Czas gdy Europejczycy byli imigrantami

Opublikowano: 20.08.2017 | Kategorie: Historia, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 1679

Czy kiedyś zadałaś/eś sobie drogi czytelniku pytanie, kim jesteśmy my Europejczycy, my Polacy? Jakie ludy przybywały do Europy podbijając nieznane im tereny, żyjąc, rodząc następne pokolenia i odchodząc, by utworzyć to, kim jesteśmy dziś? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć genetyka poprzez badania DNA i sprawdzanie występowania w nich określonej kombinacji mutacji charakterystycznych dla danej grupy ludności.

Genetyka jest dość młodą dziedziną zastosowaną do badania przeszłości ludzkości, z pewnością trzeba przyznać rację tym, co mówią, że mamy zbyt mało danych, zbyt mało zbadanych DNA zarówno dziś żyjących ludzi jak i tych, co ich dni upłynęły przed tysiącami lat, ale myślę, że dotychczas zebrane dane pozwalają na wyznaczenie pewnych trendów, utworzenie pewnych teorii. I o tym chciałbym opowiedzieć. Dane, na których się opieram, pochodzą z badań instytutów międzynarodowych publikowanych na stronach internetowych, które znajdziecie w bibliografii.

Tekstem tym wracam do napisanego kilka lat temu artykułu, publikowanego jeszcze na “Interii 360”, później na „Neonie 24” i „Wolnych Mediach”, pod innym nickiem, jakim wtedy się posługiwałem. Informację tę podaję, gdyż tamten tekst spotkał się z zainteresowaniem środowisk zajmujących się tą tematyką – Winicjusza Kossakowskiego, Czesława Białczyńskiego i Opolczyka. Mówię o tekście pt. „Gdzie podziali się Germanie”. Tak więc po kilku latach wracam do tematyki, by samemu zrozumieć i opowiedzieć o tym, jak człowiek dzisiejszy zasiedlał Europę konkurując z, i w końcu wypierając drugi gatunek człowieka, Neandertalczyka.

Patrząc na historię zasiedlania Europy przez człowieka dzisiejszego musimy patrzeć przez perspektywę zlodowaceń i ocieplania się klimatu w tym okresie. Neandertalczyk był znacznie lepiej przystosowany do życia w klimacie mroźnym, duży mięsisty nos pozwalający na ogrzanie zimnego powietrza, silniejsza, bardziej krępa postura. Jak dziś wiemy z genetyki mieliśmy z nimi wspólnych potomków i każdy z nas nosi część genomu pozostawionego nam przez Neandertalczyków.

Z tych to powodów zasięg występowania człowieka dzisiejszego wyznaczała granica lodowców. Na tereny objęte lodowcem wkraczamy tylko w wąskim obszarze. W Europie pojawiamy się około 43 000 lat p.n.e. jako człowiek z Cro-Magnon (głównie haplogrupy F i I) i współżyjemy z człowiekiem Neandertalskim do ok. 24 000 lat p.n.e. mając wspólne potomstwo i równocześnie wypierając go na tereny mniej atrakcyjne. Wypieranie to jest dość typową cechą, ludy starsze wypierane są w tereny mniej atrakcyjne przez ludy młodsze i silniejsze. Choć obecność danego ludu w genomie mieszkańców danego tereny jest w pewnym stopniu odnotowana. Serce nie sługa, można było kochać człowieka neandertalskiego, można i człowieka dawniej osiadłego, nawet jeśli posługiwał się mniej zaawansowanymi narzędziami. Z tym zjawiskiem mieliśmy do czynienia w przypadku człowieka Neandertalskiego, ludów nordyckich, żyjących obecnie na terenie Skandynawii (Norwegia – 31%, Szwecja – 37%), ludów celtyckich których potomkowie dziś mają znaczącą przewagę w Brytanii (Francja) – 80%, Walii – 74%, Szkocja – 72,5% (Wielka Brytania), Irlandia – 81%, Islandia – 42%.

