Black Lives Matter zmusza IBM do obrotu o 180 stopni w kwestii technologii rozpoznawania twarzy

Opublikowano: 05.08.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 947

„W wyniku ostatnich protestów ruchu Black Lives Matters, które poruszyły kwestie rasizmu i działań policji w Stanach Zjednoczonych i na świecie, firma technologiczna IBM ogłosiła zawieszenie swoich działań na rynku rozwiązań technologii rozpoznawania twarzy ogólnego zastosowania. Czy oznacza to punkt zwrotny w stosowaniu przez służby bezpieczeństwa tej, mającej obecnie swoje wady, technologii?” – ta wiadomość przeszła prawie bez echa.

Z jednej strony tej historii, mamy nieudaną walkę z kryzysem COVID-19. Z drugiej, protesty i gniew wzniecany przez skandaliczną brutalność policji, która przywróciła do życia ruch Black Lives Matter na całym świecie. Pomiędzy tymi wydarzeniami, IBM ogłosiło 8 czerwca decyzję o wycofaniu się z planów dostarczania technologii rozpoznawania twarzy, z uwagi na obecne protesty, które wymusiły na nich dostosowanie się do własnych zasad etycznych.

„Technologia może wpłynąć na poprawę przejrzystości działań policji i pomóc im w służbie społecznościom, ale nie powinna promować dyskryminacji, lub nierówności na tle rasowym” – skomentował Arvind Krishna, dyrektor generalny spółki IBM.

Ta wypowiedź nie wywołała wielu reakcji, poza kilkoma ze strony analityków polityki gospodarczej, entuzjastów technologii i aktywistów. Mimo wszystko może to oznaczać znaczące zmiany w tym, jak duży wpływ na nasze życia ma technologia.

Kontrowersyjna technologia

Oprogramowanie do rozpoznawania twarzy pozwala na automatyczną identyfikację osób na podstawie zdjęć lub nagrań wideo. Do osiągnięcia tego celu technologia ta wykorzystuje dwa główne elementy: bazę danych zebranych wcześniej zdjęć oraz dużą moc obliczeniową. Oba elementy to obszary, w których ostatnimi czasy został poczyniony ogromny postęp, a to dzięki rozwojowi w takich dziecinach jak technologia dużych zbiorów danych i Sztuczna Inteligencja (AI). Umożliwiło to tym samym rozwój technologii rozpoznawania twarzy na dużą skalę.

Przez ostatnie kilka lat na świecie nastąpił wysyp przypadków użycia tej technologii. Już w lutym 2005 roku wydział policji z Los Angeles stosował system stworzony przez General Electric i Hamilton Pacific. Od tamtego czasu tego typu działania zostały mocno rozpowszechnione, a ich rozwój przyśpieszył. W 2019 Chiny miały w sumie 200 milionów kamer monitoringu, na terenie swojego państwa. Nawet bardziej gęsta siatka kamer monitoringu powstaje właśnie w Rosji. Nie wspominając o inicjatywach miast takich jak Nicea, która obecnie testuje[fr] tę technologię, lub Londyn, gdzie kamery analizują twarze przechodniów (bez ich wiedzy) w celu zlokalizowania osób poszukiwanych przez służby.

Służby obstają przy wykorzystaniu tego typu automatycznej inwigilacji, argumentując, że przynosi ona korzyści dla bezpieczeństwa: w drugiej połowie 2016 roku, Międzynarodowa Organizacja Policji Kryminalnej, Interpol, ogłosiła identyfikację tożsamości „ponad 650 przestępców, zbiegów, podejrzanych i zaginionych osób […]”. Te działania mają na celu walkę z przestępczością, terroryzmem, czy ostatnio, rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Tak jak wiele innych nowoczesnych technologii rozpoznawanie twarzy to miecz obosieczny. Korzyści, jakie przynosi, wiążą się także z zagrożeniami, szczególnie, w stosunku do podstawowych swobód obywatelskich.

Niektóre z organizacji zajmujących się prawami cyfrowymi ostrzegają przed potencjalnymi zagrożeniami i nadużyciami, które wiążą się z zastosowaniem technologii rozpoznawania twarzy. Te organizacje to między innymi, Electronic Frontier Foundation (EFF) i La Quadrature du Net. Ta druga koordynuje kampanię pod nazwą Technopolice, która jest inicjatywą mającą na celu katalogowanie i ujawnianie planów automatycznego nadzoru we Francji oraz wzywanie do systematycznego oporu.
Ograniczona niezawodność

Najbardziej szkodliwą wadą, jaką może posiadać technologia rozpoznawania twarzy, jest stronniczość. Tego typu narzędzia identyfikują ludzi na podstawie próbek, czyli tak zwanych „zestawów danych treningowych”. Jeśli te są niekompletne lub niestosowne, wówczas narzędzie nie dokona prawidłowego rozpoznania. To zjawisko określane jest mianem odchylenia wywiedzionego.

