Autostradowa katastrofa

Opublikowano: 25.04.2012 | Kategorie: Gospodarka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1217

Na niecałe 50 dni przed rozpoczęciem Euro 2012 wiemy już dokładnie, że czeka nas autostradowa katastrofa. Żaden z autostradowych ciągów ani z zachodu na wschód (A-2,A-4) ani z północy na południe (A-1) nie będzie przejezdny i co więcej zapewnienie tej przejezdności odsuwa się w bliżej nieokreśloną przyszłość.

Nie pomogła nawet tzw. ustawa o przejezdności, którą rządząca koalicja PO-PSL przeforsowała w poprzednim miesiącu, zupełnie absurdalna bo wprowadzająca autostradowy ruch samochodowy na plac budowy, że aż wstyd się przyznać, iż była głosowana w Sejmie.

Ale i ona się ostatecznie nie przyda bo są takie odcinki autostrad gdzie jeszcze nie ma do końca przygotowanych nasypów drogowych, a cóż dopiero warstw kruszywa i asfaltu, po których można by się było poruszać.

Jest jednak jeszcze inna odsłona autostradowej katastrofy. Sytuacja finansowa firm, które parę lat temu rozpoczęły swoją przygodę z budową autostrad w Polsce.

Jedna już spektakularnie upadła pozostawiając rozgrzebaną budowę (zresztą przejętą od chińskiej firmy Covec, która ponad rok temu zeszła z placu budowy) na autostradzie A-2. To firma DSS, o jej sytuacji finansowej minister Nowak jeszcze 2 miesiące temu wyrażał się w samych superlatywach.

Pozostawiła wielomilionowe zobowiązania i rozsierdzonych podwykonawców, którzy teraz blokując drogi będą dochodzili swoich należności w GDDKiA bo u syndyka nie mają szans, ponieważ wartość majątku firmy jest kilkakrotnie niższa od jej zobowiązań.

Wygląda jednak na to, że ta upadłość to czubek góry lodowej jeżeli chodzi o firmy budujące autostrady w Polsce. Właśnie sąd rejonowy w Poznaniu zwrócił wnioskodawcy wniosek o upadłość likwidacyjną kolejnego potentata Hydrobudowy Polska ale tylko ze względów formalnych. Był to w ciągu ostatnich kliku miesięcy już trzeci wniosek o upadłość tej firmy.

Ale i pozostałe firmy budujące autostrady i obecne na polskiej giełdzie jak widać po ich notowaniach, nie mają się najlepiej, co świadczy o tym, że inwestorzy w te papiery zdają sobie coraz bardziej sprawę, że wyszły one na budowie autostrad jak przysłowiowy „Zabłocki na mydle”.

Wartość akcji firm budujących autostrady od momentu podpisania kontraktów z GDDKiA do połowy kwietnia tego roku gwałtownie się zmniejszyła. I tak akcje PBG potaniały aż o 86%, Mostostalu Warszawa o 81%, Polimexu o 79% wspominanej Hydrobudowy także o 79%, GTC o 72%, co nieodparcie nasuwa wniosek, że akcjonariusze wietrzą już kolejne upadłości.

Tylko jedna firma giełdowa zaangażowana w budowę autostrad czyli Budimex daje sobie jakoś radę, a wartość jej akcji w tym samym okresie nie tylko nie spadała ale wręcz przeciwnie wzrosła o ponad 22%. Ale to firma z olbrzymim doświadczeniem także międzynarodowym budująca autostrady np. w Iraku jeszcze w latach 80-tych.

Jak wygląda w takich warunkach sytuacja finansowa podwykonawców tych wielkich firm, łatwo sobie wyobrazić. Pewnie będziemy się o tym przekonywać na własnej skórze stojąc w gigantycznych korkach na skutek blokad dróg przez nich organizowanych w różnych miejscach w Polsce.

Wszystko to ma miejsce w sytuacji kiedy po raz pierwszy w całym ostatnim-20 leciu, zostały spełnione jak się wydawało wszystkie warunki pozwalające na budowę autostrad i dróg szybkiego ruchu.

