Coraz mniej rosyjskiej ropy na polskim rynku

Opublikowano: 09.05.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1067

Polska, Węgry i Słowacja zmniejszyły import ropy z Rosji o 10% w porównaniu z ubiegłym rokiem.

W okresie od stycznia do kwietnia 2018 roku Węgry, Polska i Słowacja zmniejszyły import ropy z Rosji o około 10% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku z powodu wysokiej zawartości siarki — powiedział Sputnikowi doradca prezesa „Transniefti” Igor Demin.

„Transport ropy dwiema nitkami rurociągu „Drużba” zmniejszyła się w ciągu czterech miesięcy o 225 tysięcy ton. Stało się tak za sprawą ograniczenia importu przez szereg europejskich państw… Tranzyt południową nitką „Drużby” zmniejszył się o około 10%” — powiedział Demin.

Dostawy ropy do Węgier rurociągiem „Przyjaźń” zmniejszyły się o 18,8%, osiągając rozmiar 1,206 mln ton; do Słowacji — o 8% (1,63 mln ton); do Polski — o 2,3% (4,59 mld ton).

„Ograniczenie dostaw ma związek z tym, że państwa te chciałyby otrzymywać ropę z 1,5%-ową zawartością siarki, choć umowa przewiduje, że zawartość siarki w ropie ma być nie wyższa niż 1,8%. Na dany moment zawartość siarki w ropie płynącej ropociągiem „Przyjaźń” wynosi 1,75%” — wyjaśnił Demin.

Jednocześnie wzrósł eksport ropociągiem „Przyjaźń” do Niemiec, które odebrały w ciągu czterech pierwszych miesięcy 2018 roku 7,123 mln ton (o 4,3% więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem). Eksport do Czech praktycznie nie uległ zmianie i wyniósł 1,19 mln ton.

Górna granica zawartości siarki w ropie marki Urals wynosi 1,8%. W 2015 roku prezes „Lukoila” Wagit Alekpierow poinformował, że zwracali się do niego tradycyjni nabywcy ropy marki Urals — węgierska MOL i fińska Neste — z prośbą o zwrócenie rosyjskim dostawcom uwagi na coraz gorszą jakość dostarczanej ropy. W maju 2016 roku „Transnieft” zaproponowała opracowanie nowego gatunku rosyjskiej ropy z przeznaczeniem na eksport o roboczej nazwie „Urals Heavy” z 2,3%-ową zawartością siarki w celu poprawy jakości ropy marki Urals. Przeciwko propozycji wystąpiły spółki ropy naftowej wydobywające ropę z wysoką zawartością siarki — „Basznieft” i „Tatnieft”. Ministerstwo Energetyki oczekuje, że zawartość siarki w rosyjskiej ropie zmniejszy się od 2019 roku, co ma mieć związek z dopuszczeniem do eksploatacji nowych złóż.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.