Eksmisje w Gwatemali

Opublikowano: 07.11.2011 | Kategorie: Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 631

GWATEMALA. Organizacja Guatemala Solidarity Project potępiła atak na majańską społeczność Parana w Panzos, 26 października 2011 roku, w gwatemalskim stanie Alta Verapaz. Akcja została przeprowadzona przez gwatemalską policję i prywatne firmy ochroniarskie, bezpośrednio nadzorowana była zaś przez wpływowego inwestora biopaliw, Carlosa Widmanna, co ciekawe, prywatnie szwagra byłego prezydenta kraju Oscara Bergera. Wszystkie domy członków społeczności zostały zniszczone a mieszkańcy pozostawieni bez żadnych odszkodowań, z niepewnym dostępem do pożywienia i schronienia.

Podczas wojny domowej i niepokojów w Gwatemalii (1954-1985) centralny rząd upaństwowił duże połacie kraju, pozostawiając lokalne społeczności bez praw do zamieszkiwanych ziem. Wykorzystując ten precedens obecny rząd prezydenta Alvaro Coloma, ruguje rdzennych mieszkańców żeby otworzyć przestrzeń dla plantatorów cukru i biopaliw. Masowe wysiedlenia w Dolinie Polochic, wiejskiej ludności Q’eqchi’, rozpoczęły się 15 marca 2011 roku i obejmą co najmniej 800 rodzin z 14 różnych gmin.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: guatemalasolidarityproject.org
Dla “Wolnych Mediów”


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.