Były na czas ich projekty, jest prawo pozwalające w stosunkowo szybkim tempie przygotowywać tereny pod budowę dróg, były wreszcie w odpowiedniej wysokości pieniądze pochodzące zarówno z polskiego jak i unijnego budżetu.

Mimo tego mamy totalną katastrofę na budowie autostrad, wielomiesięczne opóźnienia, czasami już bez nadziei na zakończenie budów, niską jakość, co ujawniło się w sposób szczególny po tej zimie, a teraz jeszcze upadłości wielkich firm będących wiodącymi w budowlanych konsorcjach co zapewne spowoduje masowe upadłości podwykonawców.

Dlaczego tak się dzieje i kto do tego doprowadził odpowiedzcie sobie państwo sami.

Autor: Zbigniew Kuźmiuk
Zdjęcie: jo.sau
Źródło: Nowy Ekran

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

37
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
pablitto
Użytkownik
pablitto

Wiem coś o tym, bo zdarzyło mi się pracować na owych kontraktach.
A co do pieniędzy na drogi to kasa raczej pochodzi z unijnego i polskiego budżetu (w sensie wielkości), z tymże ten polski budżet zakładam pochodzi w dużej mierze z kredytów bankowych i długu publicznego – o nadwyżkach budżetowych coś ostatnio nie słychać ;]
Cóż, czekamy teraz na elektrownię jądrową budowaną w ten sam sposób… ;/

PS. a tak w ogóle to – TIRy na tory – jeszcze tylko tak możemy ustrzec się przed znacznie szybszym zniszczeniem naszych dróg, wybudowanych też z naszej kasy i … w jakości niestety opisanej powyżej. “Biedny płaci dwa razy” – czy jakoś tak? za to “bogatego stać na oszczędzanie”.
ehhh

Rozbi
Użytkownik
Rozbi

Pablitto – wszystko ok – ale hasło TIRy na tory jest z nieba wzięte, pomine już fakt kosztów przejazdu i monopolu właściciela torowisk. Ale co najważniejsze – stacje przeładunkowe mogą istnieć tylko w określonych miastach w określonych miejscach (przy węzłach kolejowych) – takie ograniczenie podaży na pewno spowodowałoby wzrost cen usług transportowy – a jeszcze przecież z takiej stacji przeładunkowej koło torowiska trzeba towar rozładować i tak zapakować na tira żeby przewieźć np do miejscowości oddalonej o 50km albo nawet do firmy oddalonej o 5-10km na obrzeżach miasta.

Pomysł TIRy na tory jest wg mnie logistyczną pomyłką, i na pewno w skali makro nie wyszłoby taniej niż obecnie.

pablitto
Użytkownik
pablitto

na początek wystarczy TRANZYT – nie pomyślałeś o tym, ile TIR’ów ryra nasz słaby asfalt (bo przecież np. na beton nas “nie stać” poza kilkoma pilotażowymi odcinakmi). Działa to w okolicy w tak małych krajach jak Czechy czy Austria. Kropka.

Raptor
Użytkownik

Efekty inwestycji związanych z Euro widać. Otwartym pozostaje tylko kwestia kto ile ukradł.

Janusz Korczyński
Użytkownik

Raptor,
trafiłeś w samo sedno.
Rozbi,
Mylisz się chłopie. Transport kolejowy jest o wiele tańszy i tranzytowe przejazdy przez nasz kraj nie tylko odbudowałyby zniszczoną w 3 RP kolej (mieliśmy jedne z najlepiej rozbudowanych kolei na świecie), ale także zmniejszyłyby gigantycznie koszta utrzymania dróg. Jednak rząd nie chce PKP monopolisty państwowego zjednoczonego w jedną spółkę (posiadającą całą infrastrukturę kolejową i koleje same), bo koledzy muszą zarobić na czymś w zarządach. Nie ważne, że ekonomicznie i ekologicznie jest to sensowniejsze.

remik432
Użytkownik
remik432

To dopiero wieszchołek góry lodowej i nie dotyczy tylko autostrad oraz dróg ale wszystkich zamówień publicznych na roboty budowlane gdzie podstawowym kryterium jest cena. Znajomy wykonywał ekspertyze 26 km nowo wykonanej drogi ,nic nie było zgodne z projektem wykonawczym a zastosowane materiały najnizszej jakości.Żyjemy w jakiśmy chorym Państwie.