W zeszłym miesiącu, w celu zademonstrowania wspomnianego odchylenia, użytkownicy „Twittera” przetestowali AI, które rekonstruuje portrety na podstawie rozmazanych obrazów i opublikowali wynikłe nietypowe rezultaty w internecie. Algorytm zawodzi dużo częściej w przypadku Afroamerykanów i Latynosów. Przykładami są Barack Obama i Alexandria Ocasio-Cortez. Zbiór danych, który składał się głównie z portretów białych ludzi, sprawił, że rekonstrukcje zostały wykonane nieprawidłowo, bo skupiały się tylko na najczęściej występujących cechach charakterystycznych.

Poniższe zdjęcie przedstawiające białego Baracka Obamę pokazuje w skrócie problem odchylenia wywiedzionego, z którym boryka się AI.

Istnieje prawdopodobieństwo, że wykorzystanie AI do identyfikacji osób ze zdjęć o normalnej jakości, tj. nierozmazanych, będzie wiązało się z podobnym odchyleniem. „Załóżmy, że decyzja o oszacowaniu skłonności danej osoby do przestępczości jest określana na podstawie takich danych jak wiek, adres, kolor skóry, edukacja… a dane użyte do rozwoju oprogramowania pochodzą z zakładów karnych i więzień. Istnieje więc wysokie prawdopodobieństwo, że to oprogramowanie znacząco zaniży ryzyko, które stanowią biali ludzie, a wywinduje je dla innych”.

Fakty mówią same za siebie. W Londynie system rozpoznawania twarzy w czasie rzeczywistym wykazał 81% błędnych rozpoznań; w Detroit, Afroamerykanin podzielił się historią o swoim bezprawnym aresztowaniu wynikającym z błędnego rozpoznania.

Wątpliwa zasadność

Technologia rozpoznawania twarzy jest nie tylko zawodna, ale prowadzi też do większej dyskryminacji, jak potwierdziło w 2016 roku śledztwo dociekliwych autorów portalu „Pro Publica”. „Zdjęcia Google dodały tag “goryle” do zdjęcia dwojga Afroamerykanów […] narzędzie używane w procesie rekrutacji przez firmę Amazon wpływało na niekorzyść kobiet.”

Warto zauważyć, że w przypadku oskarżeń służb policyjnych o dyskryminację, technologia rozpoznawania twarzy często pojawia się jako dodatkowa, silnie poróżniająca, kwestia.

Śmierć George’a Floyda, spowodowana incydentem brutalności policji z 25 maja w Minneapolis, wywołała falę demonstracji najpierw w Stanach Zjednoczonych, a potem na całym świecie. Rozpoczęto od piętnowania dyskryminacji mniejszości rasowych. Jednak eskalacja brutalności doprowadziła do żądań ze strony demonstrantów, którzy mówili o konieczności demilitaryzacji organów ścigania, skandując slogan “Zaprzestać finansowania policji”. Tym samym, narzędzia masowej inwigilacji oraz prywatne firmy je dostarczające również znalazły się pod lupą. Dlatego też w związku z naciskiem aktywistów ruchu Black Lives Matter, spółka IBM ogłosiła swoje częściowe wycofanie się z rynku technologii rozpoznawania twarzy.

Nie jest przypadkiem, że to właśnie niebieski gigant (popularne określenie opisujące IBM) zareagował jako pierwszy. Spółka ma długą, momentami wstydliwą, historię, z którą musiała jakoś nauczyć się żyć. W roku 1934 IBM współpracowało z nazistowskim reżimem poprzez podległe spółki niemieckie. Dużo później, w roku 2013, było również zamieszane w sprawę programu inwigilacji PRISM, co zostało ujawnione przez Edwarda Snowdena. Może właśnie dzięki tym doświadczeniom IBM było w stanie odnaleźć się w obecnym konflikcie pomiędzy nastawionym na bezpieczeństwo państwie i aktywistami praw człowieka. Oczywiście, można też zastanowić się nad bardziej prozaicznymi argumentami obecnej strategii IBM, które bardzo chętnie chciałoby uniknąć wszelkich przyszłych spraw sądowych i związanych z nimi wydatków.

