Czy w Egipcie znajduje się drugi posąg sfinksa?

Opublikowano: 22.10.2019 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 91

Informacja o drugim Sfinksie lotem błyskawicy obiegła światowe serwisy informacyjne. Miejsce znalezienia posągu znajduje się w pobliżu kompleksu Giza.

Posąg przypominający sfinksa został znaleziony pomiędzy zespołami świątyń w Karnaku i Luksorze na wschodnim brzegu Nilu, zaledwie 9,5 kilometra od słynnej Doliny Królów. Archeolodzy nie wiedzą jeszcze wiele na jego temat. Szacują, że może pochodzić z okresu około 2500 lat przed naszą erą. Dokładny wiek sfinksa ustalony zostanie dopiero po bardziej szczegółowych badaniach. Obecnie trwa wydobywanie monumentu spod ziemi.

Według magazynu „The Weekly Observer”, turyści mogą już zobaczyć go z daleka, ale z oczywistych względów nie są dopuszczani w pobliże trwających prac archeologicznych. Odpowiadający za zabytki Luksoru Mohamed Abel Aziz tłumaczył, że z powodu środowiska, w którym znajduje się sfinks, prace wydobywcze będą trwały dłużej niż zwykle.

Do tego fascynującego odkrycia doszło podczas zwykłego remontu drogi. To robotnicy jako pierwsi natrafili na ślady budowli. Wszelkie prace remontowe na tym odcinku zostały oczywiście wstrzymane do czasu, aż władze nie zdecydują, co robić dalej z monumentem. Historycy już wcześniej spekulowali, że słynny Sfinks w Gizie – wysoki na 20 metrów i długi na 73 metry – nie jest jedynym w Egipcie. Podejrzewali, że tworzono ich więcej, by uhonorować kolejnych faraonów.

Na podstawie: Egypt Today, The Weekly Observer
Źródło: Nautilus.org.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 8, średnia ocena: 4,50 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Foxi
Użytkownik
Foxi

Na zdjęciu widać że to jest ona Sfinksica.

MvS
Użytkownik
MvS

@Foxi
Twój szowinstyczny i pełen uprzedzeń tok rozumowania jest obrazliwy dla wszystkich sfinksów o niekreślonej tożsamości. Widać wyraznie po zamyślonym wyrazie oblicza, że ów sfinksoń jeszcze nie do końca jest zdecydowany co do drogi, którą obieże.

Barney
Użytkownik
Barney

Ale… to przecież wiadomo… od dawna…

Hassasin
Użytkownik
Hassasin

I to wszystko dłutami z miedzi i kamiennymi młotkami. Yhyy ;p

realista
Użytkownik

nie, to przecież kosmici. yhyy… .. .