Ciała zmarłych masowo przestały się rozkładać

Opublikowano: 09.11.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1572

Według „Business Insider” naukowcy rozpoczęli badania, które mają rozwiązać problem spontanicznej mumifikacji zmarłych w Portugalii.

Portugalia na początku lat 1960. wprowadziła koncepcję tymczasowych grobów. Chodzi o to, aby rozłożone ciało zajmowało mniej miejsca, więc kości można spakować do mniejszej trumny i przenieść do mniej obszernego miejsca spoczynku, np. specjalnych skrzynek w ścianach cmentarzy. Zgodnie z prawem, ciało może być poruszane tylko wtedy, gdy jest to szkielet bez pozostałości tkanek miękkich, dlatego ciała są okresowo wykopywane w celu sprawdzenia stopnia rozkładu.

W Porto, drugim co do wielkości mieście Portugalii, w latach 2006-2015 od 55% do 64% ciał nie uległo rozkładowi po pierwszej ekshumacji. Naturalna mumifikacja zwykle ma miejsce, gdy ciało wysycha tak szybko, że rozkład po prostu ustaje. Zaobserwowano to w ekstremalnych środowiskach, takich jak pustynie lub lodowce, lub w warunkach ekstremalnego upału i zimna. Powód, dla którego zdarza się to tak często w portugalskich grobach, jest nadal niejasny.

Naukowiec Silva Bessa i jej koledzy postanowili zbadać czynniki, które mogą spowolnić rozkład ciał w Portugalii. Za zgodą rodzin zebrali próbki ciał i otaczającej ich ziemi na pięciu cmentarzach. Zespół odkrył, że w tej samej części cmentarza ludzie znajdują się na różnych etapach rozkładu: niektóre ciała są całkowicie szkieletowane, inne wciąż się rozkładają, a jeszcze inne są zmumifikowane od stóp do głów. Co więcej, to samo ciało może zostać zeszkieletowane, ale obszar miednicy nadal ulega rozkładowi, a ręce są mumifikowane.

Naukowcy ocenili osiem właściwości gleby, które mogą wpływać na rozkład, w tym temperaturę, kwasowość, wilgotność, gęstość, zanieczyszczenie metalami ciężkimi i materię organiczną. W przyszłości planują sprawdzić, czy substancje, które ludzie zażywali w życiu (np. nikotyna lub narkotyki) mogą wpływać na mumifikację. Naukowcy niezaangażowani w badanie sugerowali, że różnice mogą wynikać z różnic w beztłuszczowej i tłuszczowej masie ciała, a także ich ogólnej wielkości.

Teraz rodzina zmarłego, trzy lata po pogrzebie, może otrzymać list z ostrzeżeniem, że szczątki zostaną w najbliższym czasie ekshumowane. Jeśli ciało nie jest wystarczająco rozłożone, zostaje z powrotem zakopane, a proces powtarza się po dwóch latach. Ta procedura jest traumatyczna dla wielu rodzin, zwłaszcza jeśli jest powtarzana wielokrotnie.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

14

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.