Raptor
Użytkownik

@Janusz Korczynski
Ciężko nie trafić w sedno przy takiej skali problemu.

A propos kolei, to ojciec pracujący na PKP jeszcze w czasach PRL rzucił kiedyś kilka ciekawostek, jak sprawnie działająca infrastruktura została rozkradziona i zapuszczona po transformacji systemowej. Dla przykładu, wcześniej wszystkie kluczowe zwrotnice były zimą podgrzewane, co niemal uniemożliwiało opóźnienia pociągów podczas niskiej temperatury i opadów śniegu. Dziś można zimą czekać niekiedy godzinami na pociąg.

Celowe doprowadzenie do niewydolności i nierentowności oraz rozparcelowanie kolejnictwa jest oczywistym przygotowaniem na sprzedaż w ręce firm zagranicznych.

gonzo111
Użytkownik
gonzo111

Kiedyś ktoś ładnie opisał proceder w internecie.

A kluczem jest łapówa.

Konsorcjum czyli główny wykonawca wygrywał przetarg, który był już wcześniej rozstrzygnięty za potężne pieniądze. To konsorcjum tworzy banda kolesi lub mafia….jak zwał tak zwał. Konsorcjum rozpisuje przetargi na wykonawstwo. Żeby zostać marnym podwykonawcą trzeba zapłacić…dużo. I tak mała firma, choć o szczerych intencjach musi borykać się z terminami, musi ciąć wydatki na materiały i jakość robót bo już na starcie jest w plecy. A kasę za wykonastwo zobaczy dopiero po zakończeniu etapu inwestycji.

Przy końcu inwestycji konsorcja zorientowały się, że nie da się zrealizować wszystkiego w terminie bo jest to niewykonalne. Więc zwijają się ale swoje już wzięły. Zostali podwykonawcy…często na lodzie.

gonzo111
Użytkownik
gonzo111

Kiedyś ktoś ładnie opisał proceder w internecie.

A kluczem jest łapówa.

Konsorcjum czyli główny wykonawca wygrywał przetarg, który był już wcześniej rozstrzygnięty za potężne pieniądze. To konsorcjum tworzy banda kolesi lub mafia….jak zwał tak zwał. Konsorcjum rozpisuje przetargi na wykonawstwo. Żeby zostać marnym podwykonawcą trzeba zapłacić…dużo. I tak mała firma, choć o szczerych intencjach musi borykać się z terminami, musi ciąć wydatki na materiały i jakość robót bo już na starcie jest w plecy. A kasę za wykonastwo zobaczy dopiero po zakończeniu etapu inwestycji.

Przy końcu inwestycji konsorcja zorientowały się, że nie da się zrealizować wszystkiego w terminie bo jest to niewykonalne. Więc zwijają się ale swoje już wzięły. Zostali podwykonawcy…często na lodzie.

Tak jest realizowana każda inwestycja w tym kraju .

Dziki to kraj.

Szary
Użytkownik
Szary

“przed rozpoczęciem Euro 2012 wiemy już dokładnie, że czeka nas autostradowa katastrofa”

Poniższy link odeśle was na You Tube gdzie ktoś zrobił najlepszy komentarz do polskiego premiera i polskich autostrad:

http://www.youtube.com/watch?v=MKIH3IlVZpM

norbo
Użytkownik

A po co te autostrady? Ja nie chcę… ja chcę pociągi, komunikacje publiczną, chcę tramwaje w miastach i trasy rowerowe…

Paliwo powinno kosztować 5 euro za litr :-)

Raptor
Użytkownik

Też bym chciał kolej “maglev”, żebym był w domu w 10 minut a nie po 2 godzinach ;). Póki pieniądz rządzi, jest to niemożliwe.