NO, ALE PO KOLEI…

Wkraczający do Europy ludzie Cro-magnon, korzystający z czasowego ocieplenia klimatu niosą z sobą haplogrupy chromosomu Y (przekazywane po linii męskiej) P, I, J istotne dla tych rozważań, i inne. To ludy kultury łowiecko zbierackiej, myśliwi, zbieracze owoców, twórcy narzędzi kamiennych, kościanych ale również jaskiniowych malowideł naściennych, czy też figurek. Jest to kultura określana jako Oryniacka zamieszkująca m.in. południowe ziemie dzisiejszej Polski. Ludzie ci zamieszkiwali budowane przez siebie domy. Znajdowane w tej kulturze figurki tzw. paleolitycznych Wenus, eksponujące kobiece cechy płciowe, mogą uprawdopodobniać tezę iż była to kultura matriarchalna, w której czci się płodność kobiet, jako podstawę przetrwania danej społeczności.

Haplogrupa I przekształci się w haplogrupy I1, I2, I1 występuje w dużym procencie w populacji dzisiejszych mieszkańców krajów skandynawskich. Haplogrupa I2 jest dziś dominująca wśród Bośniaków zarówno zamieszkujących Bośnię i Hercegowinę, jak i Chorwację czy też Serbię, a także na wyspach Sardynii i w południowych regionach Korsyki.

Haplogrupa I1

Haplogrupa I2a1

Ludzie noszący haplogrupę R (łowcy mamutów) pojawili się przed ostatnim zlodowaceniem około 30 000 lat p.n.e. w północnej Azji około 24 000 p.n.e. czyli w czasie gdy wymierają ostatni Neanderalczycy dzieli się na dwie dominujące dziś w Europie haplogrupy R1a (słowiańską) i R1b (celtycką). Dzieje się to na terenie Azji i dzisiejszej Rosji i stamtąd w epoce brązu wkraczają do Europy.

Haplogrupa R1a

Haplogrupa R1b

W EUROPIE POJAWIŁA SIĘ CYWILIZACJA BRĄZU

Większość naukowców zgadza się, że rozprzestrzenianie się haplogrup R1a i R1b, nosicieli języków indoeuropejskich, w Europie następuje w okresie epoki brązu ok. 3500 lat p.n.e. łącząc to z powstaniem kultury grobów jamowych (Yamna) rozwijającej się na terenach wschodniej Europy (lata 3400-2700 p.n.e.) to w 91,5% celtycka haplogrupa R1b – 12 osobników. A także w kulturze ceramiki sznurowej „corded ware” (nazwa wywodzi się od charakterystycznego zdobienia ceramiki poprzez wytłoczony ślad sznura) około 3200-2350 lat p.n.e., która rozprzestrzenia się na terenie Europy w tym dzisiejszej Polski, krajach Bałtyckich, terenach Danii. Tu obserwujemy wyraźną obecność haplogrupy R1a, 70,5% to nosiciele haplogrupy słowiańskiej i 11,5% celtyckiej – 17 przedstawicieli. Rozmieszczenie kultur w tym okresie prezentuje ilustracja poniżej.

Legenda: Corder ware – ceramika sznurowa (3200 – 2350 lat p.n.e.), Yamna – grobów jamowych (3400 – 2700 lat p.n.e.), Gobular Amphora – amfor kulistych (3100 – 2600 lat p.n.e.), Baden – badeńska (3700-3400 lat p.n.e.)

Nie chcąc rozstrzygać o tym, kiedy Słowianie rzeczywiście pojawili się w Europie, bo to nadal sprawa niejasna, ale dzięki genetyce możemy jednak z pewności stwierdzić, że około 3000 lat p.n.e. nasi przodkowie już zamieszkiwali Europę i to znacznie dalej na zachód, niż dzisiejsze obszary krajów słowiańskich.

Również podając liczbę osobników na podstawie, której ustalono dane procentowe, chciałem zwrócić uwagę na to, że statystycznie wartości te są bardzo niepewne, co jednak nie oznacza, że nie możemy stwierdzić z całą pewnością obecność naszych przodków na danym obszarze.

GDZIE PODZIALI SIĘ GERMANIE?

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie postawione w moim poprzednim tekście, w świetle dzisiejszej wiedzy należy najpierw zadać pytanie, kim byli ci Germanie. Jeśli chcemy przyjąć definicję Tacyta, to była to mieszanka ludów Celtyckich 48%, Słowiańskich 10% i Nordyckich 10% przyjmując dane dla południowych Niemiec. Jeśli jednak będziemy chcieli ich zdefiniować jako ludy zamieszkujące półwysep Skandynawski, jest to pierwotna ludność zbieracko-łowiecka która pojawiła się w Europie 40 000 lat p.n.e. Choć uczciwiej Skandynawów lepiej nazywać Skandynawami niż Germanami. I rzeczywiście ta pierwotna ludność Europy została w jakiejś formie wyparta z większych obszarów Europy, tyle, że miało to miejsce 6000 lat temu i zrobili to ci, którzy dziś dumnie określają się Germanami.

