CMI rozwiąże problem metali ziem rzadkich

Opublikowano: 12.01.2013 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 639

W związku z manipulowaniem przez chińskie władze podażą metali ziem rzadkich amerykański Departament Energii postanowił stworzyć laboratorium, którego zadaniem będzie rozwiązanie problemu niedoboru tych surowców. DoE przyznał Ames Laboratory grant w wysokości 120 milionów dolarów na stworzenie Energy Innovation Hub.

Ma on doprowadzić do powstania Critical Materials Institute (CMI), w ramach którego będą pracowali specjaliści zatrudnieni obecnie w różnych laboratoriach należących do DoE oraz eksperci z sektora prywatnego. W CMI powstaną technologie pozwalające z jednej strony na lepsze wykorzystanie tych metali ziem rzadkich, które można wyprodukować w USA, a z drugiej – umożliwiające wyeliminowania zapotrzebowania na materiały, których dostawy mogą podlegać zakłóceniom.

Do partnerstwa w ramach CMI przystąpiły już Idaho National Laboratory, Lawrence Livermore National Laboratory, Oak Ridge National Laboratory, uniwersytety Brown, Purdue, Rutgers, California-Davis, Iowa State, Colorado School of Mines oraz Florida Industrial and Phosphate Research Institute. Partnerzy prywatni to m.in. General Electric, OLI Systems, SpinTek Filtration, Advanced Recovery, Cytec, Molycorp i Simbol Materials.

CMI będzie skupiało się na głównych głównych obszarach badań. Jednym z nich będzie dywersyfikacja źródeł zaopatrzenia, czyli praca nad technologiami pozwalającymi na użycie źródeł metali, których wykorzystanie jest obecnie nieopłacalne oraz wykorzystanie nieużywanych obecnie półproduktów czy materiałów podobnych. Drugi to prace nad stworzeniem zastępników dla materiałów zawierających metale ziem rzadkich. CMI ma też opracować metody ponownego wykorzystania i recyklingu krytycznych materiałów, a także prowadzić interdyscyplinarne badania nad wpływem na środowisko i cyklem życia materiałów, które będą powstawały w CMI oraz opracowywać nowe rozwiązania naukowe i inżynieryjne.

Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: NetworkWorld
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. lboo 12.01.2013 14:41

    Proponuje skrócić okres gwarancji na produkowaną elektronie, AGD, samochody etc. Może nie zmniejszy to wykorzystania metali ziem rzadkich, pewnie nawet będzie miało przeciwny efekt, ale przynajmniej przemysł będzie zadowolony bo będzie mógł więcej badziewia sprzedać.

    Dobrze wpisze się to w obecny trend walki z problemami poprzez ich pogłębianie (np walka z kryzysem).

  2. Il 12.01.2013 15:44

    120 000 000 anglo dolarów na badania nad bardziej wymyślnymi sposobami zniewalania i inwigilacji w celu zniewalania.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.