Il
Użytkownik

Największą katastrofą w tym przypadku są istniejące i budowane autostrady.

Róównież mi te śmiercionośne drogi nie są potrzebne (bezpośrednio i pośrednio).

A gdzie info o ludziach, którym rządokraci i urzędnicy ukradli ziemie pod budowę autostrad, innych dróg i stadionów ?

“Autostrada miewa straty, ale kulczyk zarabia”:

http://m.wyborcza.biz/biznes/1,106501,7373355,Autostrada_Wielkopolska_miewa_straty__ale_Kulczyk.html

” Na otwarciu prywatnej autostrady kulczyka był wałęsa, kwaśniewski i komorowski.”:

http://www.tvn24.pl/1,251,8,95058468,235305242,11808199,0,forum.html

“rządokraci wspólnie z finansistami po trupach idą do swoich wspólnych niezdrowo egoistycznych i hedonistycznych celów”:
1.
http://www.podkarpacka.policja.gov.pl/komendy-miejskie-i-powiatowe/kmp-rzeszow/wydarzenia/art1532,tragiczny-wypadek-przy-budowie-autostrady-a-4.html
2.
http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20111007/REGION00/19487647
3.
http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110914/RZESZOW/272967521

Tytuł artykułu powinien brzmieć:
“Śmiertelne autostrady”

autostrady i euro2012 to mega oszustwa za które niestety płaci całe społeczeństwo (część społeczeństwa znaczną utratą zdrowia a nawet utratą życia)

Transport tirowy powinien być wyeliminowany poprzez powrót do tradycyjnych rzemiosł (uprawa lnu i konopii na ubrania, uprawa prawdziwie zdrowej i różnorodnej żywności nie zanieczyszczonej przemysłem motoryzacyjnym i paliwowym – jedna kropla motooleju zatruwa 1000 litrów wody – niezanieczyszczona woda w Polsce jest rzadkością)

Tak zwany rząd, urzędnicy i finansiści poprzez budowę autostrad (na gruntach na których można było uprawiać antynowotworową zdrową żywność) popełnili zbrodnię przeciwko Narodowi Polskiemu oraz przeciwko ludzkości.

Coraz więcej ludzi choruje na nowotwory i to jest prawdziwa katastrowa (wywołana między innymi laniem betonu, asfaltu i zanieczyszczeniem środowiska przez pazernych i bezmyślnych przemysłowców).

msciciel
Gość
msciciel

Kto jest winien opóźnień i katastrofy autostradowej?

No przecież odpowiedź jest oczywista: winien jest Kaczyński i PiS.

devilan1410
Użytkownik

Płatne autostrady – nie byłoby nic złego, gdybyśmy żyli w kapitalizmie, a nie socjalistycznym dla wybranych, eurokołchozie zbudowanym na starych komunistycznych układach.

devilan1410
Użytkownik

@norbo – żal mi z powodu tego, co napisałeś. Choć sam nie jeżdżę autem to nie jestem takim chamem żeby życzyć 5 euro za litr zmotoryzowanym z powodu jakichś głupich socjalistycznych idei rodem z PRLu, że każdy musi wsadzić dupę razem z ludem i jechać pociągiem/tramwajem itp.

Jak pociąg/tramwaj/droga rowerowa będzie na tyle korzystna cenowo i z innych względów, to nikt nie musi nikogo nakłaniać, żeby skorzystał akurat z tego sposobu transportu. Jestem przekonany, że większość osób podróżująca pociągami chciałaby jechać we własnym aucie, tym bardziej jeżeli na stacji benzynowej zapłaci za PALIWO a nie AKCYZĘ (czyt. haracz dla złodziei).

Kolej wtedy musiałaby być jedną z najszybszych na świecie, wygodną i nowoczesną ażeby ludzie chętnie nią podróżowali.

Ja mam pojęcie takiego postępu, niestety socjalizm opiera się na zakazach, nakazach, dopłatach, haraczach i wszelkiego rodzaju innych głupotach stworzonych z wymysłów utopijnych ćwierćinteligentów.

