Egzekucja izraelskich szpiegów w Iranie

Opublikowano: 30.12.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2216

Irańska agencja Mizan poinformowała 29 grudnia 2023 r. o wykonaniu w godzinach rannych egzekucji na czterech osobach oskarżonych o współpracę i przekazywanie tajnych informacji izraelskiemu Mossadowi. Egzekucji przez powieszenie poddani zostali trzej mężczyźni i jedna kobieta.

W oświadczeniu Teheranu mowa jest o zagrożeniu stwarzanym dla bezpieczeństwa państwa przez skazanych szpiegowskimi zadaniami wykonywanymi dla Izraela. Do publicznej wiadomości podano nazwiska powieszonych: Vafa Habnareh, Aram Omari, Rahman Parhazo i Nasim Namazi. Poddanie egzekucji poprzedzone było wcześniej procedurą prawną.

Postawione zarzuty o współpracę z reżimem izraelskim oparte o kontakty z oficerami agencji wywiadu miały charakter przygotowania działań sabotażowych, które godziły w bezpieczeństwo państwa. Przedstawione oskarżonym czyny to porwania, zastraszania, podpalania pojazdów i domów osób obranych jako cel oraz kradzieże telefonów komórkowych należących do ofiar. Czworo skazanych stworzyło siatkę 10-osobową, w której pełnili rolę kierowniczą. Nie została ujawniona rola pozostałych osób, nie podano też wyroków, jakie wobec nich zapadły.

Wymienieni, nim zostali aresztowani, poddani byli od maja 2023 r. obserwacji przez 4 miesiące. Piątkowa egzekucja nastąpiła kilka dni po zamordowaniu w Syrii irańskiego dowódcy wojskowego przebywającego w Damaszku. Dowódca zginął w ataku z powietrza dokonanym przez siły izraelskie. Izrael swój atak tłumaczy oskarżeniem Iranu o sprzyjanie Hamasowi, skutkiem czego zginęło 1100 żołnierzy z szeregów IDF.

W bieżącym roku Iran wykonał 5 egzekucji na szpiegach Mossadu. 16 grudnia 2023 r. w więzieniu Zahedan w prowincji Sistan-Baludżystan przeprowadzono egzekucję innego domniemanego szpiega izraelskiego.

Tłumaczenie: Jola
Źródło zagraniczne: „Hindustan Times”
Źródło polskie: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.