KIM BYLI ETRUSKOWIE?

Etruskowie, kolejny zagadkowy lud zamieszkujący półwysep Apeniński. Na temat tego ludu powstają różne teorie, a to, że byli to Słowianie, Celtowie… Pan Czesław Białczyński opowiada o runach w języku słowiańskim występujących na zabytkach znajdowanych na tamtejszym terenie. Nie chcąc rozstrzygać tych teorii podam tylko wyniki badania DNA chromosomu Y odnoszące się do dzisiejszej populacji ludzi zamieszkujących kraj Etrusków, czyli dzisiejszą Toskanię. Dziś Toskanię zamieszkuje 52,5% nosicieli haplogrupy celtyckiej R1b, nosicieli haplogrupy słowiańskiej jest tam tylko ok. 4%. Wnioski…? Pozostawię czytelnikowi.

Czy warto poznawać tak dawne dzieje Europy? Z pewnością brak tej wiedzy nikogo do ruiny nie doprowadzi. Ostatecznie może uwierzyć w od wieków szerzoną teorię parcia Niemców na tereny Europy centralnej i wschodniej, jako próbę odbicia odwiecznych terenów Germanów.

Autorstwo: Zawisza Niebieski
Źródło: WolneMedia.net

BIBLIOGRAFIA

1. http://www.eupedia.com/europe/european_y-dna_haplogroups.shtml

2. Rozkłady haplogrup: Eupedia.com

3. Rozkład kultur: Wikipedia.org


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

18 komentarzy

 1. supersebi900 20.08.2017 21:02

  Drogi Zawisza Niebieski,prosze mi odpowiedziec na jedno zasadnicze pytanie.Twierdzisz że haplogrupa R1a jest słowiańska?Zatem czy Słowianami sa Tadżycy,Pasztunowie z Afganistanu i ich sąsiedzi?wszak noszą tę samą haplogrupę co np.Polacy.Również jest to region o bardzo starej genezie haplogrupy,co zatem idzie cięzko stwierdzić gdzie ona powstała i dlaczego jej najstarsze ogniska znajduja się w srodkowej Europie,centralnym Uralu no i w Afganistanie.

 2. Zawisza Niebieski 20.08.2017 21:50

  @superbi900
  Jak opisałem w tekście zarówno haplogrupy R1a jak i R1b wyewoluowały z haplogrupy R “łowców mamutów” i wszystko to nastąpiło na obszarze Azji, ludność nosząca haplogrupę zarówni R1a jak i R1b rozprzestrzeniała się w różnych kierunkach. Jeśli zerkniemy na szerszy widok rozmieszczenia R1a
  http://1.bp.blogspot.com/-BTkyHEW1abA/TacWco_xjFI/AAAAAAAAAFg/Jhj1DavHynA/s1600/haplogrupa%2BR1a.jpg
  to zobaczymy że nie tylko powędrowali do Europy ale również w innych kierunkach. W Europie stworzyli jednolitą grupę językową języków słowiańskich stąd z punktu widzenia Europy R1a można nazwać haplogrupą słowiańską. Patrząc na całą Europę i Azję możemy mówić tylko o haplogrupie R1a

  Podobnie R1b z punktu widzenia Europy nazywamy grupą celtycką, choć w Afryce występuje wyspa o dużym zagęszczeniu nosicieli tej haplogrupy. Ich trudno Celtami określić.

 3. Fantom 20.08.2017 22:48

  supersebi900 lubi szukać dziury w całym, tak jakby chciał udowodnić, że Słowianie pojawili się dopiero ok. V-VI wieku n.e. wynurzając się z bagien Prypeci, zaś genetyka nie może być używana do określenia etnosu, bo to tylko geny, nawet jeśli ludzie je dziedziczący żyli na danym obszarze od tysięcy lat i przekazywali swoją wiedzę następnym pokoleniom.

