Syria oskarża USA o reaktywację Państwa Islamskiego

Opublikowano: 04.02.2024 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2223

Syryjski minister obrony oskarżył USA o wskrzeszenie działalności ISIS (Państwa Islamskiego) na Bliskim Wschodzie po tym, jak armia amerykańska uderzyła ponownie w obszar, na którym Syria toczy nadal walkę z ugrupowaniem terrorystycznym ISIS. Uderzenia nastąpiły w przygraniczne miasta położone we wschodniej części między Syrią i Irakiem. Są ofiary śmiertelne i ranni. Znacznym zniszczeniom uległy obiekty prywatne i publiczne.

Minister oświadczył, że agresja amerykańskich sił okupacyjnych nad ranem 3 lutego 2024 roku jest dowodem na chęć osłabienia armii syryjskiej oraz jej sojuszników walczących z terroryzmem. Armia okupacyjna USA zaatakowała 85 punktów w Iraku i Syrii, gdzie znajdują się ugrupowania wspierane przez Iran.

Źródła amerykańskie informują, że 26 z obranych celów zostało zbombardowane w różny sposób, między innymi z wykorzystaniem bombowców B-1. Brytyjski ośrodek kontroli na terenie Syrii podał, że zginęło przynajmniej 18 członków ugrupowania wspieranego przez Iran. Ataki amerykańskie mają być tymi, jakie zapowiedział Joe Biden w odwecie za śmierć 3 żołnierzy USA w Jordanii.

Na terenie Syrii przebywa aktualnie 900 żołnierzy amerykańskich jakoby z zadaniem „zapobiegania wznowienia działalności ISIS”.

W roku 2014 koalicja, pod przywództwem USA, przeprowadziła bombardowania na terenie Syrii w ramach kampanii rozszerzonej walki z ISIS poza terenem Iraku. Obecność Amerykanów w regionie postrzegana jest jako starania o zachowanie hegemonii.

Syria od lat zwalcza antyrządowych rebeliantów, których część ma korzenie we wspieranej przez USA Al-Kaidzie. Sojusznikami Syrii w zmaganiach są Rosja i Iran.

Tłumaczenie: Jola
Na podstawie: YouTube.com
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Flibusta 04.02.2024 11:14

    No to przecież nie jest żadna wojna tylko operacja wojskowa z perspektywą rozwojową.

  2. rozrabiaka 04.02.2024 13:14

    “…zaatakowała 85 punktów w Iraku i Syrii, gdzie znajdują się ugrupowania wspierane przez Iran.” – tzn żłobki, przedszkola i szkoły?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.