Burza wokół propozycji autobusów dla Romów

Opublikowano: 30.10.2014 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4

Władze miasta Borgaro w północnych Włoszech zostały oskarżone o próbę wprowadzenia polityki apartheidu, po tym jak burmistrz miasta Claudio Gambino zaproponował utworzenie osobnej linii autobusowej dla przebywających w mieście Romów. Propozycja burmistrza, którą wywołała kontrowersje i odbiła się echem w całym kraju miała położyć kres kradzieżom i burdom wszczynanym przez Romów w autobusach linii nr 69, którymi dojeżdżają oni ze swojego obozowiska do centrum miasta. Na takie zachowanie skarżyli się mieszkańcy Borgaro.

Burmistrz zaproponował uruchomienie drugiej linii, o czym rozmawiać miał z miejskim komendantem policji. Jego zdaniem byłoby to rozwiązanie na którym nikt nie traci. Borgaro to małe miasteczko na północ od Turynu, zamieszkuje je trzynaście tysięcy ludzi. W pobliżu miasta w prowizorycznych barakach koczuje około 150 Romów. Linią, która najczęściej się poruszają jest przez miejscowych określana mianem „cygańskiej”. Mieszkańcy uskarżali się, że podróżujący nią Romowie zastraszają ich, atakują fizycznie i okradają. Włoskie media przytaczają przykład dziewczyny, której Romowie obcięli włosy podczas podróży autobusem. Czarę goryczy przelał atak na 13-letnią dziewczynkę, której Romowie usiłowali ukraść telefon komórkowy.

Propozycja burmistrza po konsultacjach z mieszkańcami była szeroko komentowana we włoskich mediach. Publicysta Massimo Gramellini z dziennika “La Stampa” bronił propozycji burmistrza pisząc, że jest to „apartheid wynikający nie z uprzedzeń rasowych ale z kryminalnych zachowań Romów”. Dodał on, że zbyt długo linia 69 była koszmarem mieszkańców miasta.

Naturalnie burmistrz Gambino ściągnął na siebie krytykę lewicowych publicystów, polityków i aktywistów, którzy zarzucili mu „rasizm”.

Na podstawie: The Telegraph
Źródło: Autonom

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o