Ma być przystępnie, porządnie i trwale, a będzie i korzyść i zysk, i zdecydowanie POSTĘP.

Ciekawe jak wyglądałaby Polska, gdyby każdy z polityków podpisał umowę na 100% odpowiedzialność za swoje czyny i było to egzekwowane, gdyby każda inwestycja rządowa była najlepiej wybraną, kiedy każda sprzedana, nierentowna spółka była wystawiana na LICYTACJĘ, a nie oddawana za bezcen kolesiom. Tego można mnożyć w nieskończoność, a jak jesteśmy przy autostradach – Niemcy za swoje zapłacili dużo mniej, Czesi jeszcze mniej od Niemców… a wystarczy sprawdzić niedługo jakość dróg w PL i w tych dwóch pozostałych krajach.

Pytanie najważniejsze, jak wyglądałyby nasze finansowe możliwości wyboru, ocena rynku, gdyby nie było żadnego innego obciążenia finansowego jak podatek liniowy, a wszelkie usługi wybieralibyśmy MY za pomocą własnego rozumu?

memento
Użytkownik

W Norwegii budowa autostrady/drogi szybkiego ruchu to inwestycja jak każda inna. Przelicza się koszt autostrady i zbiera się haracze od użytkowników ruchu dopóki te koszty nie zostaną zwrócone. Proste, a zarazem uczciwe, bo płacą Ci co jeżdżą najwięcej. Ale do takiego rozwiązania potrzeba innej mentalności, większego dobrobytu, tak by ludzie nie myśleli gdzie da się na tym urwać parę milionów…

pasanger8
Użytkownik

Rozbi w Szwajcarii tę wg ciebie ,,obłędną” ideę Tiry na tory wcielili w życie i bardzo sobie chwalą -jest to korzystne dla ludzi(mniej ofiar śmiertelnych na drogach i o wiele mniej chorych i zmarłych na skutek chorób układu oddechowego(spaliny z samochodów)czyli brzydko mówiąc o wiele mniejsze koszty zewnętrzne-koszty ,które ponosimy jako społeczeństwo.Koszty te są o wiele wyższe w przypadku transportu samochodowego niż kolejowego.

O.S.: Czy gospodarka Szwajcarii ucierpiała na wprowadzeniu waszych pomysłów?

Toni Aschwanden: Nie. To był główny argument podczas kampanii promującej wprowadzenie opłat od kilometra, przed referendum w 1998 roku. Lobby drogowe utrzymywało, że jeżeli wprowadzimy te opłaty, to cała gospodarka Szwajcarii upadnie i że każde gospodarstwo domowe będzie musiało wydać rocznie ponad 500 SFR więcej. Roztaczano bardzo czarne wizje, ale w końcu okazało się, że inflacja spowodowana tymi opłatami była tak mała, że wręcz trudna do udowodnienia. Mówiło się o możliwym wzroście cen z tego powodu o około 0,1%. Te wszystkie przepowiednie wieszczące klęski okazały się kompletnie nieprawdziwe, a Szwajcaria ma nadal jedną z najbardziej konkurencyjnych gospodarek na świecie, co jest dowodem na nieprawdziwość ostrzeżeń lobby drogowego.

http://www.rynek-kolejowy.pl/25225/Tiry_na_tory_+_jak_poradzili_sobie_Szwajcarzy.htm
Czy wreszcie dla ciekawych tematu link do całej rozmowy z Tonim Aschwadenem ze Szwajcarskiej Alpen Initiative
http://tirynatory.salon24.pl/
Przeczytajcie a zrozumiecie ,że obecna sytuacja w Polskiej polityce transportowej to nie wolność a zwyczajne ciche wspieranie lobby koncernów samochodowych i budowlanych(materiały budowlane i remonty)
Co nam grozi gdy bezmyślnie będziemy naśladować amerykański model rozwoju transportu i co to ma wspólnego z wolnym rynkiem pokazuje film:
http://alterkino.org/wpuszczeni-w-korek obejrzyjcie i przemyślcie

devilan1410
Użytkownik

@memento

Wystarczy po prostu nie zabierać ludziom ich pieniędzy. Jak ludzie sami będą decydowali co chcą opłacić, wtedy rynek się do nich dostosuje, a teraz my musimy dostosowywać się, nierzadko kosztem wiązania ledwo końca z końcem…