  Skąd u części Azjatów taki duży odsetek R1a? – Miały miejsce migracje ludności R1a. Migracje, które przemieszczały się w stronę Persji, dochodząc aż do Indii (wśród Hindusów występuje spory odsetek R1a, ale wśród wyższych, bramińskich kast). Stąd, wśród wymienionych przez supersebiego grup, występuje R1a. A to, że migracja ta szła z Europy, a nie z Azji, świadczą właśnie przeprowadzone badania genetyczne. Migracja, która doprowadziła do rozejścia się linii indoirańskiej R1a-Z93 oraz bez wątpienia słowiańskiej R1a-Z282, miała miejsce ok. 6 tysięcy lat temu (wyniki badań zespołu Petera Underhilla z uniwersytetu Stanford, co potwierdzają także inne badania), do tego jako miejsce “rozejścia się” sugerowane są Kujawy. Z tego widać, że po przyjściu R1a do Europy, miały miejsca także migracje w drugą stronę, już z Europy do Azji.

  “Czy warto poznawać tak dawne dzieje Europy?”
  Warto. Choćby po to by nikt nie wmawiał nam, że jesteśmy gorsi od innych (a to robią właśnie zwolennicy allo-allo). Człowiek znający swoją historię, historię swojego narodu, swojej nacji, jest trudniejszy w sterowaniu, trudniej z niego zrobić niewolnika, trudniej go ogłupić, wzbudzić poczucie bycia gorszym.

 4. MichalR 21.08.2017 09:59

  Abstrahując od treści artykułu a koncentrując się na tytule – historia migracji przodków powinna raczej padać obawą niż przekonywać ludność lokalną że nie ma się czego obawiać. Każda rdzenni ludność źle wyszła na tym że jacyś zćcy ją upadli lub imigranci zdominowali. Za 100 lat demografowie Europy zachodniej będą mogli odpowiadać jak o pozytywnej ciekawostkę że są spadkobiercami germanów którzy przezsetki lat włamali tymi ziemia mi.

 5. Zawisza Niebieski 21.08.2017 11:13

  @Fantom
  Teorię przybycia Słowian do Europy w V-VI i wypadcia Germanów w można włożyć między bajki. Jesteśmy na naszych ziemiach spokojnie 6 tys. lat. Ale jak widać, dziś pracujemy na bardzo małej liczbie próbek, zawsze można zakładać, że archeolodzy natrafią na groby bliskospokrewnionych ze sobą osób o egzotycznej haplogrupie, wystarczy, że 4-5 kupców z odległych stron poniosło śmierć na naszych ziemiach i zbadamy ich haplogrupy, przy 20 próbach 5 dodatkowych znacząco zakłóci wynik badania i tego należy być świadomym.

 6. Zawisza Niebieski 21.08.2017 11:18

  @MichalR
  Z imigrantami to różnie bywało, niekiedy nieśli ze sobą pożogę i zgliszcza, w innych przypadkach nowe wynalazki, rozwiązania, Stąd należy rozdzielić imigrację korzystną od niekorzystnej dla danej społeczności. Imigracja wtapiająca się w społeczność jest korzystną, imigracja izolująca się najczęściej nie korzystną.

 7. mr_craftsman 21.08.2017 22:02

  Skoro rzekomo się “opierasz” na źródłach, to opieraj się na wszystkich – także i tych, które wymieniają władców słowiańskich.
  Bo wybierając sobie dowolnie źródła, to można udowodnić wszystko.

  A poza tym – Piastowie/Wikingowie ? O święta Ignorancjo….

  Nie było czegoś takiego jak “Wikingowie”.
  “wiking” to nazwa czynności – napadu łupieżczego.
  Na “wiking” pływały różne grupy etniczne – zarówno skandynawskie, jak i słowiańskie, a nawet grupy mieszane (wojowie duńscy i wojowie Mieszka przydzieleni królowej Świętosławie na przykład).

  Nie było “Wikingów” jako jakiejś grupy etnicznej czy narodowej. To jakby pisać o Piratach z Piratolandii, Drwalach z Drwalonii, czy Rybakach z Rybacji.

