Chcą wykonywania szczepień przez farmaceutów

Opublikowano: 25.07.2018 | Kategorie: Prawo, Publikacje WM, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 957

W publikacji Ministerstwa Zdrowia pt. “Polityka lekowa państwa 2018-2022” cały rozdział został poświęcony szczepieniom. W rozdziale zatytułowanym “Profilaktyka pierwotna” zostały określone cele szczegółowe polityki lekowej w odniesieniu do szczepień ochronnych:

– rozszerzenie dostępu do szczepień ochronnych w celu zmniejszenia zapadalności na choroby zakaźne;

– usprawnienie działań związanych z realizacją obowiązku szczepień ochronnych;

– zahamowanie zjawiska wzrostu liczby niezaszczepionych dzieci;

– poprawa nadzoru nad przechowywaniem, dysponowaniem oraz utylizacją szczepionek;

– zwiększenie wsparcia pacjentów, którzy doświadczają działań niepożądanych.

Kontrowersje i co ciekawe sprzeciw środowiska lekarskiego wywołał zapis: “Wskazanie na lekarzy, felczerów oraz część pielęgniarek jako jedynych uprawnionych do wykonywania szczepień prowadzi do nadmiernego obciążenia systemu.(…) Rozszerzenie dostępu do szczepień ochronnych w celu zmniejszenia zapadalności na choroby zakaźne nastąpi poprzez (…) wprowadzenie zasad nadawania uprawnień do kwalifikacji i wykonywania wybranych szczepień ochronnych pielęgniarkom, położnym i farmaceutom.”[1]

Pomysł oprotestowała Naczelna Rada Lekarska powołując się na… ryzyko związane ze szczepieniami: “Nie ma akceptacji środowiska lekarskiego dla pomysłu przeprowadzania szczepień przez farmaceutów. Pamiętajmy, że szczepienie jest zabiegiem i musi zostać poprzedzone wnikliwym badaniem pacjenta. Czynność taką może przeprowadzić tylko lekarz. Po szczepieniu mogą wystąpić niepożądane odczyny, zarówno nagłe, jak i późne. Wymagają one konsultacji lekarskiej. Kolejną sprawą są warunki higieniczne, lokalowe, organizacyjne – powiedział wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Cisło.[2]

Wymieniony dokument zawiera więcej ciekawostek w odniesieniu do szczepień. Nie od dziś wiadomym jest, iż w połowie Europy, np. w Niemczech, nie ma obowiązku szczepień. Tymczasem według Ministerstwa szczepienia ochronne “realizują zobowiązania Polski wynikające z przynależności do struktur europejskich”[3]. W innym miejscu dokument stwierdza, że “w obecnym systemie prawnym brakuje przepisu wskazującego na odpowiedzialność świadczeniodawców za prawidłowe przechowywanie oraz dysponowanie szczepionkami”[4]. Wiadomo już dlaczego nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności za szczepienie dzieci przeterminowanymi szczepionkami na Podlasiu. Wskazano również, iż brak “podmiotu, który ponosić ma koszty utylizacji szczepionek”[5]. Tłumaczy to fakt szczepienia przez przychodnie na siłę. W końcu jeśli tego nie zrobią to poniosą koszta utylizacji. A co jeśli i tak się nie uda zużyć zapasu? Nie ma problemu, niewykorzystane szczepionki z krótkim okresem przydatności “za zgodą ministra właściwego do spraw zdrowia, mogłyby być przekazywane na potrzeby wykonywania szczepień zalecanych w podmiotach sprawujących opiekę nad osobami niesamodzielnymi, niepełnosprawnymi, dziećmi lub osobami starszymi”(sic!)[6].

Dodajmy do tego jeszcze ustawowy obowiązek donoszenia na nieszczepionych pacjentów nałożony na lekarzy: “Zahamowanie zjawiska wzrostu liczby niezaszczepionych osób nastąpi poprzez określenie obowiązku informacyjnego i zakresu danych osobowych, które lekarz jest obowiązany do przekazywania państwowemu powiatowemu inspektorowi w sprawozdaniach o osobach uchylających się od obowiązku szczepień ochronnych w przepisach ustawy.”[7]

Na koniec chciałoby się jeszcze zapytać jak ministerstwo, które po raz ósmy ostatnio podniosło ceny leków po przeszczepach, sfinansuje takie pomysły jak:

– zaopatrzenie w finansowane przez MZ szczepionki prywatnej służby zdrowia;

– utworzenie Funduszu Kompensacyjnego Narodowego Programu Szczepień Ochronnych dla pacjentów, którzy doświadczają działań niepożądanych w związku ze szczepieniami w przypadku wystąpienia ciężkich NOP;

– “ogólnopolską kampanię edukacyjną skierowaną do rodziców, która podkreślałyby korzyści płynące z poddania ich dzieci szczepieniom zgodnie z kalendarzem szczepień jak również uczniów i studentów”[8];

– “stworzenie osobnej ścieżki refundacyjnej (…) dla tej grupy produktów, które będą uwzględniały specyfikę profilaktyki, gdzie efekty są odsunięte w czasie np.: szczepionki przeciw HPV”[9].

Autorstwo: Grzegorz
Źródło: WolneMedia.net

PRZYPISY

[1] Ministerstwo Zdrowia, “Polityka lekowa państwa 2018-2022”, str. 19,21.

[2] https://podyplomie.pl/aktualnosci/30995,szczepienie-w-aptece-a-co-z-badaniem-lekarskim

[3] Ministerstwo Zdrowia, “Polityka lekowa państwa 2018-2022”, str. 18.

[4] Ministerstwo Zdrowia, “Polityka lekowa państwa 2018-2022”, str. 19.

[5] Ministerstwo Zdrowia, “Polityka lekowa państwa 2018-2022”, str. 19.

[6] Ministerstwo Zdrowia, “Polityka lekowa państwa 2018-2022”, str. 22.

[7] Ministerstwo Zdrowia, “Polityka lekowa państwa 2018-2022”, str. 22.

[8] Ministerstwo Zdrowia, “Polityka lekowa państwa 2018-2022”, str. 22.

[9] Ministerstwo Zdrowia, “Polityka lekowa państwa 2018-2022”, str. 21.


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Aida 25.07.2018 14:58

  To jest tak głupie, że nie wierzę by rozsądni? ludzie takie przepisy wymyślali. To “nawet” zwierzęta zabiera się do weterynarza na szczepienia.
  Nawet gdyby tak absurdalny przepis przeszedł, to nie sądzę by rodzice byli na tyle głupi by pozwalali zaszczepić dziecko bez nadzoru lekarza. Ale nie przejdzie, myślę, że farmaceuci też głupi nie są i podniosą krzyk.

 2. Collega 25.07.2018 15:01

  Będziesz wkładał łapkę przez to półokrągłe okienko i …

 3. BrutulloF1 25.07.2018 16:37

  Wsadźcie sobie ten Fundusz Kompensacyjny. 60 tys. (górna granica) po wieloletnich bojach sądowych z tymi bydlakami a dziecko uszkodzone na całe życie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.