KontrowersyjneKontrowersje
Gość

“Raptor
Efekty inwestycji związanych z Euro widać. Otwartym pozostaje tylko kwestia kto ile ukradł.”

Sądzę, że Raptor napisał samą prawdę. Reszta nie ma znaczenia i tylko zajmuje nam czas – znowu chodzi o kasę i tyle. Przecież politycy nie zrobili nam nic nowego rozkradając to co im dali na inwestycje – dziwne, że jeszcze się nie przyzwyczailiśmy :]…

Szary
Użytkownik
Szary

Kawał o przetargu na budowę autostrad.
Chińczycy: – Wybudujemy za miliard.
Niemcy: – Wybudujemy za dwa miliardy.
PO: – Dlaczego aż dwa? Chińczycy zrobią to za jeden.
Niemcy: – Bo to solidna niemiecka robota, te autostrady będą miały gwarancję na pięćdziesiąt lat, a przetrwają wieki.
Polacy z układu: – My wybudujemy autostrady za siedem miliardów.
PO: – Ale czemu tak drogo?!
Polacy z układu: Trzy miliardy dla was, trzy miliardy dla nas, a miliard dla Chińczyków, żeby ktoś to wybudował.

Mało śmieszy ten kawał, bo chyba tak w Polsce odbywają się przetargi…
Póki zamiast uczciwie pracować będzie się defraudować – póty nasze dziadostwo będzie się pogłębiać.

norbo
Użytkownik

@Szary – dlaczego obrażasz Chińczyków sugerując, że nie potrafią porządnie budować? Oni zaopatrują cały świat w produkty wszelakie i jakoś ten świat nie narzeka… Przynajmniej coś robią a nie tylko naklejają metki jak mają to w zwyczaju Europejczycy. Dlaczego obrażasz Polaków sugerując, że tylko kradną i nic nie potrafią porządnie zrobić? Wpychasz “polską flagę w gówno” twierdząc, że Polacy potrzebują niemieckiej pomocy przy wszystkim? Rozwijasz starą szkołę “rasy panów”, prawda?………..

norbo
Użytkownik

“Wystarczy po prostu nie zabierać ludziom ich pieniędzy. Jak ludzie sami będą decydowali co chcą opłacić, wtedy rynek się do nich dostosuje, a teraz my musimy dostosowywać się, nierzadko kosztem wiązania ledwo końca z końcem…”

A ponieważ niewielu potrzebuje chemioterapii to niewielu zechce opłacać szpitale onkologiczne – “rynek się dostosuje” i w ten prosty sposób społeczeństwo pozbędzie się słabych chorych jednostek…. prawda?

devilan1410
Użytkownik

@norbo

Rozumiem, że w kapitalizmie nie ubezpieczałbyś się, tak? Gdybyś był ubezpieczony miałbyś odszkodowanie i leczenie na wysokim poziomie (choć u nas wysoki poziom to nie stanie w kolejkach).

norbo
Użytkownik

Zakładam, że nie byłoby mnie na to stać – założenie to opieram na informacjach o liczbie osób nie mających prawa do opieki medycznej w “bogatych krajach”, w których “ludzie decydują co chcą opłacić” (np. USA) i wiedzy o strukturze wynagrodzeń w różnych krajach. A ty na jakiej podstawie sądzisz, że załapałbyś się do garstki wybrańców?