Mimo wszystko zmiana kierunku działań IBM okazała się na tyle prawdziwa, że wznieciła inicjatywę, za którą podążają też inni giganci przemysłu. Microsoft zadeklarował 12 czerwca, że nie zamierza sprzedawać swojej technologii rozpoznawania twarzy służbom policji; Amazon, w wyniku poczucia presji grupy, ogłosił moratorium na swoje narzędzie Rekognition.

Krok w kierunku wolności?

Potrzeba stworzenia ram prawnych stała się oczywista. W swojej wypowiedzi Arvind Krishna, dyrektor generalny IBM, wezwał Kongres Stanów Zjednoczonych do “rozpoczęcia dialogu narodowego, żeby ustalić, czy i jak technologie rozpoznawania twarzy mają być wykorzystywane przez organy ścigania”.

To wezwanie zostało wysłuchane. Członkowie Kongresu ogłosili 25 czerwca ustawę mającą zakazać stosowania technologii rozpoznawania twarzy przez policję. Dzień wcześniej, zakaz ten został wprowadzony w Bostonie przez tamtejszą radę miasta.

Bez wątpienia to dopiero początek długiej walki prawnej i politycznej o stworzenie procedur zastosowania technologii rozpoznawania twarzy, które będą szanowały prawa obywateli. Po raz pierwszy jednak ruchy obrony praw człowieka wydają się być na pozycji, która pozwala im wpływać na gigantów technologicznych i elity polityczne, przybliżając im obraz wspólnego dążenia do technologii, która przyniesie korzyść dla wszystkich.

Autorstwo: Rémy Vuong
Tłumaczenie: Rafał Myśliwczyk
Źródło: pl.GlobalVoices.org
Licencja: CC BY 3.0

Bibliografia

1. https://www.ibm.com/blogs/policy/facial-recognition-susset-racial-justice-reforms/

2. https://www.forbes.com/sites/glenngow/2020/06/23/why-are-technology-companies-quitting-facial-recognition/#5b151bc96994

3. https://mapr.com/blog/big-data-key-unlocking-facial-recognition-business/

4. https://www.npr.org/2019/12/16/788597818/how-china-is-using-facial-recognition-technology

5. https://www.themoscowtimes.com/2019/11/12/russia-building-one-of-worlds-largest-facial-recognition-networks-a68139

6. https://www.lebigdata.fr/nice-test-reconnaissance-faciale

7. https://techcrunch.com/2020/01/24/londons-met-police-switches-on-live-facial-recognition-flying-in-face-of-human-rights-concerns/

8. https://www.interpol.int/en/How-we-work/Forensics/Facial-Recognition

9. https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-8046325/Chinese-facial-recognition-identify-people-wearing-masks.html

10. https://www.eff.org/pages/face-recognition

11. https://www.laquadrature.net/en/2020/02/27/first-success-against-facial-recognition/

12. https://technopolice.fr/

13. https://twitter.com/tg_bomze/status/1274098682284163072?s=20

14. https://twitter.com/Chicken3gg/status/1274314622447820801?s=20

15. https://twitter.com/osazuwa/status/1274444300894572546?s=20

16. https://intelligence-artificielle.agency/les-biais/

17. https://www.technologyreview.com/2019/07/04/134296/london-polices-face-recognition-system-gets-it-wrong-81-of-the-time/

18. https://www.washingtonpost.com/opinions/2020/06/24/i-was-wrongfully-arrested-because-facial-recognition-why-are-police-allowed-use-this-technology/

19. https://www.nytimes.com/2020/06/24/technology/facial-recognition-arrest.html

20. https://www.propublica.org/article/machine-bias-risk-assessments-in-criminal-sentencing

21. https://digital-society-forum.orange.com/fr/les-actus/1166-ia-quand-la-reconnaissance-faciale-a-des-biais-racistes

22. https://www.tellerreport.com/news/2020-06-11-tn-rabiot-police-officiel–the-shocking-article-from-streetpress.rkwwwD1TU.html

23. https://www.washingtonpost.com/technology/2020/06/12/facial-recognition-ban/

24. https://www.msn.com/en-us/news/technology/microsoft-wont-sell-police-its-facial-recognition-technology-following-similar-moves-by-amazon-and-ibm/ar-BB15lTVy

25. https://twitter.com/wusa9/status/1277389149289484293

26. https://blog.aboutamazon.com/policy/we-are-implementing-a-one-year-moratorium-on-police-use-of-rekognition

27. https://www.techrepublic.com/article/congress-proposes-ban-on-government-use-of-facial-recognition-software/

28. https://www.boston.com/news/local-news/2020/06/24/boston-face-recognition-technology-ban


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Stanlley 05.08.2020 12:10

    Tak dla przypomnienia – czym jest BLM i kto to finansuje – przecież za darmo tego nie robią!