 8. supersebi900 21.08.2017 22:22

  Zawisza Czarny-twoja teorię że jakoby Slowianie są w Europie od 6 tysięcy lat mozna między bajki włożyć. Udowadniaja to badania archeologiczne z okresu V-VII wieku!Nie spotkalem sie jeszcze z taką impertynencją i ignorancją oczywistych faktów.Uważam że swiadomie unikasz tego oczywistego faktu budując sweje mity.Jak mozna być tak ślepym i nie zauważyć ze w V-VI wieku w Srodkowej Europie nastąpiło załamanie sie kultury i cywilizacji!To tak jakbys chciał mi wmówić że dziś ludzie dobrowolnie przesiądą się z kombajnów na cepy o młockarnie czy zrezygnują z telefonow komórkowych i komputerów by zadowolić sie liczydlami i telefonami stacjonarnymi.Przecież to szaleństwo.A niestety tak właśnie było w VI wieku kiedy to historycznie pojawili się głęboko zacofani Słowianie na stepach Mołdawii i jej okolic.Przecież nie znali żelaznego lemiesza i koła garncarskiego tak powszechie używanego w Srodkowej Europie!Dziwne- siedzieli i patrzyli na te wynalazki ale nie przyszło im do głowy by z nich korzystać!Czysty absurd!i to w dodatku przez setki lat!Do innych natomiast niech dotrze że ludzie z Europy nie wędrowali do Azji-kierunek był tylko jeden,ze stepów kazachskich na zachód.Można wymieniać wiele ludów które tak wędrowały,ale żadnego który by poszedł na wschód.Opieram sie na angielskich profasorach ze znanych Peterem Heatherem na czele.Znawcą kultur Starozytności i wczesnego Sredniowiecza.

 9. supersebi900 21.08.2017 22:31

  Natomiast co do haplogrupy R1a,nie ma dowodów na to że powstała na Kujawach-to tylko poszlaki.Za mało jest miarodajnych dowodów na tak dalece posunięte wnioski.Są przecież uczeni którzy twierdzą,nie bez zdania racji,że równie dobrze Słowianie mogli przyść z Afganistanu-Pakistanu do Europy i to mogła byc ich kolebka!Zdania są podzielone i każdą opcję na stan obecnej wiedzy nalezy brać pod uwagę.Czy mozemy powiedzieć ze mieszkaliśmy w Tadżykistanie od 20 tysięcy lat?tak,bo nasza haplogrupa tam występowała już tak dawno temu.Ale czy mamy rację?Podobnie w Europie,nie mamy dowodów na to poza haplogrupą,ze istniał ciag kulturowy i co za tym idzie językowy od 6 tysięcy lat,albowiem jest owo słynne zalamanie w V wieku,spowodowane najazdem huńskim.O ironio nie znany jest język huński,ale znamy jedno słowo zapisane w kronikach jakiego używali-to slowo brzmi STRAWA-tak mówili na uczty czy biesiady z obfitym stołem.Co do niewolników sklawińskich to pojawili się juz po upadku cesartwa zachodniego.Zatem stosunkowo póżno.

 10. supersebi900 21.08.2017 23:54

  By powiedziec jaka jest słowiańska haplogrupa nie wolno używać zbyt ogólnej nazwy R1a a jedynie jedna z jej pózniejszych kombinacji,powstałej około 2-3 tysięcy lat temu a rozprzestrzenionej po Europie około 1500 lat temu ,to wariant R-L260,charakterystyczny dla dzisiejszej połowy Polaków,Czechów i Słowaków.W dodatku Zawisza Czarny wklepał tu mapkę kultury Corded Ware,ale spośród siedmiu zbadanych DNA szkieletów tej kultury,ŻADEN nie nalezał do R1a,wszystkie pochodzily z R1b. R1a posiadały bynajmniej niektóre osoby z kultury Yamna.

 11. Zawisza Niebieski 22.08.2017 09:54

  supersebi900
  Zgodnie z danymi jakie posiadam,dla kultury ceramiki sznurowej przebadani 17 osobników, i uzyskano R1a 70,5 oraz R1b 11,5, dla kultury grobów jamowych przebadano 12 osobników uzyskując prawie 100% R1b. Czyli na odwrót, niż podałeś. Tak, jest tzw Polska haplogrupa R1a1a7

 12. Zawisza Niebieski 22.08.2017 10:04

  @supersebi900
  Nie mam zupełnie pojęcia o kim mówisz, mówiąc o slavusach. Pierwszy błąd to tłumaczenie Sclavusy[niewolnicy], po łacinie niewolnik to “servus”. Dopiero w językach germańskich pojawia się podobność brzmienia słów Słowianin i niewolnik

 13. smerf 23.08.2017 21:21

  Panie Zawisza Niebieski.
  Po raz kolejny chylę czoła przed Pańską, dogłębną, znajomością tematu.