Szary
Użytkownik
Szary

@ norbo
Dlaczego manipulujesz moje słowa? Może wykażesz się przyzwoitością i nie będziesz wkładał mi w usta słów których nie powiedziałem?
Zacytowałem kawał. Nie powiedziałem że Chińczycy nie potrafią, nawet ten kawał czegoś takiego nie stwierdził.
Dlaczego manipulujesz moje słowa? Nie obrażam Polaków, przytoczyłem tylko część z nich – tych z układu, którzy są umoczeni i kradną. A co, nie ma takich?
Dlaczego manipulujesz moje słowa? Nie wepchnąłem polskiej flagi w gówno, wręcz przeciwnie – pod artykułem “Tłumy w obronie TV TRWAM” właśnie protestuję przeciw takim zachowaniom.
Dlaczego manipulujesz moje słowa? Posądzasz mnie o nazizm? Nigdzie niczego takiego nie stwierdziłem.
Coś dużo tych kłamstw i manipulacji na mój temat. Przeproś, albo nazwę twoje postępowanie po imieniu

norbo
Użytkownik

Nie można manipulować słów – można manipulować słowami ;-)

Ach… nie obrażaj się kolego Szary, ja tylko żartowałem. Myślałem, że teraz będziemy opowiadać sobie kiepskie żarty uogólniające i utrwalające obraźliwe opinie na temat pewnych ludzi….

Szpady czy pistolety?…. ;-)

Szary
Użytkownik
Szary

Pomówiłeś mnie o sprzyjanie nazizmowi, obrażanie Polaków i Chińczyków, wpychanie naszej flagi w gówno. Pokazałem że kłamiesz – a ty nazywasz to żartami? Kiepskie to przeprosiny z twej strony

norbo
Użytkownik

Nie pokazałeś, że ja skłamałem a przyznałeś, że zacytowałeś kawał, który moim zdaniem – i zapewne nie tylko moim, niesie wiele negatywnej treści i stereotypów o przedstawicielach różnych narodowości.

devilan1410
Użytkownik

@norbo

Czy w USA jest jeden jedyny podatek liniowy a za resztę płaci obywatel wybierając co zechce? Tam teraz tez jest socjalizm, najgorszy, bo najdroższe rzeczy można wybrać, a za resztę haracz i tak się płaci.

devilan1410
Użytkownik

Zresztą, u nas też coraz więcej tej jawnie złodziejskiej dyktatury. Jesteśmy w pełnym socjalizmie, a poza tym łazimy prywatnie do lekarza, dentysty i generalnie wszędzie gdzie nas stać, bo ten socjal, strach się bać…

Poza tym jesteśmy oszukiwani, że płacimy w akcyzie za drogi, bo wcale tak nie jest. Jest to straszna półprawda, bo płacić będziemy i w akcyzie i na bramkach…

Po takiej sytuacji wiem jakim cudem przechodzą takie żarty jak tam kolega wyżej przytoczył. Niezależnie ile ukradną to i tak im za to zapłacimy.

Il
Użytkownik

Zostały urażone moje uczucia religijne związane z wyznawaną przeze mnie religią antymotoryzacyjną i antyautostradową. Adminie, proszę o usunięcie wpisów proautostradowych. Urzędnicy, politycy i policja okradli i okradają właścicieli gruntów i nieruchomości pod pseudopubliczne zamówienia jakimi są autostrady, drogi ekspresowe itp. Poszkodowana jest mniejszość a większość milczy. To podobnie jak z bijatyką w publicznym miejscu. Większość bije mniejszość a społeczeństwo patrzy jak w telewizję – bez właściwych reakcji, bez obrony bitej mniejszości – jakby krzywda działa się za grubym ekranem którego nie można rozbić. To skutek wieloletniego manipulatorskiego zastraszania społeczeństwa przez przestępców w garniturach i krawatach za pośrednictwem zobojętniającej telewizji.