    – zamieszki w stanach : https://www.youtube.com/watch?v=6WHwBkMeEyE
    – na rabowanie sklepów podjechał royce-roycem : https://youtu.be/hqjBoo9y-jo?t=1489
    – kamień w okno za poprarcie protestujących BLM : https://youtu.be/hqjBoo9y-jo?t=330
    – szabrowanie salony samochodowego a potem pociągu : https://youtu.be/ygMLEdHr5Jk?t=915
    – mała grupka protestujących szabruje kilkanaście radiowozów z broni bo policjanci nagle uciekli : https://youtu.be/WSOnwg1vejo?t=711
    – tolerancja wg czarnych : https://youtu.be/t2xop7HNtDU?t=1120
    – miasteczko wolności  – CHAZ – wewnątrz strefy tylko dla czarnych , potem o najemnikach w strefach : https://youtu.be/n9qy8RIb-vA?t=1228
    – gangster z BLM próbuje rabować punkt usługowy : https://youtu.be/rS0cwenOHIQ?t=1636
    – policja z Minaepolis, gdzie zginął George Floyd byli szkoleni przez izraelską policję : https://youtu.be/ygMLEdHr5Jk?t=697
    – BLM murzynka katuje matkę z dzieckiem : https://youtu.be/RZjGxWvIkKk?t=907
    – BLM sytuacja w domu opieki nad starszymi, niedołężnymi a potem Szwecja : https://youtu.be/skxpuLdr4AM?t=1051
    – BLM interwencja policji : https://youtu.be/vwJPuf_jrUo?t=40
    – BLM , tymczasem w barze : https://youtu.be/k0tfPBOMomg?t=415
    – lista firm wspierających BLM : https://www.joshwho.net/these-252-companies-are-supporting-black-lives-matter/
    – właścieciele sklepików złapali złodzieja , wreszcie przyjeżdża policja i pacyfikuje właścicieli a złodzieja wypuszcza : https://youtu.be/ygMLEdHr5Jk?t=464
    – milicja obywatelska : https://youtu.be/hqjBoo9y-jo?t=467

    A teraz po przygotowaniu teoretycznym – możecie czytać artykuł 🙂

  2. dagome12345 06.08.2020 11:22

    hehehe uśmiałem się czytając te brednie.
    Już widzę jak firmy na całym świecie zaprzestaną prac na systemami inwigilującymi społeczeństwa. Zważywszy na fakt ,że wydały już na to dziesiątki miliardów 🙂
    Bo co, policja ich nie będzie używać?
    No to będą to robić pozostałe służby , których liczba jest nieznana większości społeczeństwa.

    BLM doprowadzi do dwóch rozwiązań:
    1. Wytworzą się dwa kręgi społeczne. Pierwszy znaczniej mniejszy, ale bogaty, z prywatna policją, służbami, ochroną, normami prawnymi oraz obyczajowymi ( wszystkim tym co tworzy bezpieczeństwo i normalność) itd. Drugi w którym znajdzie się ćpający, kradnący, gwałcący, mordujący się na wzajem plebs, który oczywiście będzie kierował się normami równości i obyczajowości gender.
    Wcześnie czy później skomląc, druga grupa przyjdzie po pomoc do grupy pierwszej. Gdy jej nie otrzyma, winą za swoją niedole obarczą grupę pierwszą , wtedy grupa pierwsza udzieli pomocy ale nie za darmo. Grupa druga zapłaci jeszcze większą utratą samodzielności, wolności, w porównaniu do której inwigilacja kamer rozpoznających twarze to będzie bułka z masłem.
    2. Wytworzone strefy No Go należące do BLM czy faszystowskiej anfity staną się bardzo szybko nieprzyjazne do życia ( jak zresztą każdy socjalizm) i ludzie zaczną stamtąd uciekać. Narastająca przestępczość , narkotyki, anarchizm z natury rzeczy niepotrafiący utrzymać na powierzchni żadnej większej grupy ( braki w dostarczaniu żywności, ochrony zdrowia, zapewniania bezpieczeństwa itd) spowodują brutalną reakcję sytemu , za przyzwoleniem reszty społeczeństwa. A raz dane takie przyzwolenie spowoduje narzucenie nowych rozwiązań całemu społeczeństwu. I wtedy zrozumiemy co oznacza permanentny system monitoringu naszego życia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.