 14. robi1906 24.08.2017 18:05

  Coś napiszę, bo mnie chyba zaraz krew zaleje,
  Atos, a jak tam z wizytąś na Rusi?,
  teraz będzisz bił czoła każdemu, nawet temu, co sra na twoich przodków?.

  Gdzie masz grzegorzu kroniki “wikindzkie”, lub żeby to napisac normalniej i po ludzku,
  gdzie masz sagi normańskie które mówią o zdobywaniu kraju słowian,
  wymień gdzie to przeczytałeś?,

  Jest kronika Wulfstana, który podróżował z “wikingami” widzę że uwielbiasz to słowo,
  a tak naprawdę podróżował z duńczykami, mijał przez siedem dni i nocy wybrzeże Słowian, no i co z tego wynikło?, wiesz,
  bo milczenie, że Wulfstan nic nie napisał o Słowianach, też dużo mówi,
  jakbyś nie wiedział.

  Następna sprawa Nestor, jeśli nawet wezmiemy jego kroniki jako prawdziwe, to nawet tam, nie ma nic o tym że Ruś Kijowską założyli po zdobyciu Normanowie, według tej kroniki oni zostali zaproszeni do rządzenia, przez samych rusinów!.

  A na koniec wytłumacz mi to, jakim cudem Szwaby czy “wikingowie” założyli państwo Polan, jak przeskoczyły Obodrzan, Wieletów czy innych, nawet Rugia ostała się do 13 wieku, to o czym my tu mówimy?,

  Co ty masz w głowie Grzegorzu, bo jak twierdzisz jesteś Słowianinem,
  że fałszujesz historię słowiaństwa, idziesz ręka w rękę ze szwabami i żydami dla których poniżanie ludzi i trzymanie ich w upodleniu to jest sól ich życia,
  upodlony człowiek nie upomni się o swoje, a ty z grabieżcami narodu polskiego trzymasz sztamę?.
  bo wiking, czy Szwab, to ósmy cud świat tak jak żyd,

  napiszę ci to jeszcze raz,
  wielb ich ile tylko możesz, ale więcej nie określaj mi się jako Słowianin,
  bo popełniasz bluznierstwo,
  może nawet nie wiesz co to słowo znaczy, bo według mnie jesteś małym żałosnym lujkiem.

 15. robi1906 25.08.2017 17:20

  Otóż mylisz się mój “kochany” Grzesiu, są sagi normańskie,
  zostały spisane tysiąc lat temu,
  taki gość jak Paul Herrmann zacytował wiele z nich w “Siódma minęła, ósma przemija”,
  zacytował wiele sag normańskich o odkrywaniu, zdobywaniu i osiedlaniu się normanów na islandii, greenlandii,
  ale na próbach zdobycia terytoriów ameryki północnej, tam się skończyło,
  bowiem dostali tam łomot od indian, po prostu,
  więc normanowie, to nie żadne superhirołsi,
  dali ciała w ameryce i dali ciała na naszym pomorzu, nie ma żadnego dowodu na ich inwazję na nasze tereny,

  to co cytujesz to jest archeologiczny bełkot,
  chata z krówskiego łajna, O!!!, tam musiał mieszkać Polak,
  chata z kamienia, O!!!!, tam musiał mieszkać Szwab, albo Norman.

  Co do Wielkich Niemiec, jakoś te Niemcy nas nie zdobyły,
  jeden z ich żałosnych cesarzy, bodaże Barbarossa, klęczał przez 3 dni zanim go wpuszczono by mógł przeprosić papieża!,
  więc o czym ty mi tu ściemniasz?, o jakiej wielkości szwabów mi tu piszesz?.

  Kolejna sprawa to Germanie,
  dostali, naprawdę poważny łomot od Rzymian i od Franków, podczas tych najazdów Germanie zostali zdobyci i podbici, i to dwa razy,
  germanie to też nie są żadne twardziele, a tylko zwykłe popierdółki,
  dopiero od Bismarcka zaczyna się tworzyć dość poważne państwo, o nazwie Niemcy.