Rząd, GDDKiA i urzędnicy z użyciem firm ochroniarskich (dawnych SBeków i milicjantów, zomowców, ormowców itp), policji i wojska okradają obywateli przejmując ich nieruchomości w celach pseudopublicznych.
Czas na prawdziwe prawo i prawdziwą sprawiedliwość.
Koniec centrostolicowej przestępczej dyktatury partyjniaków, pozerów i złodziejskiego kolesiostwa.

pasanger8
Użytkownik

Devilanie jeżeli w Ameryce jest socjalizm to dlaczego są tam podatki degresywne?Najbogatsi płacą efektywną stopę opodatkowania pomiędzy 15%a 16%(jest tam 15%podatek od zysków kapitałowych )-Nie wystarcza ci ,że państwo w USA pełni rolę Robin Hooda na opak czyli odbiera biednym ,żeby dać bogatym?Czego ty byś jeszcze chciał,żeby tam nie było socjalizmu wg ciebie?Okresowego odstrzału niewystarczająco zamożnych. Wpisz sobie do googla : Warren Buffet i sekretarka podatki to zobaczysz ,że podwyższenia podatków dla najbogatszych domagają się sami najbogatsi.

shuang
Użytkownik
shuang

@pablitto: “Cóż, czekamy teraz na elektrownię jądrową budowaną w ten sam sposób…”
Pomijając wszystkie inne ewentualne obiekcje to to jest chyba wystarczający powód by protestować przeciwko budowie takiej elektrowni…
@pasanger: “…podwyższenia podatków dla najbogatszych domagają się sami najbogatsi.”
Pamiętam, że w tekście sprzed kilkunastu lat w “GW” jeden z “naszych” najbogatszych chwalił się, że on ma takie odpisy, że nie płaci podatków.
Propozycja WB przypomina mi: “Jak partia mówi, że da, to mówi. A jak mówi, że nie da, to nie da.”

devilan1410
Użytkownik

Niechaj najbogatszy płaci tyle samo co najbiedniejszy – podatek nie powinien zależeć od zarobku, to powinna być opłata za te same prawa obywatelskie i służby publiczne.

Wszelkie inne finansowe sprawy powinny zależeć od mózgu jednostki, a nie być narzucane z góry.

Po co najbogatszy chce płacić więcej podatku? Jak chce, to niech dofinansuje z własnej kieszeni jakiegoś swojego pracownika, nie uwierzę że ktoś chce oddać kasę z własnej woli.

Il
Użytkownik

Pracując na umowę o dzieło, na umowę zlecenie lub o pracę podatki nie są dobrowolne. Są odbierane pod przymusem ustawowym. Nie są więc datkami, są haraczem – przymusowymi opłatami potrącanymi z pensji znacznie mniejszych w porównaniu do pensji w krajach zachodniej europy.

System wymiany z użyciem walut i podobnych środków płatności działa na korzyść producentów i pośredników walutowych (walutowców) czyli dla finansistów.

Spróbujcie popracować bez zapłaty pieniężnej a w zamian za waszą uczciwą pracę możecie dostać więcej niż za pracę walutową.

Którym samochodziażom chce się tyrać przy budowie autostrad ?
chińczyków, armeńców, ukrainców itp zatrudniali bo to tania siła robocza.

Walutowcy to obłudnicy jak za czasów ‘cezara’.
Czyj napis jest na walutach którymi płacone są podatki ?
Narodowego Banku Polskiego. Oddajcie więc wszystkie banknoty do NBP i pracujcie nie pobierając zapłaty walutowej. Wtedy staniecie się prawdziwie bogaci – niefinansowo bogaci w zdrowie, bogaci w prawdziwe ludzkie uczucia.

“Kierowca tira potrącił robotnika pracującego przy autostradzie”:

http://www.tvp.pl/bydgoszcz/aktualnosci/kryminalne/szukaja-kierowca-tira-potracil-robotnika/5089245

“Zmarł robotnik pracujący przy autostradzie potrącony przez kierowcę tira”:

http://www.tvp.pl/bydgoszcz/aktualnosci/kryminalne/zmarl-robotnik-potracony-przez-nieznana-ciezarowke/5106713

“Autostrady są przeszkodą dla ruchu pieszych. Kobieta, która przechodziła przez autostradę została zamordowana przez kierowcę autostradowego auta”:

http://www.radioszczecin.pl/index.php?idp=3&idx=85981