Czerwona królowa

Opublikowano: 13.01.2022 | Kategorie: Historia, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 1241

Elżbieta Gabriela Waleria Maria Wittelsbach (ur. 25 lipca 1876 w Possenhofen, zm. 23 listopada 1965 w Brukseli) – księżniczka Bawarii i królowa Belgów jako żona króla Alberta I oraz matka króla Leopolda III.

Królowa nie wahała się w czasie rywalizacji ideologicznej, politycznej i militarnej przyjąć zaproszeń z krajów komunistycznych. Odwiedziła Polskę, Związek Radziecki, Jugosławię, a także Chiny.

Właśnie skupimy się na tej wizycie w Chinach. Królowa Elżbieta, wdowa po królu Albercie I, była jedną z pierwszych zachodnich osobistości, które odwiedziły Chiny podczas zimnej wojny.

Na zdjęciu niżej królowa w córką Marie-José pozują przed Wielkim Murem Chińskim.

Z Moskwy królowa Elżbieta i jej córka księżniczka Marie-José („Królowa Maja” krótko panująca królowa Włoch), w dniu 24 września 1961 r. udały się do Pekinu na pokładzie „Tupolewa”. Królowa przyjechała do Chin, wbrew radom rządu belgijskiego, spotkała Mao i została oprowadzona po Chinach przez Zhou Enlai’a, z którym nawiązała przyjazne więzi.

Podczas gdy Belgia i Chiny nie utrzymywały stosunków dyplomatycznych, mimo to królowa spotkała się z Mao Zedongiem i została przyjęta na dziedzińcu Zgromadzenia Narodowego przez premiera Zhou Enlai’a. Wypowiedziała się o nim jako o „przystojnym”, przyjemnym, bardzo miłym i skromnym ministrze spraw zagranicznych”. Mao jest opisywany jako „czarujący”.

W wieku 86 lat królowa – która brała lekcje rosyjskiego – nadal uczestniczyła w paradzie pierwszomajowej w Moskwie. Poznała też Nikitę Chruszczowa, marszałka Tito i odwiedziła Polskę.

Została również uroczyście witana przez Chińską Akademię Nauk. Zaproszona na trybunę honorową podczas obchodów dwunastej rocznicy rewolucji. Była zachwycona „intensywnym i niewypowiedzianie pięknym pochodem”. Obserwowała tę paradę z oficjalnej trybuny z okazji narodowego święta na 1 października na placu Niebiańskiego Spokoju oraz odwiedziła aktora Kai Kiao-Tien w Hankou, dzisiejszym Wuhanie.

Została zaproszona do Szanghajskiego Konserwatorium Muzycznego, gdzie mogła się poszczycić umiejętnością gry na skrzypcach.

Na tym zdjęciu pozuje w towarzystwie kolejarza.

Prasa nie wahała się nadać jej przydomka „czerwonej królowej”.

Po powrocie z Chin królowa Elżbieta powiedziała: „Poprzez moją podróż do Chin mam nadzieję przyczynić się do zbliżenia między narodami i do jedności świata”. Ta pokojowa deklaracja nie przesłania jednak jej sympatii wobec komunizmu, co również zapisała w swoich notatnikach.

W drugiej połowie swojego życia królowa Elżbieta pokazuje, że nie straciła nic ze swojej wolności i niezależności.

Królowa otrzymuje tradycyjny obraz chiński. To także jedno z nielicznych zdjęć, na których widzimy królową palącą papierosy.

Królową nie obchodzi, co ludzie o niej mówią lub myślą. Po prostu podąża za własnymi zachciankami i pasjami. A trzeba przyznać, że ma ich dużo. Interesuje się sztukami, które lubi. Na przykład nagrywa śpiew ptaków, których zna wszystkie naukowe nazwy.

Nie brakuje jej energii, jest świetną amazonką oraz zręczną narciarką. Jej talent muzyczny jest doceniany – gra na skrzypcach i pianinie, maluje i rzeźbi. Interesuje się fotografią, lubi uwieczniać na zdjęciach swoich wielu prestiżowych gości.

Ciekawa i odważna to postać jak na owe czasy.

Autorstwo: AnAnnaKang
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.