 16. robi1906 26.08.2017 19:22

  No dobrze, zacznijmy po raz kolejny, Grzesiu jesteś ciężkim przeciwnikiem, gwoli sprawiedliwości trzeba dodać, że jak do tej pory najlepszym.

  Moim zdaniem,
  prowadzisz wojnę propagandową, wmawiając nam winę lub współodpowiedzialność za mord żydów, za okupacji,
  i wmawiasz nam że byliśmy niczym, tysiąc lat temu, mówiąc obrazowo
  stadem przestraszonych leszczy, bezmózgich i tępych.

  Jeśli mieszkasz w tym kraju, to się rozejrzyj, czy widzisz tu same ciamajdy które tylko czekają żeby im założyć kajdany niewolnicze?.
  Znam dużo ludzi,
  część pasuje do tego opisu, ale większość, to twardzi ludzie i mają mózgi,
  to dlaczego tysiąc lat temu miało by być inaczej?.

  Polacy, oczywiście ten naród został zbudowany na krwi a ojcem założycielem był mord,
  pisałem to u Zawiszy już dawno, katolicyzm i Piastów uważam za największą tragedię jakie mogło spotkać Słowian.
  Piastów uważam za zdrajców, dostali kasę na zbrojnych, by podbić i narzucić reszcie narodów słowiańskich feudalizm i żydowską religię, po to by “Lichwa” mogła opanować kolejne narody i tereny,
  i stąd spłata tego długu przez Mieszka, pisanie tego imienia z “szwabichą”, może świadczyć o tym, że może naturalizowali dla siebie to obce dla siebie imię,
  (jeśli ktoś pamięta przemyt płyt z ZSRR i np. pisane cyrylicą Kamanda Pinka Floyda, to powinien wiedzieć o czym mówię).

  W każdym razie, nie ma śladów by Normanowie przejęli handel jantarem, więc skoro go nie przejęli, to jak można mówić o tym, że urządzali sobie u nas polowania niewolnicze na ludzi?.

  Szwaby, określili się jako następcy państwa rzymskiego, ale to się kłóci z normalną logiką i historią realną, żadne państwo podbiwszy inne, nie robiło takiej sztukaterii,
  bo skoro ja wygrałem, to ja jestem lepszy, mam lepsze państwo i lepszych ludzi, nikt nie przejmuje roli “pokonanego”,
  a szwaby co zrobiły, to pokonany czyli Rzym jako państwo jest lepsze!,
  (jeśli uważamy że to Germanie, zniszczyli Rzym),

  nie ma w historii podobnego przypadku no może niewolnicze przypadki ludu Izraela, i moim zdaniem to są doskonałe dowody na to, że potęga Szwabów jak i Izraelitów, to są tylko papierowe wymysły.

  P,s.
  A grzesiu, dlaczego na Włochów mówimy Włosi, a nie Etruski czy Romany?,
  bo widzisz Włochów kojarzymy z w Włochami, a od kiedy Włochów nie ma w Italii, poszukaj sobie, i może wtedy przestaniesz wciskać kity o tym że,,, a zresztą, sam wiesz co wciskasz.

 17. MasaKalambura 27.08.2017 03:40

  I dopiero teraz zdatną jest nauka ksiąg o umiejętności szukania Dobrego Światła. Odróżniania go w Całym Spektrum.

  Bezsprzecznie istnieją oni na jakimś poziomie jasności.

  W nocy widuję je często. Niedawno na Kaszubach. Z kilkoma młodocianymi niezależnymi.

  Wracając do wcześniejszego wątku.
  Moje pojmowanie ihsanu telepatycznego obejmuje koncentrację na kulistej jasności całego ciała w trakcie wypowiadania As Salamu alejkum. Pokój tobie wam. Alejkum jest przekazaniem światła kuli.
  Ła rachmatu – i miłosierdzie, iskra koncentracji w sercu
  Ła barakatu- i błogosławieństwo, miłość w działaniu mowy myśli uczynku – litościwosc. Iskra na poziomie gardła i błyskiem w górę piorunem do Tronu.

  Podstawowe pełne przywitanie Dobrego Światła Spektrum.

 18. MasaKalambura 27.08.2017 04:12

  Do Tronu bo Ła Rahmatu Llahi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.