Czy możemy stworzyć idealnie genetycznego człowieka?

Opublikowano: 24.07.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 407

CRISPR-Cas9 to stosunkowo nowa technologia umożliwiająca “edycję” genów, jest precyzyjna tania i szybka. Ingerowanie w geny człowieka na poziomie embrionalnym jest obecnie bardzo kontrowersyjna, opracowana technologia powoduje jeszcze więcej dylematów etycznych.

Genetyka jest bardzo skomplikowana. Wiele cech jest kontrolowanych przez kilka genów, co utrudnia ocenę wpływu zmiany jednego genu. Dlatego usuwanie pojedynczych zapisów z RNA początkowo uznanych za błędne, może mieć fatalne skutki w przyszłości dla organizmu. W 2015 roku naukowcy poprawili dokładność enzymu Cas9, co czyniło go jeszcze bardziej opłacalnym narzędziem inżynierii genetycznej. Jesteśmy w stanie modyfikowania własne DNA i tworzyć projektanty niemowląt, co powoduje wiele problemów natury etycznej.

Tworzenie idealnych niemowląt jest oparta na idei, że niektóre geny są lepsze od innych, dlatego powinniśmy próbować stworzyć ludzi z bezbłędną genetyką. Poprzez ulepszenie enzymu, który rozkłada DNA, naukowcy twierdzą, że mogą szczegółowo edytować genom -technologia ma zostać wdrożona w klinikach w celu leczenia chorób genetycznych.

Zanim jednak pojawią się pierwsze zastosowania kliniczne, pacjenci i naukowcy muszą mieć pewność, że enzym Cas9 nie spowoduje uszkodzenia genomu. “Do zastosowań terapeutycznych wszyscy chcemy zachować maksymalną ostrożność, aby upewnić się, że nie zmodyfikujemy genomu w niepożądanych miejscach”, mówi David Liu, biolog z wydziału chemii na Harvard University w Cambridge w stanie Massachusetts.

Autorstwo: Victor Orwellsky
Na podstawie: Nature.com
Źródło: Orwellsky.blogspot.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. agama 24.07.2017 13:14

    nie ma nic kontrowersyjnego ani niemoralnego w pozbywaniu się obciążeń genetycznych

  2. MichalR 24.07.2017 16:55

    Tak długo jak ta technologia będzie używana w leczeniu tego co jest ewidentnym błędem genetycznym i powoduje coś co można rozpatrywać wyłącznie jako chorobę, bo bezsprzecznie obniża komfort życia, lub skraca długość życia o ile nie zostanie podjęta jakakolwiek terapia tak długo nie widzę nic przeciwko. Gorzej jak zacznie się za pomocą tego usuwać mutacje bierne takie jak przykładowo daltonizm

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.