Dziś blogerka, jutro szkielet

Opublikowano: 14.10.2007 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 451

Blogowe zapiski mogą posłużyć do diagnostyki zaburzeń odżywiania, o czym przekonali się naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przez rok badali oni posty odchudzających się kobiet i trzeba przyznać, że ich wnioski optymistyczne nie są – podaje serwis PAP Nauka w Polsce.

W badaniach zaburzeń odżywiania od dawna stosuje się analizę treści dokumentów osobistych, ale wykorzystanie blogów to pewna nowość. Internetowe pamiętniki wydają się jednak świetne do tego celu – bardzo często ich autorzy opisują swoją walkę z różnymi problemami życiowymi i czynią to regularnie.

Naukowcy z Instytutu Zdrowia Publicznego Collegium Medicum UJ badali blogi 30 młodych kobiet przez rok. Posługiwali się przy tym specjalnymi arkuszami obserwacji i ankietami, które pozwoliły na uzyskanie obiektywnych danych.

Okazało się, że aż 60% autorek badanych blogów rozpoczynała odchudzanie mając prawidłową masę ciała, a ponad 20% autorek rozpoczynała kurację mając… niedowagę. Co więcej, w ogólnej liczbie 30 badanych kobiet tylko 4 zredukowały nadwagę. Pozostałe zaczęły się odchudzać bez przyczyn natury zdrowotnej.

Te obserwacje pozwalają stwierdzić, że większość autorek blogów ujawniła cechy zachowania anorektycznego. Podobne wyniki badań otrzymali naukowcy za granicą, a więc można mówić o niepokojącym światowym trendzie.

Badacze podkreślają, że istnieje konieczność dalszej analizy takich zapisków i stworzenia stron internetowych poświęconych odchudzaniu, które będą udostępniać naprawdę rzetelne informacje na ten temat.

Opracowanie: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.