„Cudzoziemska świnia” to nie rasizm

Opublikowano: 03.03.2014 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 543

Nazwanie kogoś „cudzoziemską świnią” czy „brudnym azylantem” jest obraźliwe, ale nie łamie szwajcarskiego prawa antyrasistowskiego, zawyrokował tamtejszy Sąd Najwyższy.

Trybunał Federalny stanął w obronie policjanta, który użył tych obelg w trakcie aresztowania podejrzanego o kradzież Algierczyka. Incydent miał miejsce w kwietniu 2007 roku, w czasie targów w Bazylei na północy kraju, gdzie Algierczyk został zatrzymany za domniemane wyrwanie torby obywatelowi Rosji. Gdy po sprawdzeniu dokumentów podejrzanego okazało się, że jest to osoba starająca się o azyl, policjant zaczął mu ubliżać.

Sąd pierwszej instancji skazał policjanta na karę grzywny w zawieszeniu za złamanie prawa antyrasistowskiego. Następnie w wyniku apelacji sprawa trafiła na szczyty szwajcarskiego systemu sprawiedliwości. Trybunał Federalny orzekł, że choć określenia te były bez wątpienia obraźliwe, są jednak zbyt ogólne, aby naruszać przepisy antyrasistowskie, ponieważ nie są skierowane przeciwko konkretnej grupie etnicznej, rasie czy religii. Zgodnie z opinią Trybunału, nazwanie kogoś „brudnym”, nawet jeśli wymieniona jest narodowość danej osoby, nie łamie prawa antyrasistowskiego.

Wyrok sądu został opublikowany akurat w czasie, gdy UN Committee for the Elimination of Racial Discrimination (CERD) (Komitet ONZ ds. Likwidacji Dyskryminacji Rasowej), opublikował ustalenia wynikające z przeglądu działań Szwajcarii w tym zakresie – co jest standardową procedurą wobec krajów członkowskich CERD. Anastasia Crickley, która z ramienia CERD nadzorowała prace nad raportem, oceniła wyrok sądu następująco: Przykład ten doskonale ilustruje nasze zalecenia, aby w Szwajcarii dokonano jasnej definicji bezpośredniej i pośredniej dyskryminacji rasowej i związanej z tym legislacji.

Crickley powiedziała, że w CERD wyrażano obawy o szwajcarskie referenda dotyczące zaostrzenia przepisów imigracyjnych oraz zasad udzielania azylu, a także zakazujące budowania minaretów. 9 lutego, Szwajcarzy nieznaczną przewagą głosów zadecydowali o uchyleniu regulacji dających cudzoziemcom swobodny dostęp do szwajcarskiego rynku pracy. Organizatorzy kampanii podnosili argument, że ich neutralny kraj został nimi „zalany”.

Prawo imigracyjne jest niezbędne, ale wyrażamy pewne obawy względem nasilającej się polityce protekcjonizmu w jego stosowaniu, a także ksenofobicznej atmosfery, która temu towarzyszy, powiedziała Crickley.

Tłumaczenie: cc Syty
Na podstawie: www.thenewage.co.za
Źródło: Euroislam


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.