goldman Sachs ostrzegł, że rozprzestrzenianie się technologii sztucznej inteligencji może zastąpić 300 milionów pełnoetatowych miejsc pracy na całym świecie. Na dołączonych niżej filmach przykładowe, dostępne już systemy AI, które wykonują wielogodzinną pracę ludzką w sekundy.

Goldman Sachs ostrzegł przed generatywną sztuczną inteligencją AI, która może tworzyć treści nie do odróżnienia od wytworzonych przez człowieka. Ekspansja generatywnych systemów sztucznej inteligencji może znacząco zakłócić rynek pracy.

„Pomimo znacznej niepewności co do potencjału generatywnej sztucznej inteligencji, jej zdolność do generowania treści, które są nie do odróżnienia od prac tworzonych przez ludzi i przełamywania barier komunikacyjnych między ludźmi a maszynami, odzwierciedla znaczny postęp, który może mieć duże skutki makroekonomiczne” – czytamy w dokumencie.

W raporcie zauważono, że około dwóch trzecich miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych i Europie „jest narażonych na pewien stopień automatyzacji przez AI”, a systemy AI mogą potencjalnie zastąpić nawet jedną czwartą obecnych miejsc pracy w USA i Europie.

Raport Goldman Sachs wskazał, że wpływ sztucznej inteligencji będzie różny w zależności od sektora rynku pracy. Pracownicy umysłowi mogą być zastąpieni jako pierwsi, ponieważ nawet 18 procent pracy w tym sektorze jest zagrożone komputeryzacją.

Według raportu najbardziej narażeni są pracownicy wykonujący zadania administracyjne i zawody prawnicze, przy czym odpowiednio 46% i 44% jest zagrożonych automatyzacją.

W raporcie zauważono, że rozwój AI będzie miał „niewielki wpływ” na prace wymagające pracy fizycznej i zadań na zewnątrz. Oczekuje się, że tylko sześć procent prac budowlanych i cztery procent prac konserwacyjnych zostanie zastąpionych przez systemy sztucznej inteligencji.

Podobne ustalenia w Europie pokazują, że automatyzacja AI najbardziej dotknie 45 procent „pomocniczych stanowisk urzędniczych”, podczas gdy tylko cztery procent pracowników w sektorze rzemiosła i pokrewnych branż jest narażonych na to niebezpieczeństwo.

Poza Europą i Stanami Zjednoczonymi najbardziej narażone na wpływ automatyzacji są gospodarki wysoko rozwinięte, takie jak Izrael, Japonia i Szwecja, gdzie około 25 do prawie 30 procent miejsc pracy jest narażonych na automatyzację. Tymczasem kraje takie jak Chiny, Indie i Wietnam z większą liczbą pracowników produkcyjnych i robotniczych są jednymi z najmniej narażonych na negatywny wpływ rozwoju AI.

Autorstwo: Arsenio Toledo
Na podstawie: Finance.Yahoo.com, Entrepreneur.com
Źródło zagraniczne: NaturalNews.com
Źródło polskie: PrisonPlanet.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Stary Kulas 03.04.2023 15:03

    “Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa”
    W książce tej autor podaje chińską receptę na wymieniony w powyższym artykule problem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.