Chiny prześcignęły USA w liczbie publikacji naukowych

Opublikowano: 25.01.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 621

Amerykańska Narodowa Fundacja Nauki (NFS) poinformowała, że po raz pierwszy w historii Chiny prześcignęły USA w liczbie publikacji naukowych. Stany Zjednoczone wciąż jednak pozostają światowym liderem pod względem jakości badań naukowych, przyciągania studentów z innych krajów oraz przekładania wyników badań na wartościową własność intelektualną.

Powyższe wnioski płyną z właśnie opublikowanego raportu, w którym NFS podkreśla rosnącą konkurencję na polu naukowym ze strony Chin i innych rozwijających się krajów, które szybko zwiększają nakłady na naukę. “USA wciąż są globalnym liderem w nauce i technologii, ale świat się zmienia. Nie możemy zasypiać gruszek w popiele” – mówi Maria Zuber, geofizyk z MIT, przewodnicząca Narodowej Rady Nauki, która nadzoruje prace NFS i stworzyła raport.

Z dokumentu dowiadujemy się, że w 2016 roku w Chinach powstało 426 000 artykułów naukowych umieszczonych w bazie danych Scopus. W tym samym czasie w USA stworzono 409 000 artykułów.

Gdy jednak przyjrzano się, skąd pochodzą naukowcy, których artykuły były najczęściej cytowane, USA uplasowały się na trzecim miejscu, za Szwecją i Szwajcarią. Na czwartej pozycji znalazły się kraje Unii Europejskiej, a Chiny trafiły na piąte miejsce. USA wciąż kształcą najwięcej osób z tytułem doktorskim i są najpopularniejszym kierunkiem wyjazdu dla studentów, którzy chcą zdobywać wyższe stopnie naukowe. Warto jednak zauważyć, że odsetek takich ludzi spada. Jeszcze w roku 2000 aż 25% studentów, którzy po naukę wyjeżdżali za granicę, jako cel podróży wybierało USA. W roku 2014 było to 19%.

Stany Zjednoczone wydają też najwięcej na prace badawczo-rozwojowe. W 2015 roku było to 500 miliardów dolarów, czyli 26% światowych wydatków. Chiny, z wydatkami rzędu 400 miliardów USD, uplasowały się na drugim miejscu. Jednak o ile wydatki w USA pozostają na tym samym poziomie w stosunku do wielkości gospodarki, Chiny w ostatnich latach zwiększyły ten odsetek. Dla porównania dodajmy, że w 2015 roku nakłady na prace badawczo-rozwojowe w Polsce wyniosły 18 miliardów pln, czyli około 4,5 miliarda USD.

W Stanach Zjednoczonych coraz częściej słychać obawy o stan nauki. Mark Muro z waszyngtońskiego think-tanku Brookings Institution mówi, że raport powinien być dzwonkiem alarmowym. Jego zdaniem, wydatki na naukę są źle kierowane, w nauce jest zbyt mała reprezentacja kobiet i mniejszości etnicznych. Uważa on również, że w tak kluczowych gałęziach przemysłu, jak przemysł półprzewodnikowy, powstaje poważna luka, gdyż produkcja jest przenoszona za granicę.

Najnowszy raport jest pierwszym, w którym NFS w analizach statystycznych uwzględniła też transfery technologii i innowacje. Z danych wynika, że USA są światowym liderem pod względem patentów, dochodów z własności intelektualnej oraz kapitału zaangażowanego w innowacyjne technologie. Muro dodaje, że więcej uwagi należy poświęcić innowacjom na szczeblu lokalnym i regionalnym. “Zdolność do innowacji to jedno z głównych kół zamachowych produktywności, a zatem i zamożności kraju, przypomina analityk.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Nature.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.