Coraz mniej słoni w Afryce

Opublikowano: 04.09.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 610

W ciągu ostatniej dekady znacząco spadła liczba słoni w Afryce. Taki wniosek płynie z Great Elephant Census.

To trwający 3 lata pierwszy ogólnoafrykański spis słoni żyjących na sawannach całej Afryki, do przeprowadzenia którego użyto standaryzowanych metod zbierania i weryfikacji danych. Projekt pochłonął 7 milionów dolarów, a za jego przeprowadzenia odpowiedzialna była organizacja Elephants Without Borders. Z raportu dowiadujemy się, że liczba słoni zmniejsza się o 8% rocznie, a główną przyczyną spadku ich pogłowia jest kłusownictwo.

Obecnie na sawannach 18 afrykańskich krajów żyje 352 271 słoni i jest to co najmniej 93% słoni żyjących na sawannach tych krajów. Z raportu dowiadujemy się też, że w latach 2007-2014 w 15 krajach dla których istniały dane, liczba słoni sawann zmniejszyła się o 30%. Spośród wszystkich zauważonych słoni aż 84% żyło na terenach objętych ochroną prawną.

Jednocześnie jednak zauważono wiele szczątków tych zwierząt zarówno na terenach chronionych jak i niechronionych. To zaś wskazuje, że wszędzie zwierzęta te narażone są na wielkie niebezpieczeństwo. Istnieje poważne ryzyko, że słonie znikną ze znacznych części Afryki.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: EurekAlert.org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.